top of page

Portekiz Nomad Vizesi Başvuru Rehberi

Portekiz Nomad Vizesi, son yıllarda özellikle dijital göçebeler için popüler hale gelen Portekiz’e yerleşmek için başvurabileceğiniz bir vize türüdür. Bu vize, uzaktan çalışan yazılımcılar, tasarımcılar, öğretmenler, mühendisler, sanatçılar ve diğer serbest meslek sahipleri için Portekiz'de bir yıla kadar yaşama ve uzaktan çalışma izni sağlar.


Eğer siz de Portekiz'de yaşamı deneyimlemek isterseniz, bu yazımızda Portekiz Nomad Vizesi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.


Portekiz Nomad Vizesi Nedir?


Portekiz Nomad Vizesi, yabancıların herhangi bir yatırım yapmadan Portekiz'de yaşamasına ve uzaktan çalışmasına izin veren vizedir. Vize, uzaktan çalışan ve işlerini dünyanın herhangi bir yerinden yapabilen kişiler olan dijital göçebeler için tasarlanmıştır. Vize bir yıl verilir ve beş yıla kadar uzatılabilir.

Lisbon

Portekiz’de ne kadar kalmak istediğinize göre kendi içinde Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa) ve Oturum İzni (Residency Permit) olarak ikiye ayrılır.


Kısa bir süre Portekiz’de yaşamayı deneyimlemek istiyorsanız sizin için uygun olan vize Geçici Konaklama Vizesidir.


Ancak kalıcı olarak Portekiz’de oturma izni almak ve daha sonra vatandaşlık alma yolunda ilerlemek istiyorsanız Oturma İznine başvurmalısınız.


Portekiz Nomad Vizesi ile D7 Pasif Gelir Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?


D7 vizesi, emekliler ve emekli maaşı veya kiralık bir mülkten elde edilen gelir gibi pasif gelirlerle kendilerini geçindirebilen kişiler için olan vize türüdür. Portekiz Nomad Vizesi ise uzaktan çalışan ve işlerini dünyanın herhangi bir yerinden yapabilen kişilere yönelik bir vizedir.


İki vize arasındaki temel fark, gerekli olan gelir türüdür. D7 vizesi pasif gelirin kanıtlanmasını gerektirirken, dijital göçebe (nomad) vizesi aktif gelirin kanıtlanmasını gerektirir. Bir diğer fark ise kalış süresidir. D7 vizesi Portekiz'de iki yıla kadar kalmanıza izin verirken, dijital göçebe vizesi bir yıla kadar kalmanıza izin verir.


Dijital bir göçebe iseniz ve Portekiz'e vize almak istiyorsanız, Nomad Vizesi sizin için en iyi seçenektir. Süreci daha kolaydır ve Portekiz'de bir yıla kadar kalmanıza izin verir.


Emekli iseniz veya pasif geliriniz varsa, D7 vizesi sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Portekiz'de iki yıla kadar kalmanıza izin verir ve bir işiniz olduğunu kanıtlamanızı gerektirmez. Portekiz D7 Pasif Gelir Vizesi hakkında daha fazla bilgi için başvuru rehberini okuyunuz.

 

❗ÖNEMLİ: hangivize.com aday temelli değerlendirme yapacağından, hangi vizeye uygun olduğunuzu daha kısa sürede ve detaylı olarak analiz edebilme şansına sahiptir.

 

Portekiz Nomad Vizesi Avantajları


Portekiz son zamanlarda dijital nomadlar için oldukça popüler bir lokasyon haline gelmiştir. Bunda etkili olan avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vize süresi boyunca Schengen bölgesindeki ülkelere serbestçe seyahat hakkı.

 • Düşük başvuru ücreti ve yaşam maliyetleri

 • Portekiz’in zengin kültürel ve tarihi mirası

 • Sizin gibi binlerce dijital göçebe ile tanışma fırsatı

 • Geçici Konaklama Vizesi ve Oturum İzni, her ikisinin de yenilenebilir olması

 • Oturma izni ile Portekiz’de kaldığınız 5 yılın sonunda vatandaşlığa başvurma hakkı


Portekiz Nomad Vizesi Nasıl Alınır?


Portekiz Nomad vizesi başvurusu yapmadan önce programın avantajları, gereklilikleri, belgeleri, başvuru ve sonuçlanma süreci hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, başvuru sürecinde sana yardımcı olacaktır.


Uzun ve biraz da yorucu süreci tamamlamak için deneyim ve bilgi sahibi olmak önemlidir. "Hangi belgeleri hazırlamalıyım?" ya da "Bir sonraki adımda ne yapmalıyım?" gibi belirsizliklerle uğraşmamak ve hayallerini kısa sürede gerçekleştirmek istiyorsan, hangivize.com olarak senin yanındayız!


