top of page

Belçika'da Şirket Kurma Rehberi

Avrupa’nın başkenti Brüksel’e ve hepimizin hayranlıkla izlediği Şirinler çizgi filmine ev sahipliği yapan Belçika’da şirket kurmak, işinizi Avrupa pazarında geliştirmek için oldukça mantıklı bir seçim olabilir.


Belçika, kararlı ekonomisi ve Avrupa’nın büyük ekonomilerine lokasyon olarak yakınlığı ile, işini Avrupa pazarında büyütmek isteyenlere birçok fırsat sunar.


Siz de Belçika’da şirket kurmak, Belçika’ya yerleşmek ve işinizi Avrupa pazarında büyütmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Belçika’da Şirket Kurmak

Belçika’da şirket kurmak için öncelikle Belçika’da oturum iznine sahip olmanız gerekir. Eğer Belçika’da oturum izniniz yoksa Belçika çalışma izni yerine geçen Profesyonel Kart başvurusu yapmalısınız. Profesyonel Kartınızı aldıktan sonra Belçika’da şirket kurabilir ve işinizi Avrupa pazarında büyütebilirsiniz.


Belçika'da Şirket Kuruluşu

Belçika profesyonel kart hakkında daha fazla bilgi almak için detaylı yazımız: “Belçika Profesyonel (Çalışma) Kart Başvuru Rehberi”ni okuyabilirsiniz.


Belçika’da şirket kurmaya karar verdiğinizde karşınıza üç ana şirket türü çıkar.

 • Naamloze Vennootschap (NV)

 • Besloten Vennootschap (BV)

 • Sole Proprietorship


Naamloze Vennootschap (NV): Halka açık anonim şirkettir. Şirket yapısı Türkiye’deki anonim şirket yapısına benzemektedir. 1 tüzel kişi veya şahıs ile kurulabilir. Kuruluş için en az €61.500 ayni veya nakdi sermaye gerekmektedir ve bu miktarın dörtte birinin (€15.375) kuruluş sırasında banka hesabına yatırılmış olması gerekmektedir.


Besloten vennootschap (BV): Sınırlı sorumlu özel şirkettir. Belçika’da en yaygın şirket türüdür. Tek bir özel veya tüzel kişi ile kurulabilir. Minimum sermaye tutarı €18.550’dur.

Ortakların sorumluluğu sermayeleri ile sınırlıdır. Şirket, ortaklarından bağımsız ayrı bir tüzel kişiliktir.


Sole Proprietorship: Şahıs şirketidir. Tek bir şahıs tarafından kurulur. Şahıs ve şirket arasında hukuki bir ayrım bulunmamaktadır. Şahıs tüm kişisel varlığıyla şirketin her şeyinden sorumludur. Herhangi bir sermaye şartı yoktur. Kuruluş işlemleri basit ve hızlı ancak vergi oranları yüksektir.

 

🇧🇪 Şirketinizi Belçika’ya taşıma yolculuğunda her adımı isabetli atmak, tüm süreci önceden görmek ve karşılaştığınız sorunları çözen birine ne dersiniz?


hangivize.com’un uzman danışmanları, her yıl sizin gibi işini Belçika’ya taşımak isteyen sayısız girişimciye destek oldu. Şimdi sıra sizde!


 

Belçika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Belçika’da şirket kurmanın birçok avantajı bulunmaktadır.


Merkezi Konum: Konum olarak Avrupa’nın kalbinde yer alan Belçika, Avrupa pazarında genişlemek isteyen şirketler için harika bir lokasyondur. Ayrıca Avrupa’nın neredeyse tamamına kara, deniz ve demiryolu ile mükemmel şekilde bağlanmıştır.


Nitelikli İşgücü: Belçika, şirketinizi büyütmek için ihtiyacınız olan nitelikli iş gücüne sahiptir.


Avantajlı Vergi Politikaları: Belçika, vergi teşvikleri ve indirimleri gibi fırsatlar sunar. Bu fırsatlardan Belçika vatandaşları ve yabancılar arasında hiçbir ayrım olmaksızın herkesin eşit olarak faydalanabilmesi ile beraber Belçika yabancı şirketler için daha cazip bir ülke haline gelmiştir.


Çok Kültürlü Ortam: Belçika 3 farklı resmi ana dile sahip, çok milletli bir toplum yapısına sahiptir. Ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca resmi dil olarak konuşulur. Bu çok kültürlü ortam işinizi yürütürken aynı zamanda sosyal açıdan da kendinizi geliştirmenize olanak sağlar.


