top of page

Hollanda Şirket Kurma Rehberi

Dünyanın en büyük 4. ihracatçısı konumunda bulunan Hollanda, son yıllarda aldığı beyin göçüyle nitelikli iş gücü ve kültür çeşitliliği bakımından oldukça zengin hale gelmiştir.


Birçok Avrupa ülkesine yapılan ticarette dağıtım merkezi rolü üstlenen Hollanda, Avrupa’daki en büyük ticaret merkezlerinden biridir ve iş kurmak isteyenler ve işini büyütmek isteyenler için oldukça cazip bir lokasyondur.


Özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra Hollanda’nın bu rolü daha da güçlenmiş ve girişimcilerin odağı haline gelmiştir.


Hollanda'da Şirket Kurma Rehberi

Ayrıca Hollanda’da şirket kurmak için Hollanda’ya gitmek zorunda da değilsiniz. Tüm işlemlerinizi uzaktan halledebilirsiniz. Hollanda’ya gitmeden uzaktan online şirket kuruluşunu nasıl yapacağınızı tüm detaylarıyla öğrenmek için okumaya devam edin.


Hollanda’da Şirket Kurmak

Hollanda’da şirket kurmak isteyen kişilerin veya şirketini Hollanda’da şubeleştirmek isteyen şirketlerin kurabileceği birkaç farklı şirket türü bulunmaktadır. Bunlar tüzel kişiliğe sahip ve tüzel kişiliğe sahip olmayan şirketler olarak iki ana gruba ayrılır.


Hollanda'da Tüzel Kişiliğe Sahip Şirket Türleri:

 • Naamloze Vennotschap (NV) (Halka Açık Limited Şirket)

 • Besloten Vennootschap (BV) (Limited Özel Şirket)


Besloten Vennootschap (BV): Limited Özel Şirket anlamına gelir. Hollanda’da en çok tercih edilen şirket türüdür. Tek bir tüzel kişi veya özel kişi tarafından kurulabilir. Başlangıç sermayesi €1 gibi sembolik bir rakamdır.


Naamloze Vennotschap (NV): Halka Açık Limited Şirket anlamına gelir. Tek bir tüzel kişi veya özel kişi tarafından kurulabilir. Başlangıç sermayesi minimum €45.000’dur ve şirket hesabına yatırılmalıdır.


Hollanda'da Tüzel Kişiliği Olmayan Şirket Türleri:

 • VOF (Vennootschap Onder Firma) (Genel Ortaklık)

 • CV (Commanditaire Vennootschap) (Sınırlı Ortaklık)

 • Maatschap (Ticari veya Profesyonel Ortaklık)

 • ZZP (Eenmanszaak) (Şahıs Şirketi)


VOF: Genel ortaklık şirketidir. İki veya daha fazla kişinin kurduğu şirket türüdür. Ortakların hisse payları eşittir.


CV: Sınırlı ortaklık şirketidir. 2 veya daha fazla kişi tarafından kurulur. Bu ortaklardan biri yönetici ortaktır ve tüm varlığıyla şirketin yükümlülüklerine karşı sorumludur. Yönetici olmayan ortaklar ise yönetime karışmazlar ve sadece koyduğu sermaye kadar şirketin kazanımlarından sorumludurlar.


Maatschap: Ticari veya profesyonel ortaklık anlamına gelir. Birden fazla profesyonelin aynı şirket çatısı altında çalışmasına izin verir. Farklı meslek gruplarından insanlar birleşip bir Maatschap şirketi kurabilirler. Şirketin tüm yükümlülerinden tüm ortaklar eşit şekilde sorumludurlar.


ZZP: ZZP şirket türü Türkiye’deki Şahıs Şirketlerine karşılık gelmektedir. Birden fazla çalışanı olabilir ancak kurucusu tek bir kişidir. Şirketin kurucusu tüm şahsi varlığıyla şirketin borçlarından sorumludur. Şahıs şirketiniz ile devlet tarafından girişimci olarak nitelendirilirseniz çeşitli girişimci vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz.


Hollanda’da birçok farklı şirket türü vardır. Bu şirket türlerinden hangisini kurmalıyım? sorusunun cevabı sizin ihtiyaçlarınıza, hedeflerinize ve sermaye miktarınıza göre değişiklik gösterir.

