top of page

Finlandiya’da Üniversite: Medya ve Sanat Lisans Programı

Finlandiya’da burslu olarak Medya ve Sanat Lisans programı okuyabileceğinizi biliyor muydunuz?


Finlandiya, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip ülkelerden biridir. Bu nedenle, Finlandiya'da üniversite eğitimi almak, uluslararası öğrenciler için oldukça popüler bir seçenektir.


Finlandiya'da medya ve sanat alanında lisans eğitimi veren birçok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler, öğrencilere medya ve sanatın çeşitli alanlarında kapsamlı bir eğitim sunmaktadır.


Finlandiya’da Medya ve Sanat Lisans eğitimi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Başvuru şartları, avantajları, eğitim içeriği ve diğer tüm detayları sizin için derledik.


Medya ve Sanat Lisans Bölümü Nedir?

Medya ve Sanat, kültür alanında geleceğin uzmanlarını yetiştirmeye yönelik bir lisans programıdır. Lisans eğitimi sizi yeni fikirler yaratmaya ve bunları sanatsal, teknik ve ekonomik olarak başarılı bir şekilde yüksek kaliteli ürünlere dönüştürmenizi sağlayacaktır.


Finlandiya'da Üniversite

Medya ve Sanat Lisans Programı, öğrencilerin büyüyen, uluslararası ve sürekli değişen kültür sektöründe güncel yetkinlikler edinmelerini sağlar. Gelişmekte olan medya araçlarını ve farklı çalışma yöntemlerini nasıl kullanacaklarını öğretir.


Ayrıca yurtdışında uygulamalı eğitim ve değişim programları ile öğrencilerin uluslararası kariyerlerine katkı sağlama fırsatı sunar.


 

📑 Kayıt başvurunu yaparken hangivize.com yanında!

Senin yerine başvuru işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla Finlandiya Öğrenci Vizesi almanı sağlasın.


 

Medya ve Sanat Lisans Bölümü Eğitim İçeriği

Lisans Eğitiminin ilk yılında, Medya ve Sanat doğrultusunda ihtiyaç duyulan temel beceriler öğrencilere kazandırılır. Sonbaharda çok çeşitli giriş dersleri ve bir temel Fince dil kursu verilir.


Bahar döneminde ise, öğrencilerin hedeflediği uzmanlık alanlarının ilk mesleki modülü seçilir. Bu modüle aynı zamanda müşteriler ile birlikte çalışmak da dahildir. Böylelikle öğrenciler lisans eğitimlerinin ilk yılında iş hayatında deneyim kazanmaya başlar.


İkinci yılda, sonbahar dönemi için ikinci bir uzmanlık modülü ve ilkbahar için üçüncü bir modülü seçilir. İkinci yıldan itibaren, tüm çalışma alanlarından modüller seçilebilir. Her modül müşteriler ile çalışmayı da içerir.


Üçüncü yıl boyunca ya uluslararası bir eğitim değişimine katılarak ya da üniversitede dördüncü bir eğitim modülü seçerek, öğrenciler uzmanlık alanlarıyla ilgili profesyonel kavrayışlarını derinleştirecek ve genişletecektir.


Sonbahar dönemi için dördüncü yıl programı, serbest seçim çalışmaları ile medya analizi ve araştırması çalışmalarından oluşmaktadır. Öğrenciler bahar döneminde uygulamalı eğitim alacak ve bir lisans tezi hazırlayacaktır.


Medya ve Sanat Lisans eğitimi sırasında seçebileceğiniz ve uzmanlaşabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

 • Animasyon

 • Uygulamalı güzel sanatlar

 • Kültürel ihracat

 • Çizim ve boyama

 • Gelişmekte olan medya üretimi (VR/AR/MR/XR)

 • Kullanıcı deneyimi tasarımı

 • Girişimcilik

 • Etkinlik prodüksiyonu

 • Güzel sanatlar fotoğrafçılığı

 • Oyun tasarımı ve üretimi

 • Canlı etkinlik teknolojisi

 • Hareketli grafik tasarımı

 • Hareketli görüntü

 • Müzik prodüksiyonu ve şarkı yazarlığı

 • Ses tasarımı

 • Görsel tasarım

 • Web ve uygulama tasarımı


Finlandiya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Finlandiya’da Medya ve Sanat Lisans eğitimi almanın birçok avantajı vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uluslararası bir üniversitede medya ve sanat eğitimi alma imkanı