Belçika’da Şirket Kurmanın Maliyeti

Belçika’da şirket kuruluş işlemi bir noter eşliğinde yapılmaktadır. Noter ücreti işinizin karmaşıklığına, türüne ve daha birçok sebebe bağlı olarak €900 ile €1100 arasında değişiklik gösterebilir.


Belçika’da şirket kuruluşunuz onaylandığında Belçika Resmi Gazetesi’nde ilan edilir. Bunun ücreti de €191.50 ile €237.10 arasındadır.


Vergi numarası alınması maliyeti ise €50-60 arasındadır.


Toplamda Belçika’da bir şirket kurmanın maliyeti €1,350 ile €1,650 arasındadır.


Merak etmeyin, hangivize.com ekibiyle Belçika'da Şirket Kuruluşu da çok kolay. Hemen ücretsiz bir online görüşme planlayarak ihtiyacınızı analiz edip, beklenmedik gereksiz masraflardan kaçınarak, size en uygun opsiyonu sunmamızı sağlayabilirsiniz.

 

💡 İpucu: Şirket kurarken yaptığınız harcamaları, şirketinizi kurduktan sonra gider olarak gösterebilirsiniz.

 

Belçika’da Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

Belçika’da şirket kurmak için birkaç belgeye ihtiyacınız vardır. Bu belgeler:

 • Kurucu veya kurucuların pasaportlarının kopyası

 • Finansal plan

 • Şirket ana sözleşmesi

 • Şirketiniz için tutulmuş bir ofis veya sanal ofis

 • Minimum şirket sermayesini banka hesabına yatırdığınıza dair belge


Belçika’da Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Belçika ve AB vatandaşı olmayan kişilerin Belçika’da şirket kurmak için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak

 • Finansal durumunun Belçika’da şirket kurmak ve yürütmek için yeterli olduğunu kanıtlayan bir finansal plan oluşturmak ve bunu onaylatmak

 • Bir ofis veya sanal ofis tutmak

 • Belçika’da oturum iznine sahip olmak ya da profesyonel kart sahibi olmak

AB vatandaşı olmayan yabancıların Belçika’da şirket kurmak için oturum izni ya da Belçika Profesyonel Kart (çalışma izni yerine geçer) sahibi olmaları gereklidir.


Eğer Belçika veya herhangi bir AB ülkesi vatandaşı değilseniz ve çalışma ya da oturma izniniz yoksa öncelikle profesyonel kart almalı, daha sonra şirketinizi kurmalısınız.


Belçika profesyonel kart nasıl alınır? Öğrenmek için “Belçika Profesyonel (Çalışma) Kart Başvuru Rehberi” yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Belçika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Belçika’da en yaygın şirket türü Sınırlı Sorumlu Özel Şirket olan BV şirket türüdür. Türkiye’deki karşılığı limited şirket türüdür. Belçika’da şirket kuruluşu noter huzurunda gerçekleşir ve kuruluş işlemlerini noter takip eder.


Şirket kuruluşunuzu 8 adımda gerçekleştirebilirsiniz:

 • Şirketiniz için daha önce kullanılmamış, benzersiz bir isim belirleyin.

 • Şirketinizin 2 yıllık faaliyetlerini izah eden ve kurucuların finansal yeterliliğini açıklayan finansal planınızı hazırlayın ve noter huzurunda onaylatın.

 • Bir ofis veya sanal ofis kiralayın.

 • Şirket ana sözleşmesini hazırlayın ve noter huzurunda imzalayın.

 • Kuracağınız şirket türüne göre minimum şirket sermayesini banka hesabına yatırın.

 • Noter, ilgili belgeler ile beraber yerel ticaret mahkemesine şirketinizi tescil ettirir.

 • Noter tarafından şirket numarası (şirkete özgü kimlik numarası) alınır ve şirket kuruluşu resmi gazetede ilan edilir.

 • İlgili vergi dairesine ve Belçika Sosyal Sistemi’ne kayıt yaptırılır.


Belçika’da Hangi Şirket Türünü Kurmalıyım?

Yazımızda da anlattığımız üzere Belçika’da çeşitli şirket türleri vardır. Yapmak istediğiniz işin niteliği, sermaye miktarınız, hedef pazarlarınız gibi kriterleri göz önüne alarak sizin için en uygun şirket türünü seçmelisiniz.