Başvuru sürecinde gerekli tüm bilgileri sana sunuyor, vize alma sürecinde gereken yasal tavsiye ve belge hazırlama gibi hizmetler için ek destek sağlıyoruz. Tüm bu süreci uygun maliyetlerle, hızla ilerletiyoruz, seni yormadan vize alma yolculuğunda seni yönlendiriyoruz. Şimdi Başvur


Portekiz Nomad Vizesine Kimler Başvurabilir?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Portekiz Nomad Vizesi ikiye ayrılır. Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa) ve Oturum İzni (Residency Permit).


Her iki vizeye başvurmak için de AB vatandaşı olmamanız gerekir. Genellikle yazılımcılar, tasarımcılar, sanatçılar, öğretmenler başvurmaktadır.


Portekiz dışında bir şirkette uzaktan çalıştığınız bir işiniz olmalı veya freelancer olarak uzaktan çalışabiliyor olmalısınız. Aylık Portekiz asgari ücretinin dört katı kadar gelire sahip olmalısınız. Güncel olarak bu miktar ayda 3040 Euro’ya eşittir. Bu gelirinizi belgeler ile kanıtlamanız gerekir.


Portekiz Nomad Vizesi Başvuru Süreci


Nomad vizesi başvuru süreci Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa) ve Oturum İzni (Residency Permit) için farklıdır.


Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa):

 • Portekiz Konsolosluğundan randevu alın.

 • Gerekli belgeleri hazırlayın.

 • Randevunuza gidin, vize başvuru ücretini ödeyin ve belgelerinizi konsolosluğa teslim edin.

 • Vize sonuçlarını bekleyin.

 • Vizeniz onaylandıktan sonra Portekiz’de yaşamaya başlayabilirsiniz.


Oturum İzni (Residency Permit):


Oturum izni başvurusu iki aşamadan oluşur. Birinci aşamada bulunduğunuz ülkedeki Portekiz Konsolosluğu’na başvuru yaparsınız. Oturum İzniniz onaylandıktan sonra size 4 ay geçerli çift girişli bir vize verilir. Vize süresi içinde ikinci aşama olan oturum izninizi almak için Portekiz’e gitmeli ve aşamayı orada tamamlamalısınız.


Adaylar için tüm vize süreçleri gibi Portekiz Nomad Vizesi de bazı bilinmezliklerle gelir:


“Nomad vizesi için gerçekten uygun muyum?”

“Evraklarım doğru mu? Eksiğim var mı?”

“Bir sonraki adımım ne olmalı?”


Portekiz Nomad Vizesi başvurunuzu yaparken tüm süreç boyunca bilinmezlikleri yolunuzdan kaldırmak için hangivize.com uzmanlığından faydalanabilirsiniz.


Her yıl yüzlerce başarılı sonuç alan hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor.


Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor. 💸Portekiz Nomad Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


Gerekli belgeler Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa) ve Oturum İzni (Residency Permit) için farklılık gösterir.


Geçici Konaklama Vizesi (Short Stay Visa):

 • Başvuru formu

 • Geçerli Pasaport

 • Seyahat Sağlık Sigortası

 • Konaklama kanıtı olarak kira sözleşmesi, otel veya airbnb rezervasyonu

 • Aylık gelirinizin min €3040 olduğunu gösterir iş sözleşmesi veya banka hesap özeti


Oturum İzni (Residency Permit):

 • Başvuru formu

 • Geçerli Pasaport

 • Sağlık Sigortası

 • Adli sicil belgesi

 • NIF numarası ve Portekiz banka hesabı

 • Portekiz'de kişisel vergi mukimliğinin kanıtı (vergi dairesine kayıtlı 12 aylık kira sözleşmesi)

 • Aylık gelirinizin min €3040 olduğunu gösterir iş sözleşmesi veya banka hesap özeti

Porto

Portekiz Nomad Vizesi başvurusu, diğer ülkelere göre daha bürokratik olabilir, bu nedenle süreçte size yardımcı olması için bir uzman tutmayı tercih edebilirsiniz.


Hayallerinizi ertelemeden hangivize.com ile hemen ücretsiz bir online görüşme planlayarak başvurunuza giden ilk adımı atabilirsiniz.Portekiz Nomad Vizesine Başvuru İçin Portekiz Banka Hesabına İhtiyacım Var mı?


İkamet vizesi için başvuran herkes için bir banka hesabı gereklidir. Ancak, geçici oturma vizesi söz konusu olduğunda, yasa tam olarak açık değildir (tıpkı konaklama belgesinde olduğu gibi).


Yasa bir Portekiz banka hesabına ihtiyacınız olduğunu açıkça belirtmese de, vize başvurusunda bulunduğunuz konsolosluk Portekiz'e fiilen gelmeden önce bir hesap açmanızı isteyebilir.


Portekiz Nomad Vizesinin Başvuru Maliyeti Nedir?


Portekiz Geçici Konaklama Vizesi başvuru ücreti €80, Oturum İzni başvuru ücreti ise €90’dur.


Portekiz Nomad Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?


