top of page

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Amerika Birleşik Devletleri'nin yabancı yatırımcılara sunduğu göçmen olmayan bir vize türüdür. E-2 Yatırımcı Vizesi ile birinci dereceden ailenizle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde bir iş kurabilir ve yönetebilirsiniz veya var olan bir işe ortak olabilirsiniz.


Yazımızın devamında bahsettiğimiz belirli kriterleri karşılamanız halinde başvuru yapabilir ve ABD'de işinizi kurabilirsiniz. Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Rehberi yazımızı okumaya devam edin.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Nedir?


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi, ABD ile ticaret anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına sunulan bir göçmen olmayan ABD vizesidir. Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi, başvuru sahiplerinin bir iş kurmak için veya bir işe ortak olmak için ABD'ye gelmelerini sağlar.


Eğer anlaşmalı bir ülkenin vatandaşıysanız ve yatırım yapmak için bütçeniz varsa, ABD'de E2 Vizesi almaya hak kazanabilirsiniz.

New York

Türkiye, ABD ile ticaret anlaşması olan ülkelerden biridir ve Türk vatandaşları ABD’de bir şirket kurarak veya var olan bir şirkete ortak olarak Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi alabilirler.

 

🇺🇸 Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi, iş fikrini ABD'de hayata geçirmek isteyen ve yüksek yaşam standartını hedefleyen girişimciler için idealdir.


✔️ Sen de olası masraf ve bilinmezlikleri ortadan kaldırıp, hangivize.com ile uzaktan ABD'de şirket kurabilir ve muhasebe hizmetlerinden faydalanabilirsin.


 

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi vize sahiplerine ABD’de 2 yıla kadar olan ve daha sonra yenilenebilen, yaşama ve kendi şirketlerinde çalışma izni verir.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Avantajları

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • ABD’de yaşama ve yatırım yaptığınız şirkette çalışma hakkı

 • Şirketinizi ABD pazarında büyütme fırsatı

 • Eşinizi ve 21 yaşın altında evli olmayan çocuklarınızı da beraberinizde götürebilirsiniz ve eşiniz çalışma izni alarak ABD’de çalışabilir

 • Şirketinizin devamlılığı için gerekli olan, nitelikli elemanlarınız için de E-2 vizesi alabilirsiniz

Ayrıca Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi, diğer bazı vizelerin aksine belirli bir eğitim veya mesleki geçmiş gerektirmez. Girişimcilere, yatırımcılara ve nitelikli bir ABD işletmesine önemli bir yatırım yapmış olan işletme sahiplerine açıktır.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesine Kimler Başvurabilir?

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesine başvurmak için öncelikle ABD’nin ticaret anlaşması olan ülkelerden birinin vatandaşı olmalısınız. Türkiye ile ABD arasında ticaret anlaşması olduğu için Türk vatandaşları başvurabilirler.


Ayrıca Amerika E-2 Yatırımcı Vizesine başvurmak için belli bir bütçenizin olması gerekmektedir. Resmi makamlar belirli rakamlar açıklamamış olsa da yıllar içinde edinilen deneyimler sonucu en az $80.000 - $100.000 yatırım yapmak gerektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda ABD’ye taşındıktan sonra orada geçiminizi sağlayacak kadar varlığa da sahip olmalı ve bunu banka hesap dökümleriniz ile kanıtlamalısınız.


Yeni bir şirket kurarak değil de mevcut bir işletmeyi satın almak veya ortak olmak yolu ile vizeye başvuracak iseniz yatırım yapacağınız şirketin geçmişte kar ettiğini, istihdam sağladığını ve büyüme potansiyeli olduğunu göstermelisiniz.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Başvuru Şartları

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesine başvuracak kişilerin ABD ile ticaret anlaşması olan ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekir. Türkiye ile ABD arasında ticaret anlaşması vardır ve Türk vatandaşları başvurabilir. Onun dışında sağlanması gereken diğer şartlar şu şekildedir:

 • ABD içinde bir şirkete yatırım yapmış olmak veya yasal olarak yatırım yapma süreci içerisinde olmak,

 • ABD’ye yalnızca yatırım girişimini geliştirmek ve yönetmek için girmeyi amaçlıyor olmak. Bu durum, işletmenin en az %50’sine sahip olmanızla veya şirkette bir yönetici pozisyonunda çalışıyor olmanız ile tespit edilir.

