top of page

İngiltere Skilled Worker Vizesi

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2023

Self Sponsorship Visa olarak bilinen, Birleşik Krallık’ta yaşamak ve çalışmak isteyenlere iş kurmadan veya kendi işini kurarak yaşama ve çalışma imkanı veren vize türüdür.


Çoğunluğun bildiğinin aksine, Türkçesi kendi kendine sponsorluk vizesi anlamına gelen “Self Sponsorship Visa” isimli bir vize resmi olarak yoktur. Doğrusu, kendi kendine sponsorluk mantığı ile aynı kapıya çıkan “Skilled Worker Vizesi”dir.


Yazımızda kendi kendine sponsor olarak, İngiltere Skilled Worker Vizesinden nasıl faydalanılır, başvuru rehberimizde tüm detaylarıyla anlattık.


İngiltere Skilled Worker Vizesi Nedir?

İngiltere Skilled Worker Vizesi, Birleşik Krallık vatandaşı olmayan nitelikli meslek sahibi kişilerin, sponsorlar aracılığı veya şirket kurarak kendi kendine sponsor olma yöntemi ile 5 yıla kadar Birleşik Krallık’ta çalışmasına ve yaşamasına olanak tanıyan vizedir.


İngiltere Skilled Worker Vizesi, İngiltere Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini alan ‘ana’ İngiltere Çalışma Vizesidir.


İngiltere Self Sponsorship Vizesi

İngiltere Skilled Worker Vizesi, başvuran kişiyi beceri, maaş seviyesi, İngilizce dil becerisi, sponsorluk lisansına sahip bir işverenden alınan uygun bir iş teklifi gibi kriterlere göre değerlendirir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurabilir ve 5 yıla kadar oturum ve çalışma izni alabilir.


İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurmak için bir işveren bulmanıza gerek yoktur. Kendi şirketinizi kurarak da sponsorluk lisansı alabilir ve kendi kendinize sponsor olarak İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurabilirsiniz.


İngiltere Skilled Worker Vizesi Avantajları Nelerdir?

İngiltere Skilled Worker Vizesi avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Başlangıçta 5 yıla kadar Birleşik Krallık’ta oturum ve çalışma izni

 • Vizeniz bittikten sonra vizenizi yenileyebilirsiniz

 • 5 yılın sonunda kalıcı oturma iznine başvurabilirsiniz

 • Eşiniz ve çocuklarınızı beraberinizde götürebilirsiniz ve onlar da Birleşik Krallık içinde çalışma ve eğitim görme hakkına sahip olurlar

 • Anadili İngilizce olan bir ülkede yaşayarak ve çalışarak İngilizcenizi geliştirme fırsatına sahip olursunuz

İngiltere Skilled Worker Vizesine Kimler Başvurabilir?

İngiltere Skilled Worker Vizesine, İngiltere’de yaşamak ve çalışmak isteyen, başvuru şartlarını sağlayan herkes başvurabilir.


İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurmak için ‘Sponsorluk Lisansı’na sahip bir işverenden iş teklifi almış olmalısınız veya kendi kendinize sponsor olmalısınız ve yalnızca belirli uygun rollerde çalışabilirsiniz.


Skilled Worker uygunluğu değerlendirilirken İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş meslek kodları (SOC) kullanılır. SOC kodu işvereniniz tarafından sizin çalışacağınız role göre belirlenir ve daha sonra, bu kodun uygun meslekler listesinde yer alıp almadığının ve Skilled Worker Vizesi kapsamında uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Uygun olması durumunda Skilled Worker Vizesine başvurabilirsiniz.


 

🧳 Sponsor işvereniniz yoksa üzülmeyin!


Hangivize’nin desteği ile İngiltere’de kendi şirketinizi kurabilir, şirketiniz için Sponsorluk Lisansı alabilir ve kendi kendinize sponsor olabilirsiniz. Böylelikle İngiltere Skilled Worker Vizesi alarak 5 yıla kadar Birleşik Krallık’ta yaşama ve çalışma hakkı elde edebilirsiniz.


 

İngiltere Skilled Worker Vizesi Başvuru Şartları

İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurmak için çeşitli şartları sağlamak gerekir. Bunlar;

 • Birleşik Krallık vatandaşı olmamalısınız

 • İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir işverenden iş teklifi almış olmalısınız

 • İşvereniniz ‘Sponsorluk Lisansı’na sahip olmalı

 • İşvereniniz, içeriğinde çalışacağınız pozisyonun detaylarını da içeren bir ‘sponsorluk belgesi’ almalı

 • Kendi işinizi kuracaksanız sponsorluk lisansı alıp kendi kendinize sponsor olmalısınız

 • Çalışacağınız iş, uygun meslekler listesinde yer almalı (uygun meslekleri buradan kontrol edebilirsiniz)

 • Çalışacağınız işte işvereninizin size en az asgari ücret tutarında maaş vermeli ve Birleşik Krallık çalışma saatleri kurallarına uygun şekilde mesai saatlerinizi düzenlemelidir

 • B1 seviyesinde İngilizce biliyor olmalı ve çeşitli sınav ve testler ile bunu kanıtlamalısınız

İngiltere Skilled Worker Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere Skilled Worker Vizesi için gerekli belgelerinizi hazırladıktan sonra başvuru sürecinize başlayabilirsiniz. Gerekli belgeler ile birlikte online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra kimlik doğrulaması için bir İngiltere vize başvuru merkezinden randevu almalısınız.


Başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvuru sonucunuzun bildirilmesi yaklaşık 3 hafta kadar sürer. Sürecin uzaması durumunda size email yoluyla bilgi verilir. Sürecin uzaması birkaç duruma bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar;

 • Aile üyelerinizin kimlik doğrulaması için vize başvuru merkezine gitmesinin gerektiği durumlar

 • Destekleyici belgelerinizin teyit edilmesinin gerektiği durumlar

 • Mülakata katılmanız gereken durumlar (sabıka kaydınızın olması vb.)

Başvurunuzu tamamladıktan sonra sonucu beklemeye başlarsınız. Sonuç size ortalama 3 hafta içinde e-mail yoluyla bildirilir.


İngiltere Skilled Worker Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


İngiltere Skilled Worker Vizesine başvururken ihtiyacınız olan belgeler:

 • İşvereniniz tarafından alınan ‘sponsorluk belgesi referans numarası’

 • B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlayan belge

 • Geçerli pasaport

 • İş ünvanınız ve yıllık maaşınızı gösterir belgeler

 • İşvereninizin adı ve ‘sponsorluk lisans numarası’

 • Sabıka kaydı

 • Banka hesabınızda Birleşik Krallık’a yerleştiğinizde ilk ay geçinmeniz için yeterli birikiminiz olduğunu veya ilk ay masraflarınızın işvereniniz tarafından karşılanacağını gösteren belge

 • Riskli bir ülkeden geliyorsanız veya son 6 ay içinde riskli bir ülkede yaşamışsanız tüberküloz testi

Ayrıca kişisel durumunuza bağlı olarak sizden ek belge talep edilebilir.


 

🤝 Zaman tasarrufunun yanı sıra gereksiz masraflardan uzak durmak ve baştan sona birebir danışmanlıkla vize başvurunuza online ve hemen başlamak da hangivize.com’da çok kolay.


 

İngiltere Skilled Worker Vizesinden Aile de Yararlanabilir mi?

Evet, İngiltere Skilled Worker Vizesinden eşiniz ve reşit olmayan çocuklarınız da faydalanabilir. Ancak ana başvuran kişi başvurduktan sonra, eş ve çocukların ayrı ayrı vize başvurusunda bulunmaları gerekir.


İngiltere Skilled Worker Vizesi İle İngiltere’de Neler Yapabilirsiniz?

İngiltere Skilled Worker Vizesi İle İngiltere’de size sunulan imkanlar şunlardır:

 • Başvurduğunuz işinizde çalışabilirsiniz

 • Eğitim alabilirsiniz

 • Uygun olmaları halinde eşinizi ve çocuklarınızı 'bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler' olarak yanınızda götürebilirsiniz

 • Yurt dışına serbestçe seyahat edebilir ve İngiltere’ye geri dönebilirsiniz

 • 5 yılın sonunda kalıcı oturma iznine başvurabilirsiniz

İngiltere Skilled Worker Vizesi ile aileniz de spor hocası veya spor koçu olmak dışında başka işlerde çalışabilirler ve eğitim alabilirler.


Self Sponsorship Vizesi

Ancak İngiltere Skilled Worker Vizesine başvurduğunuz işvereninizin izni olmadan ve vizenizi güncellemeden herhangi başka bir işte çalışamazsınız. Çalışmak için vize güncellemesi için başvurmanız gerekir.


İngiltere Skilled Worker Vizesi İçin Banka Hesabınızda Ne Kadar Bulunmalı?

İngiltere Skilled Worker Vizesi için banka hesabınızın son 28 günlük hesap dökümü incelenir. Son 28 gün içinde banka hesabınızda kendiniz için en az £1,270 bulunduruyor olmanız gerekir. Ayrıca eşiniz ile başvuruyorsanız onun için en az £285, ilk çocuğunuz için £315, diğer çocukların her biri için de £200 bulundurmanız gerekir.


İngiltere Skilled Worker Vizesinin Başvuru Maliyeti nedir?

İngiltere Skilled Worker Vizesi başvuru ücreti başvuran kişinin şartlarına bağlı olarak kişi başı £625 ile £1,423 arasında değişmektedir.


Ayrıca sağlık hizmeti ek ücretini başvurduğunuz yıl sayısına göre yıllık £624 olacak şekilde yatırmalısınız.


İngiltere Skilled Worker Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İngiltere Skilled Worker Vizesi başvurunuz genellikle 3 hafta içerisinde sonuçlanır ve size email yolu ile sonuç bildirilir.


 

Skilled Worker Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


İngiltere Skilled Worker Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İngiltere Skilled Worker Vizesi 5 yıla kadar geçerlidir. 5 yılın sonunda vizenizi yenilemek için başvurabilirsiniz.


İngiltere Skilled Worker Vizesi ile Kalıcı Oturma İznine Başvurabilir miyim?

Evet, İngiltere Skilled Worker Vizesi ile 5 yıl boyunca İngiltere’de yaşadıktan sonra kalıcı oturma iznine başvurabilirsiniz.


İngiltere Skilled Worker Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belgelerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta eksik belgeniz olmaması ve tüm belgelerinizin İngilizce dilinde alınmış olması veya yeminli tercüman tarafından İngilizce diline çevrilmiş olmasıdır.


🤔 Henüz burada olmayan bir sorun mu var? Yorumlar alanından sorunu hangivize.com uzmanlarına ulaştırarak yanıtına kolayca ulaşabilirsin. 👇

bottom of page