top of page

İspanya No Lucrativa Vizesi Başvuru Rehberi

İspanya No Lucrativa (Non Lucrative) vizesi uzun süreli yaşam için İspanya'ya seyahat etmeyi planlayan AB üyesi olmayan vatandaşlar için İspanya'da benzersiz bir oturma izni türüdür.


Freelancer, emekli ya da nomad iseniz, bir mülke veya bir şirkete yatırım yapmanız gerekmediğinden, bu vize sizin için İspanya'da ikamet etmenin en kolay yoludur.İspanya No Lucrativa (Non Lucrative) Vizesi

İspanyol No Lucrativa vizesi bir çalışma izni teşkil etmez. Emekliler arasında en yaygın olduğu için emeklilik vizesi olarak da bilinir.


İspanya'da ilk ikamet yılından sonra, No Lucrativa vizesi her 2 yılda bir yenilenir ve ardından 5 yıl kalış süresine kadar 2 yıl daha yenilenir. Daha sonra, İspanya'da kalıcı oturma izni için başvurabilirsiniz. Ek olarak, İspanya No Lucrativa vizesi aile üyelerini getirmenize izin verir.


Bu kılavuzu inceledikten sonra aşağıda yer alan önemli noktalar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin:

 • İspanya No Lucrativa Vizesi Nedir?

 • İspanya No Lucrativa Vizesi Gereklilikleri ve Başvuru Şartları Neler?

 • İspanya No Lucrativa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İspanya No Lucrativa Vizesi Kaç Günde Alınır?

İspanya No Lucrativa Vizesi Nedir?

Emeklilik Vizesi” olarak da isimlendirilen İspanya No Lucrativa Vizesi İspanya’da çalışmayı şart koşmadan kişilere oturma izni veren bir vize türüdür. Bu vize türü ile ülkede oturma izni almanın temel koşulu ise yeterli maddi koşullara sahip olup, ilgili durumu belgelerle kanıtlayabilmen.


İspanya No Lucrativa Vizesi (Non Lucrative Visa) çalışma izni vermemesine rağmen ülkede huzurla yaşayabilmek adına diğer birçok hakkı vize sahiplerine tanıyor. Tam da bu sebeple huzur içerisinde geçen günlere merhaba demeni sağlayacak yegane ülke olmaya aday!

 

No Lucrativa Vizesi başvurunu yaparken hangivize.com yanında! ✒️ 📑

Senin yerine vize işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla İspanya No Lucrativa Vizesi almanı sağlasın.


 

İspanya No Lucrativa Vizesi Nasıl Alınır?

Non Lucrative vizesi almak için temel koşul İspanya’da çalışmak zorunda kalmadan hem kendinin hem de bakımından sorumlu olduğun kişilerin geçimini sağlayabilecek kadar finansal yeterliliğinin bulunmasıdır.


Ayrıca sabıka kaydının olmaması da dahil olmak üzere vizeyi almanı kolaylaştıracak faktörler kısaca şöyledir:

 • İspanya No Lucrativa Vizesi için kendini ve aileni geçindirmeye yetecek kadar finansal gelirin olduğunu kanıtlaman gerekir.

 • Belgelerin açık, net ve doğru olmanın yanında İspanyolca hazırlanmış veya tercüme edilmiş olmalıdır.

 • Konsolosluktan randevu almadan hemen önce sabıka geçmişine dair gereken belgeleri tamamlaman gereklidir.

 • Sağlık sigortasına sahip olmak vize başvurunu oldukça kolaylaştıracaktır.

 • Motivasyon mektubunda mevcut durumuna ve planlarına yer vermelisin.

 • İspanya planlarından konsolosluk yetkililerinin de en az senin kadar bilgi sahibi olması gerekir. Gelebilecek sorulara hazırlıklı olmanda fayda var.İspanya No Lucrativa Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İspanya No Lucrativa Vizesi başvurunuzu hangivize.com danışmanlığında başlatmak için bize ulaşmanız yeterlidir. Hemen ücretsiz randevunuzu oluşturarak;


✔ Gizli ve gereksiz masraflardan kaçınabilir,

✔ Tüm evrak işleri ve bürokratik süreç yükünüzü hafifletebilirsiniz.Merak etmeyin, süreci kendi başınıza tamamlamanız için de yazı boyunca önemli ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. ☺️


İspanya No Lucrativa Vizesi Başvuru Şartları

İspanya No Lucrativa Vizesi başvurunuzu tamamlamak için:

 • AB vatandaşı olmamalı,

 • Yaşamak için gerekli finansal olanaklara sahip olmalı,

 • Sağlık sigortası yaptırmalı,

 • İspanya'da bir kira kontratı veya ikamet kanıtı sunman gereklidir.

 

💡 hangivize.com’un İpucu

İspanya No Lucrativa Vizesi sahibi olmak için başvuru aşamasında şirket kurmanıza ve İspanya'da banka hesabı açmanıza gerek yoktur.

 

İspanya No Lucrativa Vizesi için Kira Kontratı Gerekli Midir?

