top of page

e-Residency Nedir? Nasıl Alınır?

e-Residency dijital imza kartı ile tamamen online olarak birkaç dakika içinde Estonya’da şirket kurabileceğinizi biliyor muydunuz?


Dünyanın en gelişmiş dijital toplumlarından biri olan Estonya’da şirket kurarak işinizi AB pazarında büyütmek çok kolay!


e-Residency nedir? Nasıl alınır? Ne işe yarar? gibi soruların cevabını yazımızda derledik. Detayları öğrenmek için okumaya devam edin.


e-Residency Nedir?

e-Residency, Estonya’nın 2014 yılında başlattığı, Estonya vatandaşı olmayan kişilerin Estonya’da şirket kurabilmesine ve uzaktan yönetebilmesine olanak sağlayan e-oturum programıdır. e-Residency kartı ile, Estonya vatandaşı olmayan kişiler dijital vatandaşlık sahibi olurlar ve dijital ortamda Estonya’da şirket kurabilir ve Estonya’ya seyahat etmeden uzaktan dijital ortamda şirketini yönetebilirler.


e-Residency

Bu program ile AB vatandaşı olmayan kişilerin Estonya’da kolayca şirket kurarak ülke ekonomisine katkı sağlamalarını amaçlanmıştır. e-Residency Estonya vatandaşlığı anlamına gelmeyen, sadece sahiplerine Estonya’da bir şirket kurma ve yönetme imkanı sağlayan dijital bir kimlik programıdır.


e-Residency kartı size Estonya'da kayıtlı bir şirket kurma ve yönetme, dijital imza kullanma, banka hesapları açma ve çevrimiçi vergilerinizi ödeme gibi bir dizi avantaj sunar.


Girişimciler e-Residency kartı ile Avrupa Birliği’nde şirket kurarak Türkiye’de olmayan birçok fırsattan yararlanabilir ve şirketini Avrupa Birliği pazarında büyütme imkanı elde eder.


e-Residency Avantajları

Estonya e-Residency kartı sahiplerine birçok avantaj sunar. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kolay şirket kurulumu: Estonya'da bir şirketi online olarak sadece birkaç dakika içinde kurabilirsiniz.

 • AB pazarına erişim: Estonya, Avrupa Birliği üyesidir, bu nedenle bir e-resident olarak AB pazarına kolayca erişebilir ve ticaret yapabilirsiniz.

 • Düşük maliyetler: Estonya'da şirket kurma ve iş yapma maliyetleri diğer birçok Avrupa ülkesinden daha düşüktür.

 • Uzaktan yönetim: e-Residency kartına sahip olduğunuzda, dijital imza kullanarak belgeleri elektronik olarak imzalayabilirsiniz, bu da zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

 • Uluslararası ödeme yöntemleri: e-Resident olarak Estonya’da kurduğunuz şirket ile Türkiye’de kullanılması mümkün olmayan birçok online ödeme sistemini kullanabilirsiniz. Örneğin; PayPal, Stripe, Wise vs.


Ayrıca e-Residency kartınızı alıp Estonya’da Şirket Kuruluşu yaptıktan sonra Estonya Startup Vizesine başvurarak Estonya’da yaşama ve çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Estonya Startup Vizesi başvuru süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için Estonya Startup Vizesi Başvuru Rehberi yazımıza göz atabilir ve hemen başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.


e-Residency İçin Neden Estonya?

Estonya dünyada e-Residency programını ilk başlatan ülkedir ve dünyanın en gelişmiş dijital toplumlarından biri olarak adından söz ettirmektedir. Şirket kurma ve yönetme sürecinde tüm işlemleri hızlı, güvenli ve online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Estonya resmi kaynaklarına göre dünya’da e-Resident olan toplamda 109,900’den fazla kişi vardır. Bunlardan yaklaşık 29,000’i Estonya’da şirket kurmuştur.


Türkiye, Estonya e-Residency alma konusunda dünya ülkeleri arasında 11. sıradadır. Estonya resmi kaynaklarına göre, 2024 yılı itibarı ile Estonya e-Residency kartına sahip 4381 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunmaktadır. e-Resident olup, Estonya’da şirket kuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı ise 1687’dir.


Estonya e-Residency ile kağıt işleri olmadan, bürokrasiden uzak bir şekilde şirketinizi yönetebilirsiniz. Estonya e-Residency kartınız ile kurduğunuz şirketiniz Avrupa Birliği sınırları içinde faaliyet gösteren bir şirket olacağı için, AB içinde, girişimcilere sağlanan hibelerden ve fonlardan da yararlanabilirsiniz. Ayrıca vergi avantajlarından da faydalanabilirsiniz.


e-Residency’ye Nasıl Başvurulur?