 • Aldığınız eğitim sayesinde uluslararası şirketlerde ve ortamlarda çalışma fırsatı

 • Uygulamalı eğitim olanakları

 • IELTS, TOEFL gibi dil sınavı şartı yoktur. Dil seviyeniz üniversite tarafından online mülakat ile ölçülür

 • Uygun öğrenim ücretleri

 • Burs fırsatları

 • Çalışma izni


Finlandiya’da Medya ve Sanat Lisans eğitimi için üniversiteden kabul aldığınızda ilk akademik yıl için %50 oranında burs kazanırsınız. Devam eden yıllarda ise burs oranı akademik başarı ve Fince dil yeterliliğinize göre %0-50 arasında değişiklik gösterir.


Sanat ve Medya Lisans Bölümü Başvuru Şartları Nelerdir?

Finlandiya’da Medya ve Sanat lisans eğitimi almanız için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar vardır. Ancak bu şartlar oldukça basit, yerine getirmesi kolay şartlardır. Örneğin; IELTS, TOEFL gibi dil sınavlarına girmeniz gerekmez, ancak İngilizce bilmeniz gerekir. Başvuru sürecinde online mülakat ile dil seviyeniz test edilir.


Finlandiya’da Medya ve Sanat lisans eğitimine başvurmak için yerine getirmeniz gereken şartlar şu şekildedir:

 • Lise veya yüksekokul diploması

 • Yüksekokul mezunu iseniz transkript belgesi

 • Banka hesabınızda yeterli miktarda para (Oturum başvurusu sırasında)


💡 İpucu: Türkçe olan tüm belgeleriniz yeminli tercüman tarafından İngilizce dilinde tercüme edilmiş olmalı.


Finlandiya’da Üniversite Başvuru Süreci

Medya ve Sanat Lisans bölümü için bahar dönemi başvuruları 3 Ocak - 17 Ocak 2024 tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında online olarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.


24 Ocak 2024 tarihine kadar başvurunuza eklemeniz gereken ek belgeleri, online başvurunuza eklemiş olmalısınız. Eklemeniz gereken belgeler: diplomanız ve mevcut ise transkript belgesi


Başvurunuzu tamamladıktan sonra en geç 17 Ocak 2024 tarihine kadar, Müzik Prodüksiyonu, İnteraktif Medya veya Güzel Sanatlar alanlarından biri ile ilgili ön görevi tamamlamanız gerekmektedir. Göndereceğiniz ön görev başvurunuzun bir parçasıdır ve puan sistemi ile değerlendirilir. Ön görevden alınabilecek maksimum puan 100’dür. Ön görevin kabul edilebilmesi için ise en az 20 puan almanız gerekmektedir.


Ön görevden alacağınız puana göre, başvuranlar arasından seçilen kişiler online mülakata davet edilecektir. Online mülakata davet edilecek olan aday sayıları şu şekildedir:

 • Güzel Sanatlar: En iyi performans gösteren 33 aday

 • İnteraktif Medya: En iyi performans gösteren 44 aday

 • Müzik Prodüksiyonu: En iyi performans gösteren 33 aday


Online mülakat davetiyeleri Şubat ayı sonuna kadar adaylara gönderilecektir. Mülakatlar 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Mülakattan alınabilecek maksimum puan 100’dür. Mülakat sonucunun kabul edilebilmesi için adayların en az 40 puan alması gerekmektedir.

 

 

3 Ocak'ta başvurular başlıyor. Zaman tasarrufunun yanı sıra gereksiz masraflardan uzak durmak ve baştan sona birebir danışmanlıkla başvurunuza hemen başlamak hangivize.com uzmanları ile çok kolay.

 

Online mülakat, ön görev ile bağlantılıdır ve başvuru sahiplerinin motivasyonunu ve çalışma alanına uygunluğunu değerlendirecektir. Aynı zamanda mülakat sırasında adayların İngilizce dil yeterlilikleri de değerlendirilecektir.

Finlandiya’da Burs Fırsatları

Finlandiya’da Medya ve Sanat Lisans eğitimi alacak Türk öğrenciler için burs fırsatları bulunmaktadır. Öğrenci seçiminin ardından eğer kabul alırsanız burs imkanından nasıl yararlanacağınıa dair bilgilendirilirsiniz.