 

🎯 hangivize.com’un uzman danışmanları, her yıl sizin gibi işini Hollanda’ya taşımak isteyen sayısız girişimciye destek oldu. Şimdi sıra sizde!


 

Hollanda’da Şirket Kurmanın Avantajları

 • Paypal, Wise ve Stripe gibi Türkiye’de kullanılması mümkün olmayan ödeme araçlarını kullanabilirsiniz.

 • BV şirketi kurulumu için €1 sermaye ve tek bir kişi yeterlidir.

 • Hollanda güçlü ekonomisi ve düşük işsizlik oranı ile işinizi büyütmek için oldukça uygun bir ülkedir.

 • Hollanda lokasyon olarak Avrupa’nın kalbinde yer alır ve birçok Avrupa ülkesine yapılan ticaret için dağıtım merkezi konumundadır.

 • Hollanda Startup’lar ve girişimciler için birçok kolaylık sunmaktadır. İşiniz startup veya girişim olarak nitelendirilirse, siz de bu kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

 • Ortakların Hollanda veya AB vatandaşı olmalarına hatta oturma iznine sahip olmalarına gerek yoktur.

 • Ortakların Hollanda’ya gelme imkanı bulunmuyorsa Türkiye’deki herhangi bir noter ile 3. bir şahıs adına vekâletname çıkartarak işlemlerini yürütmeleri mümkündür.


Hollanda’da Şirket Kurmanın Maliyeti

Hollanda’da şirket kurmak için şirket kayıt ücreti ödersiniz. Şirket kayıt ücreti €50 kadardır. Ayrıca Hollanda’da şirket kurmak için bir sanal ofis kiralamalısınız. Bunun da aylık ücreti €75 - €100 arasındadır.


🇳🇱 Şirketinizi Hollanda’ya taşıma yolculuğunda her adımı isabetli atmak, tüm süreci önceden görmek ve karşılaştığınız sorunları çözen birine ne dersiniz?


Gereksiz ve beklenmedik masraflardan kaçınmak ve sürecinizi doğru yönetmek için Hollanda Şirket Kuruluşu sürecinde hangivize.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.Hollanda’da Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

Hollanda'da şirket kurmak için birkaç belgeye ihtiyacınız vardır.

 • Şirket kuruluş sözleşmesi

 • İş planı

 • Ortakların pasaportlarının kopyası

 • Şirket adresini kanıtlar belge (kira kontratı, faturalar vs.)

 • Banka hesap dökümü


Hollanda’da Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Hollanda’da Şirket Kurarken en çok tercih edilen şirket türü BV (Limited Özel Şirket) türüdür. Bunun sebebi olarak kuruluş süresinin kısa olması, sermaye gereksiniminin az olması, tek bir kişiyle de kurulabilmesi gibi sebepler olabilir.


Hollanda’da BV şirketi kurmanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • €1 sembolik bir sermayeniz olmalıdır

 • Kuracağınız şirketin yürütme kurulunun en az %50’sinin Hollanda’da vergi mükellefi olan kişilerden olması gereklidir.

 • Şirket isminizin size özel ve daha önce kullanılmamış olması gerekir.

 • Hollanda’da bir iş adresi edinmeniz gerekir.

 • Hollanda’da bir banka hesabı açmanız gerekir.


Hollanda'da Şirket Kurma ve Muhasebe

NV şirket türü BV’den farklı olarak bir miktar sermaye gerektirir. Bu yüzden BV’den daha az tercih edilir.


Hollanda’da bir NV şirketi kurmanın şartları şunlardır:

 • Tek bir tüzel veya özel kişi tarafından kurulmalıdır

 • €45.000 sermayenin şirket hesabına yatırılması gerekir

 • Şirket isminizin size özel ve daha önce kullanılmamış olması gerekir.

 • Hollanda’da bir iş adresi edinmeniz gerekir.

 • Hollanda’da bir banka hesabı açmanız gerekir.


Hollanda’da Şirket Nasıl Kurulur?

Hollanda’da şirket kurmak için birkaç adımı izlemelisiniz:

 • Kuracağınız şirket türüne karar verin.

 • Şirketiniz için daha önce kullanılmamış bir şirket ismi belirleyin veya varolan şirketinizin ismini Hollanda Ticaret Odasından kontrol edin.

 • Bir sanal ofis kiralayın.

 • Şirket ana sözleşmesini hazırlayarak noter huzurunda imzalayın ve tüm diğer gerekli belgeler ile beraber Adalet Bakanlığı’na gönderin.

