top of page

İsveç Serbest Meslek Vizesi Rehberi

ABBA, IKEA, Spotify ve Kuzey ışıkları denince aklımıza gelen ülke İsveç’te, yaşamak ve çalışmak için İsveç Serbest Meslek (Self-Employment) Vizesine başvurabilirsiniz.


İsveç, dünyada en hızlı internete sahip ilk on ülke arasında yer almaktadır ve birçok başarılı girişime ev sahipliği yapmaktadır. Nüfusunun büyük çoğunluğu ana dili olmamasına rağmen akıcı olarak İngilizce konuşmaktadır. Bu da İsveç’i yabancı girişimciler için cazip hale getirmektedir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi şartları nelerdir, kimler başvurabilir? İsveç Serbest Meslek Vizesi nasıl alınır? gibi soruların cevabını İsveç Serbest Meslek Vizesi Rehberimizde sizler için derledik.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Nedir?

İsveç serbest meslek vizesi, AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan ve İsveç’te kendi işini kurarak orada yaşamak isteyen girişimciler için olan vize türüdür. Başlangıçta 2 yıla kadar oturum ve kendi şirketinizde çalışma izni verir.

Stockholm

İsveç Serbest Meslek Vizesi size, ailenizi de İsveç’e beraberinizde getirme imkanı sağlar. Eğer vizeniz 6 ay ve daha uzun süre için verildiyse, aile üyeleriniz de çalışma izni alabilir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi ile esas başvuru sahibi yalnızca kendi şirketinde çalışma iznine sahip olur. Aile üyeleri ise başka işlerde çalışabilirler.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Avantajları Nelerdir?

İsveç Serbest Meslek Vizesi size birçok olanak tanır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • ✅ Yüksek kaliteli, güvenli ve refah dolu bir ülkede yaşama ve çalışma olanağı

 • 💼 İş dostu bir ortamda kendi işinizi kurma veya büyütme fırsatı

 • 📚 Tüm aileniz için dünya standartlarında eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim

 • ✈️ Diğer Avrupa Birliği üye ülkelerine seyahat etme özgürlüğü

 • 🏦 Yerel bankalardan hesap açabilirsiniz.

 • 👪 Ailenizi de beraberinizde götürme ve onlar için de çalışma izni alabilme imkanı.


İsveç Serbest Meslek Vizesine Kimler Başvurabilir?

İsveç Serbest Meslek (Self-Employment) Vizesi, kendi işinin sahibi olan ve İsveç’te işi dolayısıyla 3 aydan uzun süre konaklayacak olan kişiler içindir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi sıfırdan yeni bir sektörde iş kuracak girişimciler için değildir. Daha çok alanında deneyimli, daha önce aynı alanda başarılı işler yürütmüş serbest meslek sahipleri içindir. Başvurunuz sırasında sizden alanınızda deneyimli olduğunuzu ve işinizi bir süredir yürüttüğünüzü kanıtlamanız beklenir. Örneğin daha önce hiç restoran işletmemiş, sadece öğretmenlik yapmış bir öğretmen İsveç’te restoran açmak için İsveç Serbest Meslek Vizesine başvurursa muhtemelen başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.


İsveç Serbest Meslek Vizesi başvurunuzu yaparken tüm süreç boyunca bilinmezlikleri yolunuzdan kaldırmak için hangivize.com uzmanlığından faydalanabilirsiniz.


💸 Her yıl yüzlerce başarılı sonuç alan hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor. Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor.Ayrıca İsveç Serbest Meslek Vizesinde dil şartı vardır. İngilizce veya İsveççe dillerinden sizinle ilgili olanı iyi derecede biliyor olmalısınız.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvuru Şartları

Her vize türünde olduğu gibi İsveç Serbest Meslek Vizesinin de bazı şartları vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmamalısınız.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmalısınız.

 • Sektörde kayda değer bir deneyime sahip olmalı ve kendi işinizi bir süredir yürütüyor olmalısınız.

 • İsveççe veya İngilizce dillerinden sizinle ilgili olanı iyi derecede bildiğinizi kanıtlamalısınız. Örneğin İsveç’te çok sayıda tedarikçi veya müşteri ile çalışıyorsanız, İsveççe biliyor olmalısınız.

 • Şirketi yöneten kişi olduğunuzu ve iş için idari sorumluluğa sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız.

 • İki yıllık izin süresi boyunca kendinizin ve aile üyelerinizin geçimini sağlamak için yeterli paraya sahip olduğunuzu, sizin için 200.000 SEK, eşiniz için 100.000 SEK ve eşlik eden her çocuk için 50.000 SEK birikimi kanıtlamalısınız.