 • Eğer bir şirkete ortak olacaksanız, bu şirketin yarısından fazlasına ortak olmak,

 • En az $80.000 - $100.000 yatırım yapmak ve yatırım yaptığınız bu paranın yasal yollardan elde edildiğini ispatlamalısınız,

 • ABD’de işi sürdürmek ve yaşam giderlerinizi karşılamak için yeteri kadar birikime sahip olmalısınız ve bunu banka hesap dökümleriniz ile ispat etmelisiniz,

 • Şirket aktif çalışan barındırmalı ve kar etmek amaçlı olmalıdır ve ABD vatandaşlarına istihdam sağlama potansiyeli taşımalıdır.

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvuru süreci genelde ortalama 1 ay kadar sürer. Süreç şu adımlar ile ilerler:

 1. DS-160 vize başvuru formunu doldurun (aileniz ile beraber başvuruyorsanız başvuran her birey için ayrı ayrı doldurun)

 2. Asıl başvuru sahibi olarak DS-156E formunu doldurun

 3. Online başvuru sürecni tamamlamak için e-vize sistemi üzerinden online randevu alın

 4. Büyükelçilik tarafından size gönderilen ve gerekli belgeleri göndermenizi isteyen maile yanıt olarak gerekli belgeleri ve doldurduğunuz formları gönderin

 5. Mülakat için Büyükelçilikten randevu alın

 6. Başvuru ücretini ödeyin

 7. Vize mülakatından önce gerekli diğer tüm belgeleri hazırlayın ve vize mülakatına tüm belgeleri beraberinizde götürün

 8. Sonuçlarınızı bekleyin

Vizeniz onaylanırsa ABD’de yaşamaya başlarsınız.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusu için gereken belgeler biraz fazla gelebilir. Eğer başvurunuzu Türkiye’den gerçekleştiriyorsanız, belgelerinizin İngilizce olma şartı yoktur. İngilizce veya Türkçe dilinde belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. İşte başvuru için gereken belgeler:

 • Doldurulmuş DS-160 ve DS-156E formları

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun kopyası

 • Özgeçmişiniz

 • Eğer aileniz ile başvuruyorsanız her bireyin asıl başvuru sahibi ile olan bağını gösterir belge (evlilik cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği vs. )

 • Asıl başvuru sahibi tarafından imzalanmış, Amerika’daki yasal statü sona erdiğinde geri dönüleceğine dair hazırlanmış belge

 • İş planı

 • Şirketin mülkiyetini gösterir belge, en az %50’si size ait olmalıdır

 • Yatırım yaptığınızı veya yatırım yapma süreci içinde olduğunuzu gösterir belge

 • Çok uluslu şirketlerde, ticari aktivitelerin esas olarak anlaşmalı ülke ile Amerika arasında olduğunu gösterir belgeler. (Yapılan uluslararası ticaretin en az %50’si Amerika ile anlaşmalı ülke arasında olmalıdır.)

 

💸 hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor. Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor.


 

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi İle Green Card Alabilir Miyim?

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi ile doğrudan Green Card’a başvurma olanağı maalesef bulunmuyor. Ancak farklı yollar ile Green Card almak mümkün. Aşağıda bu yollardan birkaç tanesini listeledik:


EB-5 Vizesi

EB-5 Vizesi, yatırımcıların bir ABD işletmesine minimum $1.800.000 veya hedeflenen bir istihdam alanında ise minimum $900.000'lık yatırım yaparak elde edebilecekleri vize türüdür. EB-5 vizesi, yatırım sahibi ve ailesinin direkt olarak Green Card sahibi olarak ABD’de kalıcı oturma ve çalışma izni elde etmelerine olanak tanır.