 • Noter tarafından ticaret siciline kaydınızı yaptırın.

 • Şirket için bir banka hesabı açın ve şirket türüne göre gerekli sermaye miktarını banka hesabına yatırın.

 • Şirket kurulumunuzun onaylanması durumunda ticaret odası tarafından Vergi ve Gümrük İdaresine şirketinizin kaydı yapılır.

 • Kurulumun tamamlanmasından sonra vergi idaresine ve sosyal güvenlik kurumuna kaydınızı yaptırın.

 

✍️ Yukarıdaki 8 adımı takip ederek Hollanda’da online şirket kurma işlemini kendiniz başlatıp, kendiniz bitirebilirsiniz.


Online olsa bile, süreci karmaşık bulabilir ve adımları tamamlamakta yardıma ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. hangivize.com’un uzman danışmanları bu aşamada size yardım için bekliyor olacak.


Hemen bir online görüşme ayarlayın ve her yıl hangivize.com ile Hollanda’ya taşınan yüzlerce işletmeden biri olun. 👇


 

Hollanda’da Vergilendirme

Hollanda’da kurulan şirketlerin sorumlu olduğu vergi türleri şunlardır:

 • Kurumlar Vergisi

 • Şirket hesabından kar çekilmesi durumunda ödenen gelir vergisi

 • Katma Değer Vergisi

Hollanda vergi oranları bakımından bazı Avrupa ülkelerine göre daha avantajlıdır. Kurumlar vergisi oranı €200.000’ya kadar olan kar miktarı için 2023 yılı itibarıyla %15’ten %19’a yükseltilmiştir. €200.000’dan fazla olan kar miktarı için vergi oranı ise %25.8’dir.


Hollanda yasalarına göre, şirketler muhasebe kayıtlarını belirli bir prosedürde tutmalı ve bunları yıllık olarak ticaret odasına ve vergi dairesine sunmalıdır.

 

Hollanda’da Şirket Kurmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Hollanda’ya Gitmeden Şirket Kurulabilir mi?

Evet, Hollanda’ya gitmeden şirket kuruluşunu uzaktan online gerçekleştirebilirsiniz.


Hollanda’da Girişimciler İçin Vergi Avantajları Var mı?

Evet, Hollanda girişimciler için oldukça avantajlı vergi kolaylıkları sunmaktadır. Hollanda’dan diğer Avrupa ülkelerine ihracat yapan girişimciler için Hollanda’da vergi oranı %0’dır.


Hollanda’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Hollanda’da şirket kurmak yalnızca 2 hafta sürer. Gerekli tüm belgeleriniz hazırlandıktan sonra başvurunuz gerçekleştirilir ve eğer herhangi bir eksik belge, yanlış belge veya uygunsuzluk yoksa 14 gün içinde şirketinizin kurulumu tamamlanmış olur.


Hollanda’da Şirket Kurarak Oturum İzni Alınabilir mi?

Hayır, Hollanda’da şirket kurmak size direkt olarak oturum izni sağlamaz. Ancak ilerleyen dönemlerde işinizin başında durmak gerekliliğinde, gerekli belgeleri ve orada olduğunuz süre boyunca kendinizi geçindirecek miktarda varlığa sahip olduğunuzu kanıtlayan belgeler ile beraber Hollanda oturum iznine başvurabilirsiniz.


Ayrıca eğer kurduğunuz şirket bir Startup veya Girişim olarak nitelendirilirse Hollanda Startup Vizesine başvurabilir ve 1 yıla kadar oturum izni alabilirsiniz.


 

🇳🇱 Hadi, siz de Hollanda’da Şirketinizi Kurun!


Hollanda’da Şirket Kurmak hangivize.com ile çok kolay! hangivize.com uzmanları:


✔️ İhtiyaçlarınızı analiz ederek size en uygun alternatifleri önerebilir.

✔️ Şirket kurulumu ve muhasebe ihtiyaçlarını çözümleyebilir.

✔️ Dokümanlar, başvurular, vergiler ve bilinmeyi kaldırarak süreci basitleştirebilir.Hollanda’da şirket kurmak hakkında henüz burada olmayan bir sorun mu var? 🤔 Yorumlar alanından sorunu uzmanlarına ulaştırarak cevaba kolayca ulaşabilirsin. 👇bottom of page