Estonya e-Residency başvurunuzu yalnızca birkaç adımda ve tamamen online şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle başvuru için Pasaport, CV ve dijital biyometrik fotoğraf hazırlayın.

 2. Kart başvuru ücretini (€120) ödeyin.

 3. Başvurunuzu tamamlayın.

 4. Başvurunuz onaylandıktan sonra, seçmiş olduğunuz teslimat noktasından e-Residency başlangıç kitinizi teslim alabilirsiniz.


Başvurunuz onaylandıktan ve e-Residency kartınızı teslim aldıktan sonra Estonya’da şirket kurma işlemlerine başlayabilirsiniz. Estonya’da e-Residency kartınız ile nasıl şirket kuracağınızı bilmiyorsanız uzmanlarımız tarafından hazırlanan %100 Online Estonya Şirket Kurma Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.


e-Residency Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Online olarak gerçekleştireceğiniz e-Residency başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik veya Pasaport belgelerinizden birinin taranmış hali

 • İngilizce CV

 • Dijital biyometrik fotoğraf


Ayrıca başvurunuzun tamamlanması için başvuru ücretini ödemiş olmalısınız.


e-Residency Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Estonya e-Residency başvurunuzun sonuçlanması 30 gün, e-Residency başlangıç kitinizin elinize ulaşması ise ek olarak olarak 15 gün sürmektedir.


e-Residency Başlangıç Kiti Nedir?

Estonya e-Residency başlangıç kiti kimlik doğrulamanızı, dijital imza atmanızı ve Estonya’da şirket kurmanızı sağlar. Size teslim edilecek kutu şunları içerir:

 • e-Residency Kartı

 • USB Kart Okuyucu

 • PIN Kodları


 

🇪🇪 e-Residency kartınız ile şirketinizi Estonya’ya taşıma yolculuğunda her adımı isabetli atmak, tüm süreci önceden görmek ve karşılaştığınız sorunları çözen birine ne dersiniz?


hangivize.com’un uzman danışmanları, her yıl sizin gibi işini Estonya’ya taşımak isteyen sayısız girişimciye destek oldu. Şimdi sıra sizde!


 

Estonya’da Vergi Oranları Nedir?

Kişisel gelirlerin vergisi ve kurumlar vergisi oranı Estonya’da sabit %22’dir. Yıllık olarak gelirlerin vergilendirilmesi ise aşamalı olarak değiştirilir:

 • Eğer ayda €1200 kazanıyorsanız, vergi muafiyeti €500 tutarını kapsar.

 • Eğer ayda €1201-2100 kazanıyorsanız, vergi muafiyeti aşamalı olarak düşürülür.

 • Eğer ayda €2101 ve daha fazlasını kazanıyorsanız vergi muafiyeti uygulanmaz.


Ayrıca, girişimcilerin 1 yıl içerisindeki vergilendirilebilir kazancının 40.000 Euroyu aşması durumunda, VAT için kayıt yaptırması gerekir.


Estonya’da Kurumlar Vergisi, şirketin elde edilmiş karı üzerinden hesaplanmaz. Eğer kazanç tekrar yatırım olarak değerlendirilirse vergi oranı %0’dır. Kazanç dışarıya kar payı olarak ödenecekse uygulanacak vergi oranı sabit %22 olacaktır.


 

e-Residency Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Estonya E Residency Ücreti Ne Kadardır?

Estonya e-Residency başvuru ücreti ve 5 yıl geçerli dijital kimlik kartını içeren başlangıç kiti ücreti 120 Euro’dur.


Estonya e-Residency ile Estonya Oturum İzni Arasındaki Fark Nedir?

Estonya e-Residency veya Estonya e-Vatandaşlık kartı bir e-imza kartıdır. e-Resident olarak Estonya’da şirketinizi kurabilirsiniz fakat oturum ve çalışma iznine sahip olmazsınız.


Estonya’da Şirket Kurarak Oturum İzni Alınabilir mi?

Estonya’da şirket kurarak direkt olarak oturum izni sahibi olamazsınız. Ancak Estonya Startup Vizesine başvurarak oturum izni sahibi olabilirsiniz.


Estonya Startup Vizesi hakkında detaylı bilgi almak için Estonya Startup Vizesi Başvuru Rehberi yazımıza göz atabilir, başvuru sürecinizi hemen başlatmak için ücretsiz online randevu oluşturabilirsiniz.


bottom of page