top of page

Çekya (Zivno) Dijital Nomad Vizesi

Zivno Vizesi olarak bilinen bir Çek ticaret lisansı, uzun vadeli bir iş vizesiyle Çekya'da iş yapmanıza olanak tanır. Zivno Vizesi, freelancer olarak çalışmak veya kendi işini yürütmek niyetinde olan AB vatandaşı olmayan kişiler içindir.


Zivno vizesini almak için ne yapmanız gerektiğini bilmek ister misiniz? Okumaya devam edin, aşağıda Zivno Vizesi almak için ayrıntılı bir rehber sunuyoruz.


Çekya Dijital Nomad Vizesi (Zivno) Nedir?

Uzaktan çalışabiliyorsanız ve Çekya'da yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemek istiyorsanız, Çekya dijital göçebe vizesine başvurmayı düşünün. Online çalışabilen ve Çekya'da ikamet edebilen kişilere verilen bir vizedir.


Çekya Dijital Göçebe Vizesi için onay aldıktan sonra, işletmeniz Çekya dışında olsa bile ülkede yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, teknik olarak serbest meslek sahibi olan uzaktan çalışanlar Zivno vizesine hak kazanabilir.Çekya ya da eski adıyla Çek Cumhuriyeti, dijital göçebe sahnesinde popülerlik kazanan Avrupa ülkelerinden biridir. Kaleleri, ortaçağ köyleri, eşsiz kültürü ve etkileyici tarihi manzaraları ile ünlü, Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir.


Çekya Zivno Vizesinin Avantajları

Çekya Zivno Vizesinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Diğer Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz olarak seyahat edilebilirsiniz.

 • Çekya'da dijital göçebe olarak yaşamak diğer birçok ülkeden daha ucuzdur.

 • Küresel Barış Endeksi (GPI) Çekya'yı dünyanın en güvenli 6. ülkesi olarak sıralıyor.

 • Çekya'da dijital göçebe olarak çalışırken hızlı internet ile işleriniz aksamaz.

 • Çekya Zivno vizesiz isterseniz 1 yıl daha uzatılabilir.


Çekya Zivno Vizesi Başvuru Süreci


Adım 1- Vize randevusu için Çek büyükelçiliği ile iletişime geçin


Türkiye'deki Çek büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçin. Vize başvurunuz için bir randevu ayarlamak üzere onları arayın veya e-posta gönderin. Vize başvurusunu sadece yasal olarak ikamet ettiğiniz ülkedeki elçilikten yapabilirsiniz.


Adım 2- Bir Ticaret Lisansı Alın


Çekya'da çalışabilmeniz için bir ticaret lisansı gereklidir. Bu nedenle, Çekya dijital göçebe vizesine başvururken bu lisansı almalısınız. Ticaret lisansı için Çekya'nın Ticaret Lisans Kaydı web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz. Ticaret ruhsatı başvurusunda bulunurken sunmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Doldurulmuş başvuru formu

 • Pasaport

 • Çek Cumhuriyeti'nde yaşarken kalacağınız yerin adresi

 • Ticaret türünüzü belirtin.

Bu belgeleri Çekçe olarak sunmalısınız.


Adım 3- Başvurunuzu büyükelçiliğe veya konsolosluğa gönderin


Bir sonraki adım, dijital göçebe vize başvurunuzu göndermek ve gerekli belgeleri eklemektir.


Adım 4- Göçmenlik Görüşmesine Katılın


Başvurunuzu gönderdikten sonra, bir göçmenlik görüşmesi için davet edileceksiniz. Görüşme Çekya Büyükelçiliğinde gerçekleşecektir. Mülakat sırasında size ülkede çalışma ve yaşama niyetiniz, kalacağınız yer, önceki işiniz, eğitiminiz vb. sorular sorulacaktır.


Adım 5- Yanıt Bekleyin


Çekya Dijital Göçebe Vize başvurunuzu yaptıktan ve mülakata katıldıktan sonra işlem süresi, başvurduğunuz günden itibaren 90 ila 120 gündür. Sonuç alındığında, bir e-posta veya SMS alacaksınız. Vize başvurunuz onaylanırsa Çek Cumhuriyeti'ne girebilir ve orada dijital göçebe olarak yaşamaya başlayabilirsiniz.


Adım 6- Çekya'ya vardığınızda, 3 gün içinde kendinizi polise kaydettirin.