Belçika'da Şirket Kuruluşu

Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar veremiyor musunuz?


Size en uygun şirket türünü seçmekte zorlanıyorsanız hangivize.com uzmanları ile ücretsiz online görüşme yaparak Belçika’da Şirket Kurma hakkında detaylı bilgi alabilir, size uygun şirket türünü seçebilir ve hemen sürecinizi başlatabilirsiniz.


 

Belçika’da Vergilendirme

Belçika’da şirket ve tüzel kişilerin sorumlu olduğu vergi türleri şunlardır:

 • Kurumlar Vergisi

 • Karın şirketten çekilmesi durumunda ödenen vergi

 • Katma Değer Vergisi


2023 yılı için Belçika’da kurumlar vergisi %25 oranında alınmaktadır.


Karın şirketten çekilmesi durumunda standart %27 oranında vergi ödersiniz. Ancak bazı koşullarda vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar yaptığınız işe, aile durumunuza göre vs. değişebilir.


Katma değer vergisi ise standart %21 oranında alınır. Yine aynı şekilde katma değer vergisinde de bazı mal ve hizmet türlerinde daha düşük oranda KDV alınır.

 

Belçika’da Şirket Kuruluşu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Türk Vatandaşları Belçika’da Şirket Kurabilir mi?

Evet, Türk Vatandaşları yukarıda bahsettiğimiz şartları sağladığı sürece Belçika’da şirket kurabilir.


Belçika’ya Gitmeden Şirket Kurulabilir mi?

Hayır. Belçika’da şirket kurmak için öncelikle oturum izni veya çalışma iznine (profesyonel kart) ihtiyacınız vardır. Bunu almak için de Belçika’ya seyahat etmelisiniz. Daha sonra noter ile birlikte şirket kuruluş işlemlerini tamamlamalısınız.


Belçika Girişimciler İçin Avantajlı mı?

Belçika, işini Avrupa pazarında büyütmek isteyen girişimciler için oldukça avantajlı bir ülkedir. Kararlı ekonomisi, birçok pazara olan yakınlığı ve erişimi ile girişimcilere işlerini büyütmek için oldukça fazla fırsat sağlar. Ayrıca Belçika yabancı ve Belçikalı girişimciler arasında ayrımcılık yapmadan herkese eşit avantajları, indirimleri ve fırsatları sağlar.


Belçika’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Eğer hali hazırda Belçika oturum izniniz yoksa öncelikle profesyonel karta başvurmanız gerekir. Profesyonel kart başvurunuz 120 gün içinde sonuçlanır. Ardından şirket kurma işlemlerine başlayabilirsiniz. Şirket kurma başvurunuz da şirket türüne bağlı olarak 2-4 hafta arasında sonuçlanır.


Belçika’da Şirket Kurarak Oturum İzni Alabilir miyim?

Hayır, Belçika’da şirket kurarak oturum izni alamazsınız. Ancak şirket kurmak için oturum izni alabilirsiniz. Oturum izninizi veya profesyonel kartınızı aldıktan sonra şirket kurma işlemlerine başlayabilirsiniz.


Belçika’da Şirket Kurarak Vatandaşlık Alabilir miyim?

Hayır, direkt olarak Belçika’da şirket kurarak vatandaşlık almanız mümkün değildir. Ancak dolaylı olarak mümkündür.


Öncelikle Belçika’da şirket kurmak için oturum izni veya profesyonel kart almalısınız. Şirketinizi kurallara uygun şekilde yürüttüğünüz ve kar ettiğiniz sürece oturum izniniz/Profesyonel Kartınız yenilenir ve 5 yıl ard arda Belçika’da kaldıktan sonra vatandaşlık için başvurabilirsiniz.

 

🇧🇪 Hadi, siz de Belçika’da Şirketinizi Kurun!

Belçika’da Şirket Kurmak hangivize.com ile çok kolay! hangivize.com uzmanları:


✔️ İhtiyaçlarınızı analiz ederek size en uygun alternatifleri önerebilir.

✔️ Şirket kurulumu ve muhasebe ihtiyaçlarını çözümleyebilir

✔️ Dokümanlar, başvurular, vergiler ve bilinmeyi kaldırarak süreci basitleştirebilir.Belçika’da şirket kurmak hakkında henüz burada olmayan bir sorun mu var? 🤔 Yorumlar alanından sorunu uzmanlarına ulaştırarak cevaba kolayca ulaşabilirsin. 👇


bottom of page