 • İsveç’te müşteri bağlantıları veya bir ağ kurduğunuzu kanıtlamanız gerekir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

 • Pasaportunuzun kopyası

 • 2000 SEK başvuru ücretini ödediğinize dair fatura

 • Apostil ile doğrulanmış temiz bir sabıka kaydınız olduğunu gösteren sabıka kaydı

 • İki yıllık vize süresi boyunca kendinizin ve aile üyelerinizin geçimini sağlamak için yeterli paraya sahip olduğunuzu gösteren, sizin için 200.000 SEK, eşiniz için 100.000 SEK ve eşlik eden her çocuk için 50.000 SEK birikime sahip olduğunuzu gösteren belgeler

 • Müşteriler, tedarikçiler ile olan kontratlar

 • Şirketinizin son 1 yıldaki gelirini gösteren belgeler

 • İsveç'te geçerli kapsamlı sağlık sigortası

 • İngilizce veya İsveççe seviyenizi gösteren kurs sertifikası veya dil sınavı sonucunuz

Eğer İsveç’te bir şirket satın aldıysanız veya almayı planlıyorsanız:

 • Satış sözleşmesi.

 • Ortaklık sözleşmesi veya stok kaydı

 • Satın alma bedelini veya kendi payınıza düşen kısmı ödediğinizi gösteren banka belgesi, işi ve/veya işletmeyi satın aldıysanız, satın alma tutarı

 

❗İpucu: İsveç Serbest Meslek Vizeniz pasaportunuzun geçerlilik süresinden daha uzun süre için verilmez. Bu yüzden İsveç Serbest Meslek Vizesine başvurmadan önce en az 2 yıl geçerli pasaportunuz olduğundan emin olun.

 

İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvuru Süreci

İsveç Serbest Meslek Vizesi başvurunuzu 5 adımda gerçekleştirebilirsiniz:

 1. İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvuru formunu doldurun

 2. Gerekli belgeleri hazırlayın

 3. Konsolosluktan randevu alın

 4. Randevuya gerekli belgeler ile beraber gidin ve belgeleri teslim edin

 5. Sonuçları bekleyin

 

⌛ Zaman tasarrufunun yanı sıra gereksiz masraflardan uzak durmak ve baştan sona birebir danışmanlıkla vize başvurunuza online ve hemen başlamak da hangivize.com’da çok kolay.

 

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda oturum kartınız hazırlanmaya başlar. Yaklaşık 4 hafta içinde başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz konsolosluk aracılığıyla size teslim edilir. Artık oturum kartınızla İsveç’e seyahat edebilir ve oraya yerleşebilirsiniz.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsveç Serbest Meslek (Self-Employment) Vizesi başvuru ücreti 2000 SEK’tir. Ayrıca, size eşlik edecek yetişkin aile üyeleri için 1.500 SEK ve 18 yaşının altındaki aile üyeleri için 750 SEK başvuru ücreti ödemeniz gerekecektir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Neden Tercih Ediliyor?

İsveç, düşük işsizlik oranı ve yüksek yaşam standardı ile güçlü bir ekonomiye sahiptir. Güçlü bir ekonomi İsveç'i bir iş kurmak ve işinizi büyütmek için iyi bir yer haline getirmektedir.


İsveç'in Avrupa Birliği üyesi olması, 500 milyondan fazla kişiden oluşan bir pazara erişmenizi sağlar. İşinizi büyütme ve daha geniş bir kitleye ulaşma potansiyeli İsveç'e yerleşmek için iyi bir fırsattır.


İsveç yaşamak, çalışmak ve aile kurmak için ideal bir ülkedir. Ülke güçlü bir sosyal güvenlik ağına, son derece kaliteli bir sağlık sistemine ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Bu faktörler, çalışanların yanı sıra müşterileri de çekmeyi ve elde tutmayı kolaylaştırabilir.


İsveç Serbest Meslek Vizesini Uzatma ve Kalıcı Oturma İzni

İsveç Serbest Meslek Vizesi ile elde ettiğiniz 2 yıllık oturum izni sürenizin sonunda İsveç’te kalmaya devam etmek istiyorsanız vizenizi uzatmak için başvurabilirsiniz. Vizenizi uzatmaya başvurmak için birkaç şartı yerine getiriyor olmanız gerekir:

 • İki yıllık uzatma için, vize süresi boyunca kendinizin ve aile üyelerinizin geçimini sağlamak için yeterli birikime sahip olduğunuzu, sizin için 200.000 SEK, eşiniz için 100.000 SEK ve eşlik eden her çocuk için 50.000 SEK birikime sahip olduğunuzu göstermelisiniz.

 • Şirketinizin vergi ve harçlarını ödediğinizi kanıtlamalısınız.

 • Defter tutma yükümlülüklerini genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun olarak yerine getirmelisiniz.

