top of page

Belçika Profesyonel (Çalışma) Kart Başvuru Rehberi

Belçika vatandaşı olmayan biri olarak, Belçika'da serbest meslek sahibi bir faaliyette bulunmak ister misiniz? Eğer öyleyse, bir profesyonel kart için başvurmanız gerekir.


Belçika Profesyonel Kartı (Carte Professionnelle/Beroepskaart), Belçika'da serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen belirli AB/AEA dışı vatandaşlara verilen bir belgedir. Yabancı girişimcilerin ve serbest meslek sahibi profesyonellerin ülke içinde kendi işlerini kurmalarına ve işletmelerine olanak sağlayan bir çalışma izni türüdür.


Belçika Çalışma Kartı Nedir?

Belçika Çalışma Kartı (Profesyonel Kart), AB vatandaşı olmayan ve Belçika’da yaşamak ve çalışmak isteyen kişilerin alması gereken çalışma izni kartıdır. Bu kart size Belçika’da yaşama ve çalışma imkanı verir.

Belgium

Belçika Çalışma Kartı kendi içinde bağımlı ve bağımsız çalışma kartı olarak ikiye ayrılır:


Bağımlı Çalışma Kartı: Bağımlı Çalışma Kartı bir işveren aracılığla başvurduğunuz ve Belçika’ya bir çalışan olarak yerleşmenizi sağlayan karttır.


Bağımsız Çalışma Kartı: Bağımsız Çalışma Kartı şirket, dernek, vakıf vb. bir kurum kurarak ve bu kurumun yöneticisi olarak Belçika’da çalışmanızı ve yaşamanızı sağlayan karttır. Aynı zamanda Belçika Profesyonel Kart olarak da adlandırılır.


Belçika Profesyonel Kartı almak için, başvuru sahiplerinin iş planları, mali yeterlilikleri ve mesleki nitelikleri ile ilgili belirli kriterleri karşılamaları gerekir. Başvuru süreci Belçika'daki ilgili bölgesel makamlar (Brüksel-Başkent Bölgesi, Flaman Bölgesi veya Valon Bölgesi) tarafından yürütülür.


Belçika Profesyonel Kart (Çalışma Kartı) Avantajları

Belçika Çalışma Kartı, Belçika’da yasal olarsak çalışmanıza, kendi işinizi kurmanıza ve Belçika ekonomisine katkıda bulunmanıza olanak tanır. Bunun dışında başka birçok avantaja daha sahiptir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 5 yıl sonunda gerekli şartları sağlıyorsanız vatandaşlık alma hakkı

 • Bağımsız Çalışma Kartı ile Belçika'da yasal olarak serbest meslek sahibi olarak çalışabilme

 • Bağımlı Çalışma Kartı ile Belçika’da bir şirkette çalışabilme

 • Aile üyelerini Belçika'ya getirme hakkı

 • Belçika'da sosyal güvenlik yardımlarına erişim hakkı

Belçika Çalışma Kartı en fazla beş yıl süreyle geçerli olacak şekilde verilir ve yenilenebilir.

 

🇧🇪 Belçika Profesyonel (Çalışma) Kartı, yenilikçi iş fikrini hayata geçirmek ve yüksek yaşam standartını hedefleyen girişimciler için idealdir.


✔️ Kanıtlanmış yüksek başarı oranıyla Belçika Profesyonel (Çalışma) Kartı başvurunu yapmak için hangivize.com’un online hizmetinden faydalanabilirsin.


 

Belçika Çalışma Kartına Kimler Başvurabilir?

Belçika’da bir şirkette iş bulan veya orada kendi işini, derneğini veya vakfını kurup yöneticisi olmak isteyen ve aşağıda sıraladığımız şartları sağlayan herkes Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartına başvurabilir.


💡 İpucu: Belçika Bağımlı Çalışma Kartına başvururken işvereninizin de süreçte yer alması gerekir. Başvuru yapmadan önce işvereninizi bu konu hakkında bilgilendirmeli ve onun onayını alarak sürece başlamalısınız.


Belçika Çalışma Kartına başvurup başvuramayacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Yazımızın devamında başvuru şartlarını sizler için listeledik.


Belçika Çalışma Kartı Başvuru Şartları

 • AB vatandaşı olmamak

 • Adli sicili temiz olmak

 • Bağımlı Çalışma Kartına başvurmak için Belçika’da bir iş bulmuş olmalı ve işvereniniz sizinle beraber başvuru sürecinde yer almayı kabul etmiş olmalıdır.

 • Bağımsız Çalışma Kartı için Belçika’da bir iş, dernek, vakıf vb. kurmalı veya halihazırda bulunan şirketinizde yönetici olarak çalışmak üzere başvurmalısınız.

 • Bağımsız Çalışma Kartına başvururken kuracağınız şirket Belçika’ya ekonomik yararlılık getirmeli, istihdam yaratmalı ve üretime katkı sağlamalıdır. Başvurunuz değerlendirilirken bu kriterler göz önünde bulundurulur.

