top of page

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi (Arbeitsplatzsuche), size Almanya’da altı aya kadar kalarak iş aramanıza olanak sağlayan vize türüdür. Eğer vize süresi içinde iş bulursanız kalıcı oturum iznine başvurarak Almanya’da yaşamaya ve çalışmaya başlayabilirsiniz.


Almanya’da iş aramak için olanak tanıyan Almanya İş Arama Vizesi, Almanya’nın son yıllarda artan işgücü talebini karşılamak için attığı bir adımdır. Almanya İş Arama Vizesi, Avrupa Birliği dışından nitelikli iş gücünün Almanya’ya gelişini kolaylaştırmayı ve Almanya’yı bu insanlar için daha cazip hale getirmeyi amaçlamaktadır.


Yazımızın devamında bahsettiğimiz bazı şartları sağlıyorsanız Almanya İş Arama Vizesine başvurabilir, altı ay süreyle Almanya’da iş arayabilirsiniz.


Almanya İş Arama Vizesi (Arbeitsplatzsuche) Nedir?

"İş Arayan Vizesi" veya "İş Arama Amaçlı Vize" olarak da bilinen Almanya İş Arama Vizesi, Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) dışından gelen kişilerin seyahat etmesine izin veren bir vize türüdür. İş fırsatları aramak için belirli bir süre için Almanya'ya girmenize olanak sağlar.

Berlin

Almanya İş Arama Vizesi, bireylerin Almanya'daki istihdam fırsatlarını keşfetmelerini ve uygun bir iş bulmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Sahiplerine, aktif olarak iş aramak için belirli bir süre Almanya'da kalmalarına izin verir.


İş Arama Vizesi genellikle altı aya kadar bir süre için verilir. Bu süre zarfında, vize sahiplerinin aktif olarak iş aramaları ve mülakatlara katılmaları beklenmektedir.


İş Arama Vizesine hak kazanabilmek için, genel olarak tanınmış bir üniversite diplomasına veya mesleki yeterliliğe sahip olmak, kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paraya sahip olmak, seyahat sağlık sigortası ve Almanya'da konaklama kanıtı dahil olmak üzere belirli kriterleri karşılamanız gerekir.


Uygun bir iş bulduğunuzda, İş Arama Vizenizi çalışma amaçlı oturma iznine dönüştürebilirsiniz. Bu genellikle, maaş ve çalışma koşulları gibi belirli kriterleri karşılayan bir iş teklifi almak gibi ek gereksinimlerin karşılanmasını gerektirir.


Almanya İş Arama Vizesi Avantajları

Almanya’da yeni bir hayat kurmak için belki de en kolay vize türü olan Almanya İş Arama Vizesi avantajları şu şekildedir:

 • Sponsor gerekmez

 • İş bulmak için yeterli bir süre olan 6 aya kadar Almanya’da iş arama imkanı

 • Vize süreniz boyunca haftada 10 saate kadar çalışma izni

 • İş bulduktan sonra kalıcı oturum iznine başvurma imkanı


Almanya İş Arama Vizesi İle Fırsat Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?


Almanya Fırsat Kartı size Almanya’ya giderek orada bir yıla kadar iş arama imkanı veren vize türüdür. Almanya İş Arama Vizesinden farklı olarak bir puanlama kriterine sahiptir. Almanya Fırsat Kartına başvurmak için bazı gereklilikleri karşılayarak yeterli puan elde etmeniz gerekir.


Almanya Fırsat Kartı ile Almanya’da kaldığınız bir yıl boyunca part-time (haftalık 20 saat) çalışma iznine sahip olursunuz. Böylelikle Almanya’da iş ararken aynı zamanda yarı zamanlı çalışarak yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Ancak Almanya İş Arama Vizesinde de olduğu gibi, kaldığınız süre boyunca geçiminizi sağlamanıza yetecek kadar miktarda varlığa sahip olduğunuzu kanıtlamanızı istenir.


Almanya Fırsat Kartı, İş Arama Vizesinden farklı olarak uzatılabilmektedir. Eğer Almanya Fırsat Kartı ile Almanya’da kaldığınız bir yıllık süre içinde iş bulamazsanız vizenizi bir yıl daha uzatabilirsiniz.


Almanya İş Arama Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya İş Arama Vizesi başvurusu yapmadan önce programın avantajları, gereklilikleri, gerekli belgeleri, başvuru ve sonuçlanma süreci hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır.


Yazımızda “hangi belgeler gerekli?”, “başvuru maliyeti nedir” gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ancak Almanya İş Arama Vizesi başvurusu diğer ülkelere göre daha karmaşık ve bürokratik olabilir. Bu süreçte karmaşa yaşamamak ve sürecinizi hemen başlatmak için hangivize.com’dan destek alabilirsiniz.Hemen yukarıdaki size özel, kapsamlı ve ücretsiz değerlendirme fırsatını değerlendirmeseniz bile okumaya devam edin.


Almanya İş Arama Vizesine Kimler Başvurabilir?

Almanya İş Arama Vizesine AB vatandaşı olmayan ve aşağıdaki şartlardan birini sağlayan kişiler başvurabilir.