Evet, İspanya No Lucrativa Vizesi için Otel/Airbnb rezervasyonu (min 1 ay) veya kira kontratı göstermen gerekiyor. Bunun nedeni kira veya rezervasyon kontratının İspanya’da kalacağın yeri kanıtlayan bir belge olması.


İspanya No Lucrativa Vizesi için Hayat Sigortası Gerekli midir?

Evet, İspanya No Lucrativa Vizesi için sağlık sigortası yaptırman gerekiyor. Böylece kendini ve yakınlarını olası sağlık sorunlarına ve kazalara karşı güvence altına alabilirsin. Acil bir durumda tedavi masraflarını karşılayabilmek ancak sağlık sigortası sahibi olmanla mümkündür.


İspanya No Lucrativa Vizesi için Hayat Sigortası Nasıl Alınır?

İspanya No Lucrativa Vizesi için sağlık sigortası İspanyol sigorta şirketlerinden alınmalıdır. Ayrıca sigorta poliçe şartları bireylerin yaş, kilo gibi durumlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Sigorta yaptırmanın detaylarıyla kendin uğraşmak istemiyorsan hayat sigortası işlemlerini hangivize.com ile daha pratik şekilde gerçekleştirebilirsin.


İspanya No Lucrativa Vizesi Ne Kadar Süre için Geçerlidir?

İspanya No Lucrativa Vizesi başvurun kabul edildiği ilk etapta geçerlilik süresi 90 gündür. 90 günlük vizen ile İspanya’ya girdikten itibaren 1 ay içerisinde Yabancılar Bürosu veya ilgili polis karakoluna oturum kartı (1 yıllık oturum) başvurusu yapmalısın.


Banka Hesabınızda Olması Gereken Para Miktarı Ne Kadardır?

Kişinin oturma izni başvurusunda bulunabilmesi için sahip olması gereken para miktarı IPREM yüzdesine dayalı olarak oluşturulur. İlk yıl için banka hesabınızda minimum olarak IPREM (Indicador Público de Renta de Efectos Múltiples) ‘in %400’ü bulunmalıdır. (2023 yılı için IPREM aylık €600, yıllık €7200) Bu durumda başvuran için hesapta bulunması gereken miktar €28800'dur. Ayrıca başvuru yapanın bakımından sorumlu olduğu her aile bireyi için ekstra olarak IPREM’in %100’ü kadarını hesapta gösterme şartı bulunuyor. Kaba bir hesapla evli ve tek çocuklu bir başvuran hesabında ortalama €43200 bulundurmalıdır.


İspanya No Lucrativa Vizesinin Fayda ve Avantajları Neler?

İspanya No Lucrativa Vizesi aldığında elde edebileceğin başlıca avantaj ve faydalar şunlardır:

 • Vize süren boyunca tüm Schengen ülkelerine serbest giriş yapabilirsin.

 • 5 yıl sonunda kalıcı oturma izni alıp, 10 yıl sonra ise İspanya vatandaşlığı alabilirsin.

 • Aile bireylerin ile birlikte başvuru yapabilirsin. Bakmakla yükümlü olduğun kişiler okula gidebilir veya eğitim görebilir.

 • Vizeyi yenileyebilmek için İspanya'da yılda altı ay geçirmen yeterlidir.

 • Vizeyi bir yıl sonra İspanya'da çalışma izni almak üzere çevirebilirsin.

 • İspanya'da eğitim alabilirsin. Buna ücretli stajlar da dahildir.

 • İspanya ekonomisine yatırım yapabilirsin. Olası yatırımlar bir işletmedeki hisseleri, hisse senetlerini, mülkleri ve fonları içerir.

 • İspanya'da ister yatırım amaçlı ister kendi evin olarak ev satın alabilirsin.

İspanya No Lucrativa Vizesi Çalışma İzni Sağlar Mı?

Hayır, İspanya Non Lucrative Vizesi çalışma izni sağlamaz. Ancak bir yıl sonra çalışma izni için ilgili büroya başvuru yapabilirsin.İspanya No Lucrativa Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Freelancer ve nomad olarak da başvurabileceğin İspanya No Lucrativa Vizesi için aşağıdaki başvuru aşamalarını takip edebilirsin:

 • Başvuru yapacağın elçiliğin resmi web sitesi üzerinden görüşme için randevu oluşturmalısın. Başvurular, başvuru sahibi tarafından konsolosluk ofislerine randevu alındıktan sonra yapılır.

 • Başvuru sahibi olarak başvuruyu bizzat kendin gerçekleştirmelisin. Yanında mutlaka evrakların aslını bulundurman gerekiyor, kopyaları ise İspanyolca tercümeli ve Apostil damgalı olmalı.

 • İstenen evrakları eksiksiz biçimde teslim etmelisin.

 • Görüşme veya ek belge istenmemesi durumunda başvurunun yapıldığı tarihi takip eden günden itibaren 3 ay içerisinde karar açıklanır. Başvuru takibini ise başvuru esnasında sana verilecek olan takip kodu ile gerçekleştirebilirsin.