Pasaportunuzu ve destekleyici belgelerinizi damgalamak için yanınıza aldığınızdan emin olun. Kendinizi Ticaret Ruhsatı Bürosunda tanıtın ve ticaret ruhsatınızı etkinleştirin.


Çekya Zivno Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İşte Zivno Vize başvurusu için göndermeniz gereken belgeler:

 • Başvuru formu

 • Geçerli pasaport

 • Pasaport boyutunda fotoğraflar

 • Banka ekstresi. Banka hesabınızda en az €5.200 olmalıdır. Banka ekstreleri ile birlikte, kartınızı ve kart sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

 • Konaklama kanıtı

 • Zivno ticaret lisansı (živnostenské oprávnění)

 • Adli sicil belgeleri

 • Sağlık sigortası

Çekya Zivno vizesi başvurusu, diğer ülkelere göre daha bürokratik olabilir, bu nedenle süreçte size yardımcı olması için bir uzman tutmayı tercih edebilirsiniz.

 

Uzun evrak işleri ve yasal karmaşayla uğraşmadan da oturma ve çalışma iznini alabilirsin. Her yıl 1.300'den fazla başarılı danışmanlık veren hangivize.com uzmanlığıyla gereksiz masrafları ortadan kaldırıp, vize onayına giden süreci kısaltabilirsin.


 

Çekya Zivno Vizesine Kimler Başvurabilir?

Zivno Vizesi, AB vatandaşı olmayan herhangi bir yabancı uyruklu tarafından başvurabilir. Genelde İngilizce Öğretmenleri, Yazılım Geliştiriciler, Freelancer, Nomad ve Remote çalışanlar başvurmaktadır.


Zivno vizesi için başvuru süreci ayrıca şahsen bir görüşme ve başvuru belgelerinin fiziksel olarak sunulmasını gerektirecektir, bu nedenle büyükelçiliği/konsolosluğu ziyaret etmeniz gerekecektir.


Çekya Dijital Nomad Vizesinin Başvuru Maliyeti Nedir?

Hem vize hem de ticaret ruhsatının maliyeti, diğer ülkeler tarafından verilen benzer belgelerden daha düşüktür. Uzun süreli ticari vizenin maliyeti 2500 Kč (yaklaşık €100), ticaret lisansının maliyeti ise 1000 Kč (yaklaşık €40).


Apostiller, sabıka kaydı, çeviriler, noter onayları vb. gibi diğer masraflar düzenleyen makamların ücretlerine bağlı olacaktır.Çekya Zivno Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Çekya Dijital Göçebe Vizesi başvuru süreci, Çek hükümetinin bunu işleme koyması açısından da uzun bir süreçtir, istisnai durumlarda 120 gün olasılığı ile çoğu zaman 90 güne kadar sürmektedir.


Çekya Zivno Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Belgeleri toplamadan ve başvurunuza başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir nokta, sağladığınız tüm belgelerin (seyahat belgeniz hariç) Çekçe olması veya yeminli bir tercüman tarafından Çekçeye çevrilmiş ve Apostilli olarak doğrulanmış olması gerektiğidir.


Tercümeye ek olarak, tüm belgelerin ek kopyaları gereklidir. Bu, orijinalleri veya noter tasdikli kopyaları ve kopyaları ibraz etmeniz gerekeceği anlamına gelir.


Adımlardan herhangi birinde meydana gelebilecek gecikmelerden kaynaklanan olası gecikmeden kaçınmak için mümkün olduğunca çok zaman önceden başvurmaya çalışmalısınız.


 

Çekya Zivno Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Çekya Dijital Nomad Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Çekya Dijital Nomad Vizesi bir yıl geçerli olacaktır. Vizeyi uzatabilirsiniz, ancak önce ticaret lisansının uzatılması için başvurmanız gerekir. Vizenin ilk geçerlilik süresi bir yıldır. Ancak daha uzun süre kalmak istiyorsanız uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.


Çekya Zivno Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çekya Dijital Nomad Vize başvurunuzu yaptıktan ve mülakata katıldıktan sonra işlem süresi, başvurduğunuz günden itibaren 90 ila 120 gündür.


Çekya Zivno Vizesi İçin Banka Hesabınızda Ne Kadar Bulunmalı?

Çekya Dijital Nomad Vizesine başvurmak isteyen herkes, ülkede yaşamak için gerekli finansal kaynaklara sahip olmalı ve başvuru sırasında kişisel bir banka hesabında en az €5.200 bulundurmalıdır.


bottom of page