top of page

Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi Rehberi

Güncelleme tarihi: 27 Nis 2023

Portekiz Pasif Gelir Vizesi (D7) nedir? Portekiz D7 vizesi için gereklilikler, uygunluk şartlarını öğren, hemen başvurunu tamamla.


AB'de ikamet eden bireyler ve aileler için önde gelen bir ülke olan Portekiz, istikrarlı siyasi ve sosyal çevre, açık ve şeffaf vergi kuralları, iyi bir altyapı, elverişli bir yatırım ortamı ve mükemmel bir yaşam kalitesi sunuyor.


Kusursuz kumsalları, zengin tarihi ve ikliminden sıcak insanlarıyla bu kadar kişinin neden Portekiz’i evi olarak seçtiğine şaşırmamalı. Portekiz D7 vizesinin bu cazibelerle ülkenin sunduğu her şeyden yararlanmanın harika bir yolu olduğunu keşfetmeye başlayalım!


Bu kapsamlı kılavuzdan öğrenebileceklerin ise;

 • Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi nedir?

 • Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi Gereklilikleri ve Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Portekiz Pasif Gelir D7 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi Kaç Günde Alınır?


Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi Nedir?

Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi, yatırım, kiralık mülk, emeklilik veya başka bir yoldan pasif gelir elde eden Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına 2 yıllık oturum izni veren bir oturum vizesi türüdür.Digital nomad/dijital göçebe veya Emeklilik Vizesi olarak da isimlendirilen Portekiz Pasif Gelir Vizesi sahiplerine iki yıllık yenilenebilir bir oturma izni verir. Vize sahibi kişiler 5 yıl sonra daimi ikamet ve 6 yıl sonra Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapabilirler.

 

Vize başvurunu yaparken hangivize.com yanında! ✒️ 📑

Senin yerine vize işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla Portekiz D7 Pasif Gelir Vizesi almanı sağlasın.


 

Portekiz Golden Visa ile D7 Pasif Gelir Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Golden Visa, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının Portekiz’de yatırım yaparak Avrupa Birliği’ne erişim elde etmesinin bir yoludur. Pasif Gelir D7 Vizesi ise, Portekiz'de yatırım yapmadan oturum izni veren popüler bir vize türüdür.


D7 vizesi için birbirinden bağımsız süreler boyunca altı veya sekiz ay ülkede sınırları içerisinde vakit geçirilmesi gerekir. Golden Visa için ise daha esnek ikamet şartları bulunur. Yılda ortalama yedi gün ülke sınırları içerisinde bulunmak Golden Visa hakkını muhafaza etmek için yeterlidir.


Ayrıca D7 Vizesi için yılda yaklaşık €8,460 düzenli pasif gelire dair kanıt beklenirken Golden Visa için €350.000 ile €500.000 aralığındaki bir yatırımı kanıtladığın takdirde ekstra bir gelir sunman beklenmez. Yatırımın en az beş yıl boyunca muhafaza edilmesi gerekliliği de unutulmamalıdır.


Portekiz D7 Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz D7 Vizesi almadan önce programın avantajları, gereklilikleri, belgeleri, başvuru ve sonuçlanma süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmak bir adım öne geçmeni sağlayabilir.


Uzun ve çaba gerektiren bir süreci eksiksiz tamamlamak, vizeyi elde edene kadar yapman gerekenleri gerçekleştirirken deneyim ve tecrübeye olan ihtiyacın artırabilir. “Doğru belgelere sahip miyim?”, “Bir sonraki adımda yapmama gerekenler neler?” gibi belirsizliklerle karşılaşmamak ve süreç boyunca doğru rehberlikle vizeyi alarak hayallerini kısa sürede gerçekleştirmeye başlamak için hangivize.com olarak yanındayız!


Başvuru sürecini başarıyla tamamlamak için ihtiyacın olan tüm bilgileri sunuyor, vize alma yolunda gereken yasal tavsiye ve belge hazırlama gibi hizmetler için ek destek ve yardım sağlıyoruz. Üstelik tüm bu süreci seni yormadan, en uygun maliyetlerle ve hızla ilerletiyoruz.


Portekiz D7 Vizesi İçin Gereklilikler

Portekiz D7 Vizesi için emin adımlarla yürümeye kararlıysan dahası seni bekliyor:


D7 Vizesine başvurmak için yapılması gerekenler, sahip olunması beklenen özellikler nelerdir? Genel vize gereksinimlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Portekiz vergi numarası (NIF)

 • Bir adet Portekiz banka hesabı

 • Yeterliliği kanıtlanmış bir finansal portföy

 • Konaklama kanıtı

 • Tam sağlık sigortası

 • Temiz bir sabıka kaydı


Harika bir başvuru dosyası hazırlamak sandığınız kadar zor değil ancak uzun bir evrak işi maratonuna hazır olmanız gerekiyor.