 • Konsolosluk, başvuru sahibinden eksik belgeleri veya başvuruya ilişkin bir karar için gerekli olan ek belge veya verileri sağlamasını isteyebilir. Başvuru sahibi ayrıca kişisel bir görüşme için çağrılabilir.

 • Olumlu kararın bildirildiği tarihten itibaren en geç 1 aylık süre içerisinde başvuru sahibi veya yasal temsilcisi tarafından şahsen alınır.

 • Vize 90 gün süreyle geçerli olacaktır. İspanya'ya girdikten sonra, başvuranın İspanya'ya girişinden itibaren 1 aylık süre içinde Yabancılar Bürosuna veya ilgili Polis karakoluna bir oturum kartı (1 yıllık oturum) başvurusu yapılmalıdır.

İspanya No Lucrativa Vizesi Başvuruları Ne Zaman Yapılıyor?

İspanya No Lucrativa Vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorsan bu işlem için ideal zamanlama seyahat tarihinden en az 3 ay öncesidir.

 

💡 hangivize.com’dan İpucu:

Maliyet tahmini ve gizli masraflardan etkilenmemek için hangivize.com tarafından sunulan kapsamlı hizmet ve avantajlardan yaralanabilirsin.

 

İspanya No Lucrativa Vizesi Kaç Günde Alınır?

Vizenin karar süresi konsolostaki yoğunluğa, resmi tatil günlerine ya da ek belge talebine bağlı olarak farklılık gösterebilse de çoğunlukla başvurunun yapıldığı tarihi takip eden günden itibaren 3 ay içerisinde karar açıklanır. Kararın olumlu olması halinde vizen 90 gün süreyle geçerli olur. İspanya'da yapacağın oturum kartı başvurusu ile de 1 yıllık oturum vizesi alınır.


İspanya No Lucrativa Vizesi Fiyatı ve Masraflar Neler?

İspanya No Lucrativa Vizesi fiyatı €80’dur. Bunun dışında yasal ücretler, noter ücretleri veya başvuru sürecinde başka ek masraflarla karşılaşman olasıdır. Gizli ve ek masraflardan etkilenmemek için hangivize.com tarafından sunulan kapsamlı hizmet ve avantajlardan yaralanabilirsin.


İspanya’da Oturma İzninin Yenilenmesi ve Vatandaşlık

İspanya’da geçici oturma izni almadan önce mutlaka 90 günlük bir seyahat gerçekleştirmen gerekiyor. İspanya'da ilk olarak alacağın 1 yıllık oturum iznini 2+2 şeklinde uzatarak 5 yıla tamamlayabilirsin. 5 yıllık oturum sürecinin sonunda ise kalıcı oturma izni almak için başvuruda bulunabilirsin. İspanya vatandaşlığına başvuru hakkını ise 10. yılın sonunda elde edersin.

 

İspanya No Lucrativa Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


İspanya No Lucrativa Vizesi ile İspanya Vatandaşlığı Alabilir miyim?

5 yıllık oturum sürecinin sonunda kalıcı oturma izni alınarak oturum süresini 10 yıl boyunca devam ettirmek gerekiyor. İspanya vatandaşlığına başvuru hakkı ise 10. yılın sonunda elde edilir.


İspanya Freelancer ve Nomadlar için Uygun mu?

No Lucrativa Vizesi’ne en çok freelancer ve nomadlar başvuruyor. Böylece ülkede sigortalı çalışmak zorunda kalmadan İspanya’da ikamet etme imkanı buluyorlar.


İspanya’da Çocuklarımın Eğitimi için Uygun bir Yapı Var Mı?

Yabancı uyruklu öğrencilere desteğini artıran İspanya eğitim yardımlarının yanı sıra çocukların ayrı bir dil sınıfında (Aula Temporal de Adaptción Lingüística – ATAL) İspanyolca veya yerel dilde dersler verilmesini sağlıyor.


Bunun yanı sıra ebeveyn öğretmen dernekleri (Asociación de Madres y Padres de Alumnos) ile ebeveynlerin çocuklanın eğitimiyle ilgilenmelerine destek sağlıyor.


İspanya'da Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Aylık ortalama €2.710, bir aile için İspanya'nın ülke standartlarına uygun yaşam maliyetini karşılayabilmektedir. Barselona ve Madrid gibi dünyaca ünlü turistik yerlerin dışında daha uygun maliyetli şehirlerde kalmayı düşünüyorsan Valencia, Malaga ve Alicante’yi tercih edebilirsin.


İspanya'da Hayat Sigortası Nasıl Yapılır?

İspanya’da hizmet veren sigorta şirketlerinden birinden hayat sigortası yaptırmak zorunludur. hangivize.com en hızlı ve kolay şekilde sigorta poliçeni almanın güvenilir yolunu deneyimlemen için profesyonel çözümler sunar.


 

Gözünde büyüyebilecek karmaşık vize süreçleri ile uğraşmadan sen de İspanya hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsin! İspanya’da herhangi bir işte çalışmadan yaşamak, birçok haktan yararlanıp huzurlu, keyifli bir yaşam sürmek istiyorsan sen de İspanya No Lucrativa Vizesi için hangivize.com’u tercih et.bottom of page