top of page

Finlandiya’da Üniversite: Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Eğitimi

Finlandiya’da Oyun Yapımı ve Tasarımı lisans bölümü okumak ister misiniz?

Hem de dil sınavı şartı olmadan, burslu, oturma ve çalışma izni avantajıyla!


Finlandiya, sadece doğal güzellikleri ve kuzey ışıklarıyla ünlü bir ülke değil, aynı zamanda eğitim sistemi ile de oldukça popüler bir ülkedir. Üniversite eğitimi arayışında olanlar için Finlandiya, yenilikçi öğretim metotları, uluslararası ortam, uygulamalı eğitimler, düşük eğitim ücretleri ve burs imkanları ile öğrencilerin yeni gözdesi oldu.


Finlandiya'da Üniversite

Finlandiya’da burslu olarak Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Bölümü okumakla ilgili tüm detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Bölümü Nedir?

Finlandiya'da İşletme Bilgi Teknolojileri - Oyun Yapımı ve Tasarımı lisans programı size, oyun geliştirme ve üretme becerileri kazandırır. Öğrenim programının odak noktası, oyun endüstrisindeki şirketlerin ihtiyaçlarını yakından takip etmek ve bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar yürütmektir.


Öğrenimlerinin sonunda öğrenciler, odaklanmayı seçtikleri alanda profesyonel olarak oyun geliştirme projelerinde çalışabilirler. Oyun geliştirme sürecinde yapımcı, oyun programcısı, 2D-3D artist, oyun tasarımcısı, proje yöneticisi gibi pozisyonlarda yer alabilirler.


Ayrıca mezunlar girişimcilik faaliyetlerinde de bulunabilir, kendi Startuplarını kurabilirler. Öğrenciler, üniversitenin girişimci koçluğu faaliyetlerinden faydalanabilir ve fikirlerini büyüyen işletmelere dönüştürebilirler.


 

📑 Kayıt başvurunu yaparken hangivize.com yanında!

Senin yerine başvuru işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla Finlandiya Öğrenci Vizesi almanı sağlasın.


 

Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Eğitim İçeriği

Finlandiya'da Burslu Oyun Yapımı ve Tasarımı lisans bölümü oldukça zengin bir içeriğe ve birçok uygulamalı derse sahiptir. Öğrenim planı şu şekildedir:


1. Yıl: Birinci yıl boyunca öğrenciler, oyun geliştirme, programlama, oyun tasarımı, oyun motorları ve görsel tasarım gibi oyun geliştirmenin temellerine odaklanırlar. Ayrıca gerekli dersler ile genel çalışma hayatı becerilerini de edinirler.


2. Yıl: İkinci yıl boyunca öğrenciler oyun geliştirme ve oyun üretimi alanındaki bilgilerini geliştirmeye devam ederler. Oyun sanatı, oyun programlama ve oyun motorları alanında eğitim görürler. İkinci yıldan itibaren öğrenciler uluslararası deneyimler de kazanırlar.


3. Yıl: Üçüncü akademik yılın başında öğrenciler, bir öğrenci liderliğindeki bir projede ürün geliştirmeye odaklanarak Ticorporate Demo Lab'e katılırlar. Digi ve Game Center'da bulunan yerel oyun geliştirme şirketleriyle birlikte çalışma ortamı ve altyapısı öğrencilere sağlanır.


Ticorporate Demo Lab projesinden sonra ise öğrenciler uygulamalı eğitim ve/veya yurtdışında bir değişim dönemi geçirmeye teşvik edilmektedir. Diğer seçeneklerden biri ise, girişimcilik, üretim, para kazanma konularına odaklanarak Digi ve Game Center'da bir ekiple proje çalışmasına ve oyun geliştirmeye devam etmektir.


Finlandiya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Eğitim sisteminin kalitesi ile adından söz ettiren Finlandiya’da üniversite okumanın kişisel ve mesleki gelişiminizin yanında birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:


  • Finlandiya'da kaliteli bir üniversitede, üstün bir eğitim alma imkanı

  • Uygulamalı eğitim olanakları

  • IELTS, TOEFL gibi dil sınavı şartı yoktur. Dil seviyeniz üniversite tarafından mülakat ile test edilir.

  • Uygun eğitim ücretleri.

  • Burs imkanı.


Finlandiya’da öğrenci olarak aldığınız oturum izni ile aynı zamanda çalışabilirsiniz. Çalışma süreniz ortalama haftalık 30 saattir. Okuduğunuz bölümde zorunlu staj şartı var ise, staj olarak çalıştığınız saatler çalışma izni saatlerinizi etkilemez.


Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Eğitimi Başvuru Şartları Nelerdir?

Finlandiya’da üniversite okumak için abartılı ve zorlu şartları yerine getirmenize gerek yoktur. Üniversitelerin birçoğu oldukça ulaşılabilir başvuru şartlarına sahiptir. Örneğin; Finlandiya’da Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümünü okumak için IELTS, TOEFL gibi dil sınavlarına girmenize gerek yoktur.


Finlandiya’da Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümüne başvurmak için yerine getirmeniz gereken şartlar şu şekildedir:

  • Lise veya yüksekokul diploması

  • Yüksekokul mezunu iseniz transkript belgesi

  • Banka hesabınızda yeterli miktarda para (Oturum aşamasında)


💡 İpucu: Türkçe olan tüm belgeleriniz yeminli tercüman tarafından İngilizce dilinde tercüme edilmiş olmalıdır.


Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Eğitimi Başvuru Süreci

Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümü için bahar dönemi başvuruları 3 Ocak - 17 Ocak 2024 tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında online olarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.