 

Ama durun, elbette bunun aksi de mümkün! ✅


Uzun evrak işleri ve yasal karmaşayla uğraşmadan da oturma ve çalışma iznini alabilirsin. Her yıl 1.300'den fazla başarılı danışmanlık veren hangivize.com uzmanlığıyla gereksiz masrafları ortadan kaldırıp, vize onayına giden süreci kısaltabilirsin.


 

Tüm bunların yanı sıra D7 Vizesi başvurunun başarı şekilde sonuçlanması için finansal istikrarının kanıtını sunman gerekir. Pasif gelirin, maaş gelirinden bağımsız olarak seni yeteri kadar destekleyen miktarda olmalıdır. Net varlığın için minimum bir gereklilik miktarı olmamasına rağmen Portekiz göçmenlik büroları senden ek birikimlerinin bir dökümünü talep edebilir.


Portekiz Pasif Gelir Vizesi Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Portekiz Pasif Gelir Vizesi iki yıllık bir süre için geçerlidir. Bu izin iki yıl süreyle yenilenebilir ve daha sonra Portekiz'de yasal olarak yaşamaya devam etmek için daimi ikamet başvurusunda bulunmak için kullanılabilir. Portekiz vatandaşlığına başvurmak için D7 vizesi sahiplerinin Portekiz'de altı yıl boyunca kalıcı olarak yaşamış olması gerekir.


Portekiz Banka Hesabında Olması Gereken Para Ne Kadardır?

Bir başvuranın Portekiz banka hesabında mali imkanların kanıtı olarak olması gereken para miktarı, başvuranın kişisel koşullarına ve bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına bağlı olarak değişir.


Bir NIF'iniz olduğunda, uzaktan bir Portekiz banka hesabı açabilirsiniz. Bekar başvuru sahipleri, banka hesaplarında en az €8000 yatırıldığından emin olmalıdır. Evli çiftlerin banka hesaplarına en az €12000+ yatırılmış olması gerekir. Ayrıca ebeveyn bakımındaki her çocuk için €2500 yatırılmış olması gerekir.


Portekiz’de bulunan resmi makamlar, kişinin sorumlu olduğu diğer kişilerin de geçimini sağlayacak kadar mali imkanının olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyabilir. Başvuru sahibi, çalışmaya veya kamu yardımına ihtiyaç duymadan barınma, yemek ve sağlık gibi geçim masraflarını karşılamak için yeterli paraya sahip olduğunu gösterebilmelidir.


Portekiz göçmenlik makamları, bir başvuru sahibinin ayda kişi başına en az €1.200 ve bakmakla yükümlü olunan kişi başına en az €500'ya sahip olduğunu kanıtlamasını isteyebilir.


Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesinin Fayda ve Avantajları Neler?

Portekiz Pasif Gelir D7 Vizesi beraberinde bazı fayda ve avantajları da sunar. Bunlar:

 • Portekiz'de İkamet: D7 Vizesi, sahibine yenilenebilir iki yıllık bir süre için Portekiz'de yaşama ve çalışma hakkı verir. Daha sonra süresiz oturum ve vatandaşlık hakkı elde etmenize olanak sunar.

 • Avrupa Birliği Erişimi: Portekiz, Avrupa Birliği'nin bir üyesidir; bu durum D7 Vizesi sahiplerinin AB ülkeleri içinde hareket özgürlüğü olduğu anlamına gelir.

 • Daimi İkamet: D7 Vizesine beş yıl sahip olduktan sonra sahibi Portekiz'de daimi ikamet için başvurabilir.

 • Portekiz Vatandaşlığı: D7 Vizesine altı yıl sahip olduktan sonra sahibi Portekiz vatandaşlığına başvurabilir.

 • Vergi Avantajları: Portekiz, yerleşik olmayan ve yerleşik bireyler ve şirketler için cazip vergi avantajları sunar.

 • Yüksek Yaşam Standardı: Portekiz, yüksek yaşam standardı, güzel havası ve dost canlısı insanlarıyla tanınır.

 • Eğitim ve Sağlık: D7 Vizesi sahipleri, Portekiz'in mükemmel eğitim ve sağlık sistemlerine erişebilir.

 • Aile Birleşimi: D7 Vizesi sahipleri aile üyelerini Portekiz'e getirebilirler.

 • Dil Şartı Yok: D7 Vizesi için herhangi bir dil şartı yoktur, böylelikle vize Portekizce bilmeyen kişiler için erişilebilir hale gelir.Portekiz Pasif Gelir Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Pasif Gelir Vizesi başvurunu Türkiye'de bulunan Ankara Konsolosluğu'ndan randevu tarihi talep ederek başlatabilirsin. Portekiz konsolosluğundan randevu almak için online olarak başvuruda bulunman gerekir.