Gerekli şartlar hakkında daha fazla bilgi almak ve şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek için hangivize.com’dan ücretsiz online randevu oluşturarak uzmanlarımızla görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz. Eğer uygunsanız Belçika Çalışma Kartı başvuru sürecinize hemen başlayabilirsiniz.Belçika Çalışma Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru dosyasında bulunması gereken genel destekleyici belgeler şunlardır:

 • Dosyanızdaki tüm destekleyici belgeleri listeleyen bir kapak sayfası. Dosyanızı hazırlamaya kapak sayfasıyla başlayın ve bunu bir kontrol listesi olarak düşünün.

 • İkamet ettiğiniz ülkenin yetkilileri tarafından verilen iyi hal ve karakter belgesi veya adınıza ve 6 aydan eski olmayan sabıka kayıtlarından bir alıntı.

 • 140 avroluk başvuru ücretini ödediğinize dair kanıt. Bu kanıtı yalnızca başvuru dosyanızı gönderdiğinizde alacaksınız. Belgeyi son anda dosyanıza ekleyin.

 • Geçerli bir kimlik

 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)

 • Geçerli pasaportunuzun kopyası

 • Başvuru formu

Belçika Çalışma Kartı başvurusunda gereken genel destekleyici belgeler dışında Bağımsız Çalışma Kartı için değişiklik gösteren belgeler şunlardır:

 • İş planı (en fazla 20 sayfa)

 • Niyet mektubu

Başvuru formu usulüne uygun olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış olmalıdır. Dosyanızı güçlü kılacak her türlü yararlı belge edinmeniz faydanıza olacaktır.


Başvuru dosyanızdaki destekleyici belgeler Hollandaca, Fransızca veya İngilizce'ye tercüme edilmelidir. Her destekleyici belge için, dosyanıza çeviriyi (bir kopyasını) ve orijinal destekleyici belgeyi (bir kopyasını) ekleyin.


Resmi belgeler yeminli tercüman tarafından tercüme edilmelidir. Belçika dışında tercüme edilmiş destekleyici belgeleriniz varsa bu belgeler noter onaylı ve apostilli olmalıdır.


Dosyanız eksik ise e-posta ile bilgilendirileceksiniz. Eksik belge veya verileri e-posta ile göndermek için bu bildirimi takip eden günden itibaren 30 gününüz var. Bunları zamanında sağlamazsanız, başvurunuz kabul edilemez olarak ilan edilecektir.


Belçika Çalışma Kartı Başvuru Süreci

Belçika Çalışma Kartı başvuru süreci bağımlı çalışma kartı ve bağımsız çalışma kartı için farklılık gösterir. Öncelikle, aşağıdaki prosedür adımlarını uygulamadan önce, başvuru için gerekli olan kategoriler, koşullar ve belgeler hakkında yazımızdan detaylı bilgi edinin.


Başvurunuzu Belçika'da bulunduğunuz bölgeye veya serbest meslek faaliyetinizin kurulduğu yere bağlı olarak gönderebilirsiniz. Belçika'da henüz resmi bir adresiniz yoksa başvurunuzu Türkiye'deki Belçika büyükelçiliğine yapabilirsiniz.


Bağımlı Çalışma Kartı Başvuru Süreci

 • Gerekli belgeler hazırlanır.

 • İşveren Belçika’da sizin için çalışma izni başvurusunda bulunur.

 • Eğer onay alırsanız çalışma izniniz Belçika Konsolosluğu’na iletilir.

 • Oturum izninizi almak için Belçika Konsolosluğu’na gidersiniz.

 • Çalışma izni ve oturum izninizi aldıktan sonra Belçika’ya gidebilirsiniz.

Bağımsız Çalışma Kartı Başvuru Süreci

 • Gerekli belgeleri hazırlanır.

 • Başvurunuzu yapmak için Belçika Konsolosluğu’ndan randevu alın.

 • Belgeleriniz ile beraber konsolosluğa gidin.

 • Sonuçları bekleyin.

Elçilik veya konsolosluk, dosyanızı 5 gün içinde serbest meslek faaliyetinizi kurmak istediğiniz bölgedeki Ekonomik Göç Departmanına gönderecektir.


Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartı Değerlendirme Kriterleri

Avrupa dışından gelen ve Belçika'ya yerleşmek isteyen serbest meslek sahibi herhangi bir kişi, bir profesyonel kart için başvuruda bulunmalıdır. Başvurunuz, projenin ne şekilde yararlı olabileceğini göstermelidir. Başvurunuz aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir:

 • İkamet hakkı: BEE, Belçika'da veya profesyonel kart için başvurduğunuz ülkede geçerli bir ikamet hakkınız olup olmadığını kontrol eder;

 • Düzenleyici yükümlülüklere uyum: BEE, sizin ve/veya şirketinizin temel yönetim bilgisine sahip olup olmadığını ve belirli durumlarda amaçlanan mesleki faaliyetlere erişim gerekliliklerini karşılamak için gerekli mesleki bilgiye sahip olup olmadığınızı ve statünüzle bağlantılı diğer tüm yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini doğrular.