Medya ve Sanat Lisans bölümüne kayıt olunan ilk yılda %50 oranında burs öğrenciye sağlanır. Devam eden yıllarda ise her akademik yılda 60 kredilik ders tamamlayan öğrencilere %25 burs imkanı sağlanır. %50 oranına kadar burs almak isteyen öğrenciler, Fince dil testi sonucunu 15 Ağustos’a kadar üniversiteye sunabilir. Aldıkları puana göre ek burs imkanı elde edebilirler.


Finlandiya'da Lisans Üniversite

Finlandiya’da öğrenim ücretleri dönemlik olarak, iki kısımda ödenir. Öğrenciler ilk dönem için okul ücretinin yarısını ödemelidir. İkinci dönemde ise öğrencinin kazandığı burs miktarı kadar öğrenim ücretinden indirim yapılır. Örneğin ilk yıl %50 burs alan bir öğrenci, yalnızca ilk taksiti öder. İkinci taksiti ödemez.


Medya ve Sanat Lisans Eğitimi Öğrenim Ücretleri

Finlandiya’da İngilizce dilinde Sanat ve Medya Lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin öğrenim ücreti ödemesi gerekir. Ancak aynı zamanda yabancı öğrenciler için birçok burs imkanı da vardır.


Finlandiya’da Medya ve Sanat Lisans programını okuyacak öğrencilerin yıllık €12000 öğrenim ücreti ödemesi gerekir. Ancak alacağınız burs ile birlikte, ilk yılda ödemeniz gereken miktar €6000 olur. Devam eden yıllarda kazanacağınız burs miktarına göre ödemeniz gereken miktar da değişiklik gösterecektir.


Finlandiya’da Lisans Okurken Çalışma İzni Alabilir miyim?

Finlandiya’da öğrenci olarak aldığınız oturum izni ile çalışabilirsiniz. Çalışma izninizin alan kısıtlaması yoktur. Her alanda, farklı işlerde çalışabilirsiniz. Çalışma süreniz ortalama haftalık 30 saattir. Okuduğunuz bölümde zorunlu staj şartı var ise, staj olarak çalıştığınız saatler çalışma izni saatlerinizi etkilemez.


 

Finlandiya’da Üniversite Hakkında Sık Sorulan Sorular


Medya ve Lisans Mezunları Hangi Alanda Çalışır?

Mezun olarak, uluslararası medya ve sanat sektöründe ihtiyaç duyulan becerilere sahip olacaksınız. Sektör, oyun şirketleri, müzik ve canlı etkinlik prodüksiyonu, yeni medya prodüksiyonu, hizmet tasarımı ve sanat galerileri gibi alanlarda uzman, geliştirici ve girişimci olarak çeşitli iş fırsatları sunmaktadır.


Üniversite Öğrenim Ücretini Ne Zaman Ödemek Gerekir?

Öğrenim ücretinizi kabul aldıktan sonra mümkün olan en kısa zamanda ödemeniz ve bir an önce oturum izni işlemlerinize başlamanız gerekir. Öğrenim ücretinizi her yıl 31 Temmuz’dan önce ödemiş olmalısınız ancak Türk öğrencilere oturum izni sürecini de göz önünde bulundurarak ödeme yapmalarını öneririz.


Oturma İznim Çıkmazsa Öğrenim Ücreti İadesi Alabilir miyim?

Evet, oturma izni başvurunuz reddedilirse, ödemiş olduğunuz öğrenim ücretinin iadesini alabilirsiniz. Finlandiya’da öğrenciler için oturum izni başvuruları genellikle kabul edilir, ancak nadiren de olsa hatalı başvuru/eksik belge sebebiyle başvurunuz reddedilebilir.


Oturum Başvurusunda Banka Hesabımda Ne Kadar Bulunmalı?

Öğrenci olarak oturum izninizi alabilmeniz için Finlandiya Göç İdaresi’nin belirlediği miktar, banka hesabınızda bulunmalıdır. Bu miktar aylık €560, yıllık olarak da €6720’dur ve yıllık miktar oturum başvurusu sırasında banka hesabınızda hazır bulunmalıdır.bottom of page