Portekiz'de herhangi bir yasal işlemden önce yapman gereken ilk şey bir NIF numarası almak olacaktır. Bu numara senin yasal vergi numarandır ve ülkede mali faaliyetlerde bulunmana olanak sağlar. NIF numarasını aldıktan sonra Portekiz'de uzaktan da yapılabilecek bir banka hesabı açman gerekir.


D7 vizesi başvuru sürecinin bir parçası olarak, Portekiz'de yeterli konaklama yeri sağlaman gerekecektir. Bunu orada mülk kiralayarak veya satın alarak yapabilirsin.


Randevuda yanında götüreceğin belgeler çoğu durumda aşağıdaki belgeler olacaktır:

 • En az altı ay geçerli bir pasaport (Portekiz pasif gelir vizesinin bitiş tarihinden itibaren)

 • Yakın zamanda çekilmiş iki renkli vesikalık fotoğraf

 • Portekiz oturum izni alma nedenlerini özetleyen bir beyan

 • Portekiz'de teminat sağlayan sağlık sigortası poliçesi (Alternatif olarak, oraya vardıktan sonraki 90 gün içinde Portekiz'de sağlık sigortası alacağını belirten bir beyan sunabilirsin.)

 • Adli sicil belgesi

 • Seyahat sigortası

 • Portekiz'de kalacak yer olduğuna dair kanıt (Bir tapu, kira sözleşmesi veya emlak kredisi sözleşmesi olabilir.)

 • Portekiz'de başvuranın yeterli mali durumu olduğuna dair kanıt

 • Makul bir net düzenli pasif gelire sahip olduğunun kanıtı (Hak kazanmak için 12 aylık emekli maaşın veya gelirin olduğunu kanıtlamalısın. Gelir miktarı başvuran kişi için €8.460, eşi için bu miktarın yüzde 50'si, bakmakla yükümlü olunan diğer her bir kişi için bu miktarın 30'u bakmakla gerekir.)

hangivize.com en hızlı ve masrafsız vize almanın güvenilir bir yolunu deneyimlemen için profesyonel çözümler sunar. Başvuru süreci için gerekli tüm belgeler ve Portekiz D7 Vizesi işlemlerini başından sonuna eksiksiz tamamlamak için bize danış!


Avantajlı ve hızlı vize başvurusu için ücretsiz randevunu hemen alabilirsin.


Portekiz D7 Başvuruları Ne Zaman Yapılıyor?

Portekiz D7 vize başvuruları yıl boyunca herhangi bir zamanda yapılabilir. Portekiz göçmenlik makamları, D7 vize başvurularını dönüşümlü olarak kabul eder. Bu süreç, başvuruların sunulması için belirli bir başvuru penceresi veya belirlenen bir son başvuru tarihi olmadığı anlamına gelir.


Gerekli tüm bilgilerin gönderilmesi koşuluyla kendi ülkende dört aylık geçici bir vize alman 60 güne kadar sürebilir. Vizeni aldığında, vize düzenleme sürecinde Portekiz Konsolosluğu tarafından ayarlanan Göçmenlik ve Sınır Servisi (SEF) düzenlemeleri için bir randevu alınır. SEF belgelerini ve biyometrik verilerini topladıktan sonra ikamet kartını Portekiz adresine göndermek yaklaşık üç hafta sürebilir.


Portekiz D7 Pasif Gelir Vizesi Kaç Günde Alınır?

Portekiz Pasif Gelir D7 Vize başvurusunun işlem süresi, başvurunun eksiksiz olması, Portekiz göçmenlik makamlarının iş yükü ve başvuru sahibinin özel koşulları gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. D7 vize başvurusunun işlem süresi birkaç aydan bir yıla kadar değişebilir. Başvuru gönderildikten sonra sabırlı olmak ve sürecin zaman alabileceğini akılda tutmak önemlidir.


Portekiz D7 Pasif Gelir Vizesi Fiyatı ve Masraflar Neler?

D7 Vizesi için ücretler başvuru başına €50 ile €300 arasında değişir. Bunun dışında yasal ücretler, noter ücretleri veya başvuru sürecide başka ek masraflarla karşılaşman olasıdır.

 

💡 hangivize.com’dan İpucu:

Maliyet tahmini ve gizli masraflardan etkilenmemek için hangivize.com tarafından sunulan kapsamlı hizmet ve avantajlardan yaralanabilirsin.

 

Portekiz'de Oturma İzninin Yenilenmesi ve Vatandaşlık

D7 vizesine sahip olduktan sonra Portekiz’de oturma iznine başvurmak için artık hazırsın demektir! Geçici iznini ülkeye en fazla iki giriş için ve ülkede dört aya kadar kalmak için kullanabildiğini unutmamalısın. Dört aylık vizen ile Portekiz'e giriş yaptıktan sonra bir takım hazırlıkların ardından elde edeceğin iki yıllık oturum ile vize başvuru sürecin tamamlanır.