 • Projenin yararlılığı: Ekonomik yararlılığı, yaratılan istihdam, üretken yatırımlar, Belçika ve Belçika topraklarındaki şirketler için ekonomik faydalar, pazarların açılması, nadir, yenilikçi veya son derece uzmanlaşmış veya bir ihtiyacı karşılayan faaliyetler açısından değerlendirilmektedir.


Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartı Başvuru Sonucu

Başvuru dosyanıza bölgesel Ekonomik Göç Servisi karar verir. 2 seçenek vardır:

Dosyanız onaylanırsa;

 • Resmi posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

 • Profesyonel kartı, kartın geçerli olduğu her yıl için 90 Euro ek ücret ödeyerek, seçtiğiniz teslim noktasında alabilirsiniz.

Dosyanız reddedilirse;

 • Resmi posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

 • Ret kararına 30 gün içinde itirazda bulunabilirsiniz.

Ret aldıktan sonra en geç 2 yıl içinde aynı faaliyet için yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz. Serbest meslek sahibi olarak yeni bir faaliyet için başvuruda bulunursanız iki yıl beklemeniz gerekmeyecektir.


Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartı Ne Kadar Süre ile Verilir?

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin Belçika'da serbest meslek sahibi olarak çalışabilmeleri için bir "profesyonel karta" sahip olmaları gerekir. Profesyonel kart en fazla beş yıllık bir süre için verilir. Genel olarak, ilk kart iki yıl boyunca deneme süresi boyunca verilir. Yetkilendirme, kartta belirtilen bir veya daha fazla belirli faaliyet için gönderilir.


Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartı Başvuru Sonucuna İtiraz Hakkı

Belçika Profesyonel Kart başvurusu reddedilirse, bu karara Brüksel Başkent Bölgesi İstihdam Bakanı nezdinde itiraz edilebilir. İdarenin kartı reddetme kararının tebliğini takip eden otuz gün içinde itiraz imzalanarak iadeli taahhütlü posta ile gönderilmesi gerekir.

Brussels

Bakanın kararı size bildirilecektir. Kararın kartın reddini veya geri alınmasını teyit etmesi halinde, bakan kararının tebliğinden itibaren altmış gün içinde Danıştay'a itiraz edilebilir.

 

❗ÖNEMLİ: Profesyonel faaliyetinizi Belçika'da hangi bölgede kurduğunuza bağlı olarak, Profesyonel Kart için hangi bölgeye başvuracağınızı siz seçersiniz. Örneğin, Flaman Bölgesi için bir Profesyonel Kart alırsanız, Valon Bölgesi, Brüksel Başkent Bölgesi ve Almanca-konuşan toplulukta da hizmet sunabileceğinizi lütfen unutmayın.

 

Belçika Profesyonel Kart (Belçika Çalışma Kartı) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Belçika Profesyonel Kartı Kısıtlamaları Nelerdir?

Profesyonel kart kişiseldir ve devredilemez. Kartta belirtilen serbest meslek faaliyeti ile sınırlıdır. Sınırlı bir geçerlilik süresi vardır ve maksimum geçerlilik süresi 3 yıldır.


Belçika Çalışma (Profesyonel) Kartı Başvuru Maliyeti Nedir?

Başvurunuzu diplomatik temsilciliğe veya konsolosluğa yaptığınız anda başvuru bedeli olarak €140, işletme sayacı kartı verdiğinde ise geçerlilik yılı başına €90 ödersiniz.


Belçika Çalışma Kartı Ne Kadar Geçerlidir?

Belçika Çalışma Kartı en fazla 5 yıl olmak üzere verilir. Genellikle ilk etapta 2 yıllık olarak verilir. Ancak 5 yıla kadar yenileyebilirsiniz.


Belçika Çalışma Kartı ile Vatandaşlık Alabilir miyim?

Belçika’da ard arda 5 yıl kaldıktan sonra Belçika vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. Eğer gerekli şartları sağlarsanız vatandaşlık alabilirsiniz.


Belçika Çalışma Kartı ile Ailemi de Beraberimde Götürebilir miyim?

Evet, Belçika Çalışma Kartı ile Belçika’ya yerleşirken ailenizi de beraberinizde götürebilirsiniz.


Belçika Çalışma Kartı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika Çalışma Kartı başvurunuz başvuru yaptığınız tarihten itibaren 120 gün içinde sonuçlanır.


Belçika Çalışma Kartınızı yenilemeniz mi gerekiyor?

Belçika Profesyonel Kartınızı yenilemek istiyorsanız, kartınızın son kullanma tarihinden en geç 60 gün önce (2022'den sonra verilen kartlar için) yenileme başvurusunda bulunmalısınız. İzin verilen işlem süresinin 120 gün olduğu göz önüne alındığında, daha önce başvurmanız önemle tavsiye edilir.


 

Gözünde büyüyebilecek karmaşık vize süreçleri ile uğraşmadan sen de Belçika hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsin! Belçika’da herhangi bir işte çalışarak yaşamak, birçok haktan yararlanıp huzurlu, keyifli bir yaşam sürmek istiyorsan sen de Belçika Profesyonel Kart için hangivize.com’u tercih et.bottom of page