top of page

İspanya Dijital Nomad Vizesi Rehberi

Ocak 2023'te İspanya, girişimciliği ve yabancı yatırımı teşvik etmek için Dijital Nomad (Göçebe) Vizesini duyurdu.


Yeni İspanya Dijital Göçebe Vizesi, AB/AEA üyesi olmayan uzaktan çalışanların ve serbest çalışanların İspanya'da ilk etapta 12 aya kadar yaşamasına ve çalışmasına izin verir ve bu süre 5 yıla kadar uzatılabilir.


İspanya Dijital Göçebe (Nomad) Vizesi Nedir?

İspanya Dijital Göçebe (Nomad) Vizesi, aylık geliri asgari ücretin 2 katı (€2520) olan uzaktan çalışanlara, serbest çalışanlara ve AB/AEA vatandaşı olmayan serbest meslek sahiplerine 5 yıla kadar uzatılabilen 12 aylık oturum izni sağlayan vize türüdür.Bu vizeden faydalanmak için dil yeterliliği sınavına girmenize gerek yoktur. İspanya Nomad vizesinden eş ve çocuklarınız da yararlanabilir.


Vize ilk etapta 12 aya kadar verilir ve 5 yıla kadar uzatılabilir. Sürekli olarak İspanya'da 5 yıl yaşadıktan sonra, daimi ikamet başvurusunda bulunmaya hak kazanabilirsiniz. 10 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz.

 

Vize başvurunu yaparken hangivize.com yanında! ✒️ 📑

Senin yerine vize işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla İspanya Nomad Vizeni almanı sağlasın.


 

İspanya Dijital Nomad Vizesinin Avantajları Nelerdir?

İspanya'da bir dijital göçebe olmanın aşağıdaki faydalarına bakarak, Hemingway'in neden İspanya'nın kendi ülkesi dışında en çok sevdiği ülke olduğunu söylediğini anlıyoruz.


İspanya dijital nomad vizesinin avantajları;

  • 5 yıla kadar İspanya'da yaşama imkanı.

  • İspanya'da kalıcı oturma izni alma imkanı.

  • Vergi avantajları olan bir şirketi tescil ettirebilmek.

  • Avrupa Birliğinde dolaşım hakkı.


İspanya Dijital Nomad Vizesi İle Oturma İzni

İspanyol Dijital Göçebe Vizesi son derece uygun koşullar sunmaktadır. Gelir şartı, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşüktür ve mevcut asgari ücretin sadece iki katı olarak belirlenmiştir. Bu, bekar bir yetişkin için ayda sadece €2520 yapar; size eşlik edecek bir eş veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa, daha yüksek bir gelir eşiği göstermeniz gerekir.


Remote (uzaktan) çalışanlar ayrıca istikrarlı bir sözleşmeye sahip olduklarını, şirketlerinden İspanya'da çalışma izni aldıklarını ve şirketlerinin en az bir yıldır faaliyette olduğunu göstermelidir. Diğer Dijital Nomad vizelerinin aksine gelirinizin %20'ye kadarı İspanyol müşterilerden gelebilir.


5 Adımda İspanya Dijital Nomad Vizesi Başvuru Süreci


Adım 1 - Gerekli Tüm Belgeleri Edinin


İspanyol Dijital Göçebe Vizesi başvurunuzun ilk adımı, ilgili tüm belgeleri toplamaktır. Bazı belgelerin uluslararası olarak kullanılabilmesi için Apostil ile resmileştirilmesi gerekir.


Adım 2- Randevu Alın


İspanya Dijital Göçebe Vizesi başvuruları İspanya Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna şahsen yapılmalıdır.


Adım 3- Randevunuza Gidin


İspanya büyükelçiliği veya konsolosluğundaki randevunuza tüm belgelerinizle birlikte gidin ve memurun sorabileceği tüm soruları yanıtlamaya hazır olun.


Adım 4- Sonuç Bekleyin ve Vizenizi Alın


Vize başvurunuzun işleme alınmasının 15 ila 45 gün sürmesini bekleyebilirsiniz. Başvurunuzun ilerlemesini izlemeniz için size bir bağlantı verilebilir ve gerekirse ek belgeler göndermeniz istenebilir.