Geçici Konaklama Vizesi başvuru yaptığınız konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle beraber genelde 2-3 hafta içinde sonuçlanır. Oturum İzni başvurularınızın sonuçlanması ise biraz daha uzun sürer ve 3-4 ayı bulur.


Portekiz’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?


İkamet başvurunuzu yaparken yerel bir banka hesabına sahip olmanız da gereklidir. Yerel bir bankada, Portekiz'de şubesi olan uluslararası bir bankada veya Portekiz'de faaliyet gösteren bir mobil bankada hesap açabilirsiniz.


Hesap açma işlemi bankalar arasında farklılık göstermekte ve açmak istediğiniz hesap türüne göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, en azından, geçerli bir kimlik (pasaport), ikamet belgesi (vizeniz), Portekiz'deki veya kendi ülkenizdeki adresinizin kanıtı ve NIF'nizi sağlamanız gerekecektir. Ayrıca seçtiğiniz banka ek evraklar isteyebilir.


Portekiz Nomad Vizesine Başvuru için Portekiz’de Ev Kiralamalı mıyım?


Ziyaretinizin ilk 12 ayı boyunca Portekiz'de konaklama kanıtı sunmanız gerekmektedir. Kabul edilebilir kanıtlar arasında bir kira sözleşmesi, Airbnb veya otel rezervasyonu veya size Portekiz'de kalacak yer sağlayacak birinden gelen bir mektup yer alır.


Portekiz Nomad Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


 • Vize randevunuzu konsolosluğun yoğunluğuna göre istediğiniz tarihlere alamayabilirsiniz.

 • Ayrıca başvuru için gerekli belgeleri hazırlamak tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir.

 • Vize randevunuzu önceden aldığınızdan ve randevudan önce gerekli belgeleri hazırlamak için yeterli süreye sahip olduğunuzdan emin olun.

 • Belgelerinizi eksiksiz olarak hazırladığınızdan emin olun. Eksik belge yüzünden vizenizin reddedilmesini istemezsiniz.

 

Portekiz Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Portekiz Nomad Vizesi Yenilenebilir mi?

Evet, Geçici Konaklama İzni ve Oturum İzni, her ikisi de 5 yıla kadar yenilenebilir.


Portekiz Nomad Vizesi İle Portekiz Vatandaşlığı Alabilir miyim?

Portekiz’de yasal olarak 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık için başvurabilirsiniz.


Portekiz Nomad Vizesine Ailem İle Başvurabilir Miyim?

Evet, Portekiz Nomad Vizesine eşiniz ve çocuklarınız ile başvurarak aileniz ile Portekiz’de yaşamaya başlayabilirsiniz.


Portekiz'de Çocukların Eğitimi İçin Uygun mu?

Portekiz eğitim kalitesi ile her yaştan çocuğa dünya kalitesinde eğitim ve gelişim imkanı sunuyor. Farklı etnik kökenlere sahip multi kültürel yapısı ile çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunuyor.


NIF Numarası Nedir?

NIF (Numero de Identification Fiscal), Portekiz’deki yasal vergi numarasına verilen isimdir. Portekiz'de vergi ödemek için bir NIF edinmeniz gerekir. Bu numara aynı zamanda bir banka hesabı açma ve mülk satın alma dahil olmak üzere çoğu finansal işlem için ve aynı zamanda bir internet sözleşmesi alma ve çevrimiçi alışveriş yapma gibi daha temel finansal işlemler için de gereklidir.


Portekiz'de Dijital Nomad Olarak Ne Kadar Vergi Öderim?

Evet, dijital göçebe olmak sizi Portekiz'de vergi ödemekten muaf tutmaz. Tabii ki, bu yalnızca bir yıl boyunca Portekiz'de 183 günden fazla zaman geçirdiyseniz geçerlidir. Bu 183 günün ardışık olması gerekmez, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Ayrıca, konaklamanızın ilk dört yılı için Portekiz'deki standart %25'lik vergi oranı yerine yalnızca %15'lik bir vergi oranı uygulanır.


Kısa Süreli Sözleşmelerle Freelance Çalışan Dijital Göçebeler Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir mi?

Portekiz dijital göçebe vizesi için yeterli paranın olduğunu kanıtlamak en önemli şartlardan biridir. Bununla birlikte, bu şartın bir kısmı, son 3 ay boyunca ayda €3.040 üzerinde sabit bir gelirinizin olmasıdır. Bu, kısa vadeli sözleşmelerle çalışan ve dalgalı bir geliri olan dijital göçebeler için bir sorun yaratabilir.


Ayrıca kısa vadeli sözleşmeler de sorun teşkil etmektedir. Yasalar bu tür sözleşmeleri belirtmemiş veya düzenlememiş olsa da, muhtemelen Portekiz'de kaldığınız süre boyunca kazancınızı garanti eden sözleşmelere ihtiyacınız olacaktır.bottom of page