24 Ocak 2024 tarihine kadar başvurunuza eklemeniz gereken ek belgeleri, online başvurunuza eklemiş olmalısınız. Eklemeniz gereken belgeler: diplomanız ve mevcut ise transkript belgesi


Başvurunuzu tamamladıktan sonra online bir kursa katılmanız gerekir. Kurs 29 Ocak - 24 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşir. Bu kurs İngilizce dilinde gerçekleşir ve kursun sonunda bir puan alırsınız. Bu kursun sonunda aldığınız puana göre online mülakata girmeye hak kazanırsınız.


Online kursun ardından, en yüksek puana sahip en az 150 aday online grup mülakatına davet edilir. Bu mülakat 1 - 12 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Mülakat sırasında sözlü ve yazılı olarak İngilizce dil seviyeniz test edilir.


Puanlama Sistemi: Online kurs 60 puan üzerinden değerlendirilir ve en az 20 puan almanız gerekir. Grup mülakatı ise 40 puan üzerinden değerlendirilir ve en az 20 puan almanız gerekir.


Sonuçları bekleyin ve oturum başvurunuzu yapın. Sonuçlar en geç 31 Mayıs 2024 tarihinde açıklanır. Eğer kabul edilirseniz, online olarak öğrenci kaydınızı yapmalı ve eğitim ücretini ödemelisiniz. Aynı zamanda oturum işlemlerinize de başlamanız gerekir.


Finlandiya Burs Fırsatları

Finlandiya’da üniversiteler kendi burs programlarına sahiptir ve birçok üniversite, yabancı öğrenciler için burs imkanı sunmaktadır. Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümü okuyacak olan öğrenciler de burs imkanından faydalanabilir.


Burs almaya hak kazanmak için ilk yıl yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Yalnızca üniversiteden kabul almanız yeterlidir. İlk akademik yılda kabul alan her öğrenci 3600 Euro burs kazanır.


Finlandiya'da Üniversite Eğitimi

İkinci yıldan itibaren ise, her yıl burs almaya hak kazanmak için her akademik dönemde en az 30 kredilik ders tamamlamanız gerekir. 30 kredilik ders tamamlamamanız durumunda ise bursunuz kesilir.


Finlandiya’da Oyun Yapımı ve Tasarımı Lisans Eğitimi Öğrenim Ücretleri Ne Kadar?

Finlandiya’da öğrenim ücretleri, diğer Avrupa ve özellikle Amerika’daki üniversitelerin aksine oldukça uygun fiyatlıdır. Ayrıca birçok burs imkanı vardır ve burslarla birlikte öğrenim ücretleri oldukça düşmektedir.


Finlandiya’da Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümünü okuyacak öğrencilerin yıllık €9000 öğrenim ücreti ödemesi gerekir. Ancak alacağınız burs ile birlikte, ilk yılda ödemeniz gereken miktar €5400 olur. Bursunuzun devam etmesi halinde bu miktar artmaz ve her yıl €5400 ödemeye devam edersiniz.


 

3 Ocak'ta başvurular başlıyor. Zaman tasarrufunun yanı sıra gereksiz masraflardan uzak durmak ve baştan sona birebir danışmanlıkla başvurunuza hemen başlamak hangivize.com uzmanları ile çok kolay.

 

Finlandiya’da Lisans Okurken Çalışma İzni Alabilir miyim?

Finlandiya’da öğrenci olarak aldığınız oturum izni ile çalışabilirsiniz. Çalışma izninizin alan kısıtlaması yoktur. Her alanda, farklı işlerde çalışabilirsiniz.


Çalışma süreniz ortalama haftalık 30 saattir. Okuduğunuz bölümde zorunlu staj şartı var ise, staj olarak çalıştığınız saatler çalışma izni saatlerinizi etkilemez.


 

Finlandiya'da Üniversite Hakkında Sık Sorulan Sorular


Öğrenim Ücretini Ne Zaman Ödemek Gerekir?

Öğrenim ücretinizi kabul aldıktan sonra mümkün olan en kısa zamanda ödemeniz ve biran önce oturum izni işlemlerinize başlamanız gerekir. Öğrenim ücretinizi her yıl 31 Temmuz’dan önce ödemiş olmalısınız ancak Türk öğrencilere oturum izni sürecini de göz önünde bulundurarak ödeme yapmalarını öneririz.


Öğrenim Ücretini Ödemezsek Ne Olur?

Öğrenim ücretinizi 31 Temmuz 2024 tarihine kadar ödememeniz halinde öğrenim hakkınızı kaybedersiniz.


Öğrenim Süresi ve Başlangıç Tarihi Nedir?

Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümü 3 yıl 6 ay süren bir eğitim programına sahiptir. Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 2 dönemden oluşur. 3 yıl 6 ayın sonunda lisans diploması elde edersiniz. 2024 yılında Oyun Yapımı ve Tasarımı bölümü dersleri Ağustos ayında başlamaktadır.


Oturma İznim Çıkmazsa Öğrenim Ücreti İadesi Alabilir miyim?

Finlandiya’da bir üniversiteden kabul almanız durumunda öğrenim süreniz boyunca oturum izni verilir ancak nadiren de olsa hatalı yapılan başvurularda oturum izni başvurunuz reddedilebilir. Oturma izninizin çıkmadığı durumda, ödemiş olduğunuz öğrenim ücretinin iadesini alabilirsiniz.


Banka Hesabımda Ne Kadar Bulundurmalıyım?

Öğrenci olarak oturum izninizi alabilmeniz için Finlandiya Göç İdaresi’nin belirlediği miktarda para banka hesabınızda bulunmalıdır. Bu miktar aylık 560 Euro, yıllık olarak da 6.720 Euro’dur ve oturum iznine başvururken yıllık miktar banka hesabınızda hazır bulunmalıdır. Okula başvuru aşamasında hesabınızda para göstermenize gerek yoktur.

bottom of page