Adım 5- NIE ve NIF için Başvurun


İspanya'dayken, bir banka hesabı açmak ve önemli işlemler yapmak için bir ulusal kimlik numarası olan bir NIE'ye ve bir vergi numarası olan bir NIF'ye ihtiyacınız olacak.


İspanya Dijital Göçebe Vizesine Kimler Başvurabilir?

İspanya Dijital Göçebe Vizesi başvuruları, AB/AEA vatandaşı olmayanlara açıktır. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi vatandaşlarının İspanya'da uzaktan çalışmak için bir vizeye ihtiyacı yoktur.


Ülkenizdeki bir İspanyol elçiliğine başvurabilir veya İspanya'ya vizesiz turist olarak giriş yapabilir ve 90 günlük ziyaret süreniz dolmadan başvurabilirsiniz.


İspanya'nın 90'dan fazla ülke ile çifte vergilendirme anlaşmaları vardır, bu nedenle İspanya'da vergi mukimi olursanız uluslararası geliriniz üzerinden iki kez vergi ödemeniz gerekmez.


İspanya Dijital Nomad Vize Başvuru Şartları


· Remote (uzaktan) Çalışan veya Freelancer Olma Durumunun Kanıtı


Öncelikle, bir uzaktan çalışan olduğunuzu kanıtlamalısınız. Yaptığınız işin türü söz konusu olduğunda belirli bir kısıtlama olmamakla birlikte, bir üniversite derecesi, mesleki sertifika veya üç yıllık iş deneyiminin kanıtı ile alanınızda belirli bir uzmanlığa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.


Uzmanlık göstermenin yanı sıra, işinizde en az üç aydır çalışıyor olmanız gerektiği ve uzaktan çalışanların İspanya'da kalmayı teklif ettikleri süre boyunca bir sözleşmeye sahip olduklarını göstermeleri gerektiğini unutmayın. Uzaktan çalışanlar, çalıştıkları şirketin en az bir yıldır faaliyette olduğunu da kanıtlamalıdır.


· Finansal Yeterlilik Kanıtı


İspanya Digital Nomad Vizesi vizesi için başvuran bir kişinin en az €2520 kazanç göstermesi gerekir. Eşiniz veya çocuklarınız eşlik edecekse, farklı asgari ücret dilimleri vardır. Gelir dilimi, size eşlik eden ilk kişi için (eş veya çocuk) %75 ve ondan sonraki her bir kişi için ek olarak %25 artar. Gelirinizin kanıtı olarak banka ekstreleri, maaş bordroları ve iş sözleşmeleri sunmalısınız.


· Tam Sağlık Sigortası


İspanya'da başvuranların kendileri ve İspanya'da kalmayı teklif ettikleri sürenin tamamı boyunca kendilerine eşlik eden aile üyeleri için tam sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

 

Freelance, remote çalışanlar ve dijital göçebeler için en uygun seyahat sigortası ve sağlık sigortası teklifimiz için ücretsiz randevunu hemen alabilirsin.

 

· Temiz Sabıka Kaydı


İspanya Dijital Nomad Vizesine başvuranlar temiz bir sabıka kaydına sahip olduklarını gösterebilmelidir. Belgenizin yeminli tercüman tarafından İspanyolca'ya çevrilmesi ve Apostil ile resmileştirilmesi gerektiğini unutmayın.


· Minimum Konaklama Gereksinimi


İspanya Dijital Göçebe Vizesine hak kazanmak için son beş yıldır İspanya'da yaşamamış olmanız gerekir. Vizenizi yenilemek için, İspanya'da 12 aylık bir süre içinde en az altı ay kalmış olmalısınız.


İspanya Dijital Nomad Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İspanya Dijital Göçebe Vizesine başvuru ve oturma izninizi alma sürecinin tamamı, belgeleri toplamak, Apostilleri ve çevirileri için gereken süre nedeniyle zaman alabilir.