 • Almanya’da üniversite bitirmiş olanlar

 • Almanya’da herhangi bir eğitim kursu veya eğitim programı bitirmiş olanlar

 • Türkiye’de bir üniversite bitirmiş olan ve Almanya için denklik almış olan kişiler

 • Herhangi bir üniversite bitirmemiş ancak 5 yıllık akademik veya mesleki deneyime sahip olan kişiler Almanya İş Arama Vizesine başvurabilir.


Almanya İş Arama Vizesi Başvuru Şartları

 • AB vatandaşı olmamak

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak

 • Almanya’da kaldığınız süre boyunca kendinizi geçindirecek kadar maddi yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlamak ve bu miktarı aylık olarak çekmek üzere bloke bir hesaba yatırmak

 • Mesleğinizi icra etmek için yeteri kadar Almanca bildiğinizi kanıtlamak


Almanya İş Arama Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Geçerli pasaportunuzun kopyası

 • Almanya İş Arama Vizesi başvuru formu

 • Almanya veya denk bir üniversite diploması veya 5 yıllık iş deneyiminizi kanıtlayan belgeler

 • Detaylı özgeçmiş

 • İş arama planınız ile ilgili motivasyon mektubu

 • Almanya İş Arama Vizesi ile Almanya’da kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi gösterir belgeler. Banka hesap dökümleri vs.


Almanya İş Arama Vizesi Başvuru Süreci

Almanya İş Arama Vizesi başvurunuzu birkaç adımda tamamlayabilirsiniz:

 1. Almanya İş Arama Vizesi başvurusu için gerekli belgeleri toplayın

 2. Almanya Konsolosluğundan vize randevusu alın

 3. Vize başvuru ücretini ödeyin

 4. Randevu gününüzde konsolosluğa gidin ve vize görüşmesine katılın

 5. Sonuçları bekleyin

Augsburg

Almanya İş Arama Vizesi Onaylandıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Vizeniz onaylandıktan sonra tamamlamanız gereken iki adım var.

 1. Adresinizi kaydettirin: Almanya’ya giriş yaptıktan sonra 2 hafta içinde adresinizi kayıt ettirmelisiniz. Bunun için size en yakın kayıt ofisine (Einwohnermeldeamt) gitmelisiniz. Otel, airbnb veya yanınında kaldığınız yakınınızın adresini kayıt ettirebilirsiniz.

 2. Oturum Kartınızı Alın: Almanya’ya giriş yaptıktan sonra, Almanya İş Arayan Vizesi sahibi olarak geçici oturma izni almalısınız. Bunun için bölgenizdeki en yakın göçmenlik bürosundan (Ausländerbehörde) randevu almalı ve işlemleri tamamlamalısınız.

Almanya İş Arama Vizesi İle İş Bulduktan Sonra Ne Yapmam Gerekir?

Almanya İş Arama Vizesi alıp Almanya’ya gittikten sonra iş bulmanız durumunda kalıcı oturum iznine başvurabilirsiniz. Böylelikle Almanya’da resmi olarak çalışma izni ve kalıcı oturum iznine sahip olursunuz.

 

🤝 Zaman tasarrufunun yanı sıra gereksiz masraflardan uzak durmak ve baştan sona birebir danışmanlıkla vize başvurunuza online ve hemen başlamak da çok kolay.


 

Almanya İş Arama Vizesi İle İş Bulamazsam Ne Olur?

Almanya İş Arama Vizesi ile Almanya’da bulunduğunuz süre içinde iş bulamazsanız ülkeyi terk etmeniz gerekir. Türkiye’ye döndükten sonra ülkede en az 6 ay kaldıktan sonra tekrar Almanya İş Arama Vizesine başvurabilirsiniz.

 

Almanya İş Arama Vizesi Sıkça Sorulan Sorular


Almanya İş Arama Vizesinin Başvuru Maliyeti Nedir?

Almanya İş Arama Başvuru ücreti €75’dur.


Almanya İş Arama Vizesi Yenilenebilir mi?

Hayır, Almanya İş Arama Vizesi yenilenemez veya uzatılamaz. 6 ay içinde iş bulursanız kalıcı oturum izni alarak ülkede kalmaya devam edebilirsiniz. Eğer iş bulamazsanız ülkenize dönerek ülkenizde Almanya İş Arama Vizesi süreniz kadar (6 ay) kaldıktan sonra tekrar vizeye başvurabilirsiniz.


Almanya İş Arama Vizesi İle Ailemi Almanya’ya Getirebilir miyim?

Hayır, Almanya İş Arama Vizesi ile ailenizi beraberinizde Almanya’ya getiremezsiniz. Almanya İş Arama Vizesi yalnızca iş arayan bireyin Almanya’ya gelmesine izin verir. Almanya’da iş bulup kalıcı oturum izninizi aldıktan sonra ailenizi Almanya’ya getirebilirsiniz.


Almanya İş Arama Vizesi İle Almanya’da Çalışabilir miyim?

Almanya İş Arama Vizesi size çalışma izni sağlamaz. Ancak iş bulmanız ve işvereninizin deneme süresi istemesi durumunda haftalık 10 saate kadar çalışma izni verilir.


bottom of page