 • Gerekli izinlere sahip olmalı ve işletmeniz için yasal gereklilikleri karşılamalısınız.

 • İsveç İcra Dairesine kayıtlı borçlarınız ve/veya ödeme temerrütleriniz olup olmadığını göstermelisiniz.

 • Şirketten elde ettiğiniz gelirle kendinizi ve ailenizi geçindirebilmelisiniz.

 • Şirketinizin karlı olmalı, işin uzun vadeli olmalı ve zaman içinde başarılı bir şekilde devam edebilmesi gerekir.

 • Siz ve beraberinizdeki aile üyeleriniz makul barınma koşullarında yaşamalı.

 • Sizin ve beraberinizdeki aile üyelerinizin oturma izninizin yarısından daha uzun bir süredir İsveç'te yaşıyor olması gerekir.

Sweden

Ayrıca iki yılın sonunda eğer hem uzatma hem de kalıcı oturma izni şartlarını karşılıyorsanız, kalıcı oturma iznine başvurabilirsiniz. Bu şartlar:

 • Süresiz oturum izni alabilmek için en az iki yıl boyunca serbest meslek sahibi olarak oturum iznine sahip olmanız gerekmektedir. Başvurunuzu mevcut izninizin süresi dolmadan önce teslim etmelisiniz.

 • Şirketi yönettiğinizi göstermelisiniz.

 • Şirketiniz aracılığıyla kendinizi finansal olarak destekleyebilmelisiniz.

 • Düzenli bir hayat yaşamadığınızı kanıtlamalısınız.


İsveç Serbest Meslek Vizesi ile Ne Kadar Vergi Ödenir?

İsveç'te de vergi ödemeniz gerekecek, ancak bir çifte vergilendirme anlaşması yürürlükteyse yabancı gelirinizin bir kısmı muaf olabilir. Bir işletme sahibi olarak, hem ulusal hem de belediye gelir vergisi, sosyal güvenlik vergisi ve KDV ödemeniz gerekecektir.


Ulusal gelir vergisi, gelir düzeyinize bağlı olarak %0 ile %20 arasındadır ve yaklaşık %32'lik bir belediye gelir vergisi bekleyebilirsiniz. Sosyal güvenlik vergisi %31,42 olarak belirlenmiştir. KDV, bazı mal ve hizmetlerde indirimli olarak %25'tir.


* Yukarıda verilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır ve zaman içinde değişiklik gösterebileceği / güncellenebileceği unutulmamalıdır.

 

İsveç Serbest Meslek Vizesi Sıkça Sorulan Sorular


İsveç Serbest Meslek Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İsveç Serbest Meslek Vizesi başvurunuzun sonuçlanması 3-4 ay arasında sürer.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Çalışma İzni Sağlar mı?

İsveç Serbest Meslek (Self-Employment) Vizesi başvuru sahibine yalnızca kendi şirketinde çalışma izni verir. Aile üyelerine ise vizenizin 6 aydan uzun olması halinde herhangi bir şirkette çalışma izni verir.


İsveç Serbest Meslek Vizesi ile Vatandaşlık Alabilir miyim?

Evet, İsveç Serbest Meslek Vizesi sizi vatandaşlık yoluna götürür. İlk etapta 2 yıllık vizenizi bitirdikten sonra kalıcı oturum iznine başvurursunuz. Kalıcı oturum izni ile beraber İsveç’te ard arda 5 yıl boyunca yaşarsanız ve diğer gerekli şartları sağlarsanız vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.


İsveç Serbest Meslek Vizesi Asgari Gelir Gereksinimi Ne Kadardır?

İsveç'teki işletmeniz için minimum gelir şartı bulunmamakla birlikte, İsveç'e varmadan önce sizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri desteklemek için yeterli paraya sahip olduğunuzu gösterebilmelisiniz.


İsveç'in Dijital Göçebe (Nomad) Vizesi Var mı?

İsveç şu anda dijital göçebe vizesi sunmamaktadır. Uzaktan çalışanlar, bir Schengen turist vizesiyle ziyaret edebilir ve üç aya kadar kalabilir ve bazı serbest çalışanlar iki yıllık serbest meslek vizesine başvurma hakkına sahip olabilir.


Reddedilirseniz Vize Başvurunuz İçin Para İadesi Alacak mısınız?

İsveç hükümeti tarafından toplanan vize ücretleri, vize başvurularının işlenmesini kapsar. Başvurunuz kabul edilse de reddedilse de bu iş yapılır. Bu nedenle, vizeniz reddedilirse ücretler iade edilmez.


🤔 Henüz burada olmayan bir sorun mu var? Yorumlar alanından sorunu hangivize.com uzmanlarına ulaştırarak yanıtına kolayca ulaşabilirsin. 👇

bottom of page