San Francisco

E-2 Yatırımcı Vizenizi EB-5 Vizesine çevirebilirsiniz ve bunun temel avantajlarından

biri E-2 işinizdeki herhangi bir ek sermayenin potensiyel olarak EB-5 için olan minimum yatırım tutarınıza sayılabilmesidir. Örneğin E-2 işinize $100.000 yatırım yaptınız. Bu miktar EB-5 yatırım tutarınıza sayılabilir. Örneğin minimum $1.800.000 yatırım yerine $1.700.000 yatırım yaparak EB-5 vizesi alabilirsiniz.


Şirket Sponsorlu Green Card

E-2 statünüzü yeşil karta dönüştürmenin ve yasal daimi ikamet almanın bir başka yolu da bir şirketin size sponsor olmasıdır. İş teklifini sizin veya eşinizin alması gerekmektedir.


E-2'nin en önemli avantajlarından biri eşinizin çalışmasına izin vermesidir. Böylelikle eşiniz başka işlerde çalışarak bir sponsor bulabilir ve hem sizin hem de kendi için Green Card alabilir.


Size sponsor olmak isteyen ABD'li işverenin Çalışma Bakanlığı aracılığıyla bir Çalışma Sertifikası alması gerekir. Bir sonraki adım, EB-2 ya da EB-3 vizesi için onay almanız ve vize statünüzün buna çevrilmesidir.


Bu üç aşamalı bir süreçtir:

 1. Şirket çalışma sertifikası alır

 2. İstihdam temelli vize başvurusunda bulunursunuz

 3. Statü Düzeltme veya Vize İşlemleri gerçekleşir

Bu yollar dışında eğer bir ABD vatandaşı ile evlenirseniz de Green Card almaya hak kazanırsınız.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Mülakatı

Online başvurunuzun ardından ABD Büyükelçiliğinde katılacağınız mülakata tüm belgeleriniz eksiksik olacak şekilde katılmalısınız.


Mülakat sırasında elçilik çalışanları size bazı sorular soracak ve durumunuzu anlamaya çalışacaktır. Burada emin olmak istedikleri şey sizin gerçekten bir şirkete yatırım yapıp yapmadığınız, bu yatırımı yaptığınız birikiminizi yasal yollardan elde etmiş olmanız ve yatırım yapmış olduğunuz şirketin büyüme potansiyeli göstermesi olacaktır. Mülakatınız başarılı geçerse, vizeniz işleme konacak ve onaylanacaktır.


 

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Sıkça Sorulan Sorular


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi İçin Minimum Yatırım Miktarı Ne Kadar?

Resmi makamlar Amerika E-2 Vizesi almak için gerekli minimum yatırım miktarı belirlememişlerdir. Bu, ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundaki E-2 Antlaşma Biriminin veya ABD'de dosyalama yapılıyorsa USCIS'in takdirine bağlıdır. Ancak yıllar içinde edinilen deneyimler sonucu en az $80.000 - $100.000 yatırım yapmak gerektiğini söyleyebiliriz. Yatırım miktarı arttıkça sizin aldığınız risk de arttığı için vizenizin onaylanma ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi İçin Yatırımın Ne Zaman Yapılması Gerekir?

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvurunuzu yapmadan önce yatırımınızı yapmış olmanız veya yatırım yapmak için yasal sürece başlamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca bir başka seçenek olarak da yatırım miktarını bir emanet hesabına yatırarak, vizeniz onaylandığı takdirde yatırımın gerçekleşeceğini taahüt edebilirsiniz.


Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi sonuçlanma süresi Büyükelçiliklerin yoğunluğuna bağlı olarak ve sizin şartlarınıza bağlı olarak değişir. Ek belge istenmesi durumunda süreç mutlaka uzayacaktır. Ancak deneyimlerimize dayanarak sonuçlanma süresi yaklaşık 3-6 ay arasındadır diyebiliriz.


bottom of page