Vizenizi almanızın yaklaşık 30-90 gün sürmesini bekleyebilirsiniz. Randevu ayarlamak genellikle 15-30 gün ve vizenizin verilmesi 15-45 gün sürer.


İspanya'ya vardığınızda, bir NIE için randevunuzu almanız yaklaşık bir ay ve resmi belgenizin düzenlenmesi üç ay daha sürebilir.


İspanya Dijital Nomad Vize Ücreti ve Maliyeti Ne Kadardır?

İspanya Nomad Vize başvurunuzu yapmanın maliyetli kısmı başvuru için gerekli belgeleri temin etmektir. Belgelerin çeviri ve Apostil masrafları bulunmaktadır. Vize başvurunuzu yapmak için ise iade edilmeyen başvuru ücreti €80'dur. İspanya'ya vardığınızda NIE ve oturma izni kartınız için de ödeme yapmalısınız.

 

Uzun evrak işleri ve yasal karmaşayla uğraşmadan da oturma ve çalışma iznini alabilirsin. Her yıl 1.300'den fazla başarılı danışmanlık veren hangivize.com uzmanlığıyla gereksiz masrafları ortadan kaldırıp, vize onayına giden süreci kısaltabilirsin.


 

Neden İspanya Dijital Nomad Vizesi Tercih Ediliyor?

İspanya Dijital Nomad (Göçebe) Vizesi, düşük bir gelir eşiği ve çok az ek bürokrasi ile vizenin alınması nispeten kolay olduğundan, onu dijital göçebeler için çok çekici bir destinasyon haline getiriyor. Ayrıca;

  • Avrupa'nın kalbinde yer alan İspanya makul bir yaşam maliyeti sunar.

  • İspanya yılın büyük bölümünde güneşli günlerin tadını çıkarır.

  • Heyecan verici bir sanat ve mimari yelpazesine ev sahipliği yapar.

  • İspanya oturma izniniz, aynı zamanda Avrupa'yı dolaşmanıza da izin verir.

  • İspanya'da çalışan dijital göçebeler çifte vergilendirmeden muaftırlar.

Dijital bir göçebe olarak İspanya'da çalışmanın faydalarını düşündüğünüzde neden olmasın?

 

İspanya Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


İspanya Dijital Nomad Vizesi ile Turist Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Standart İspanya Turist Vizesi, ziyaretçilerin herhangi bir altı aylık süre içinde 90 güne kadar kalmalarına izin verir ve Schengen bölgesinin geri kalanında seyahat etmek için oturma iznine erişim sunmaz. Başvuru sahibi kriterleri karşılamaya devam ederse, dijital göçebe vizesi beş yıla kadar yenilenebilir.


İspanya Dijital Nomad Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

İspanya Dijital Göçebe Vizesi, ilk etapta bir yıla kadar verilir. Başvuru sahibi kriterleri karşılamaya devam ederse, vize beş yıla kadar yenilenebilir. Beş yıllık sürekli ikametten sonra daimi ikamet için başvurabilirsiniz.


Yurt Dışındayken İspanya Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir miyim?

İspanya Dijital Nomad Vizesine Türkiye'de veya İspanya'da en yakın büyükelçilik veya konsoloslukta başvurabilirsiniz.


Vize Başvurunuz Reddedilirse Geri Ödeme Alacak mıyım?

Vize işlem ücreti iade edilmez, dolayısıyla vize başvurunuz reddedilirse paranızı geri alamazsınız.


Aile üyeleriyle İspanya Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir miyim?

Evet, ancak yalnızca eşiniz ve çocuklarınızla başvuru yapabilirsiniz. Kardeşleriniz veya ebeveynleriniz ile başvuru yapamazsınız.


İspanya Dijital Nomad Vizesi Başvurusunda Yardım Alabilir miyim?

İspanya Dijital Nomad Vize sürecinizin olumlu sonuçlanması yönünde şansınızı artıracak adımları ekibimiz ile planlamak için ücretsiz danışmanlıktan faydalanabilirsiniz.

bottom of page