Başarılı başvuru sahiplerinin Portekiz'de yılda en az 183 kesintisiz gün kalmaları gerekmektedir. Oturumun yenilenmesi için pasaport, ikametgah, gelir gibi gerekli belgelerin toplanması gerekir. Sonrasında başvuru formu ilgili makamlara gönderildikten sonra yabancılar şubesi tarafından belirlenen görüşmeye katılarak oturumunu yenileyebilirsin.


Portekiz'de belirli bir süre ikamet etmek, Portekizce konuşabilmek ve Portekiz kültürü ve tarihi ile ilgili bir testi geçmek gibi uygunluk kriterlerini karşıladıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.


Portekiz vatandaşlığını aldıktan sonra, doldurulmuş bir başvuru formu, kimlik belgesi ve yeni çekilmiş bir fotoğraf da dahil olmak üzere gerekli belgeleri bir Portekiz yabancılar şubesine sunarak pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

💡 Dipnot:

2 yıllık oturma izninizin ardından yeni doğan bebekleriniz Portekiz vatandaşı olabiliyor.

 

Portekiz'de Yaşam ve İş Dünyası Fırsatları

Portekiz’de yaşamak ve yatırım yapmak isteyenlerdensen, çeşitli yaşam ve iş fırsatları ile karşıya karşıya olduğunu hatırlatmak isteriz. Portekiz yüksek yaşam standardı, temiz havası ve sosyo kültürel seviyesi yüksek toplumuyla öne çıkar. Özellikle cazip yatırım fırsatları sunan Lizbon ve Porto gibi büyük şehirlerde güçlü ve büyüyen bir gayrimenkul piyasasına sahiptir.


Yeni işletmelerin büyümesini destekleyen Portekiz ortak çalışma sistemlerine önem veren ve bu alanı geliştiren bir ekosisteme sahiptir. Özellikle düşük yaşam maliyeti ve ılıman iklimi Portekiz’i emeklilik için düşünenlerin gözünde bir adım öne çıkarır. Bunun yanı sıra AB pazarına erişimi ve AB ülkeleri içinde tanıdığı hareket özgürlüğü ile işletmelere ve yatırımcılara fırsatlar sunar.


hangivize.com ile Portekiz’e hızlı, kolay ve en uygun fiyatlarla taşın! 💼

Portekiz D7 Pasif Gelir Vize başvuru sürecinde hangivize.com yanında! Senin yerine vize işlemlerini yapalım, vize için gerekli evrakları tamamlayalım, gereksiz ve gizli masraflar olmadan Portekiz vize başvurunu tamamlayalım. ✒️ 📑 

D7 Pasif Gelir Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


D7 İle Portekiz Vatandaşlığı Alabilir Miyim?

Evet, D7 vizesi ile birlikte 5 yıla tamamladığın yasal ikamet süresinin ardından elde edeceğin süresiz oturum ile Portekiz vatandaşlığına başvuru yapabilirsin.


Portekiz Emekliler İçin Uygun Mu?

Portekiz emekliler için öncelikli tercih edilen ülke olma statüsünü korur. Yüksek yaşam standartları, düşük yaşam maliyeti, eksiksiz sağlık hizmetleri ve birçok sosyal aktivite olanaklarıyla emeklilik için tercih edebileceğin ülkeler arasında.


Portekiz'de Çocuklarımın Eğitimi İçin Uygun Bir Yapı Var Mı?

Portekiz, dünya standartlarındaki eğitim kalitesi ile her yaştan çocuğa nitelikli bir gelişim imkanı sunuyor. İngiliz, Amerikan, Alman ve Fransız okullarının bulunduğu Lizbon farklı etnik kökenlere sahip multi kültürel yapısı ile çocuklarına çok yönlü bir eğitim imkanı ve gelecek hazırlıyor.


Portekiz'de Yaşam Maliyeti Nedir?

Portekiz yaşam maliyeti bakımından oldukça makul. Özellikle yaşam kalitesi ile birlikte değerlendirildiğinde ayda €1.500 ile €2.000 arasında giderlerle yaşayabilirsin.


NHR Nedir?

Özel bir vergi programı olan NHR, resmi olarak düzenli olmayan yerleşikler olarak bilinen, sürekli ikamet etmeyen kişiler için vergi rejimi anlamına gelir. Bu program yurt dışı kaynaklı gelirlerden muaf tutulmanı sağlar.


NIF Numarası Nedir?

NIF, Portekiz’deki yasal vergi numarandır. NIF numarası ile ülke içerisindeki tüm mali işlerini gerçekleştirebilirsin.

bottom of page