top of page

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi, bilim, sanat, eğitim, iş, spor, sinema veya televizyon alanlarının birinde olağanüstü yeteneğe sahip olan ve bu başarılarıyla ulusal veya uluslararası alanda tanınan kişilerin sponsorları aracılığıyla başvurabileceği bir çalışma vizesidir.


O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi için aranan tek nitelik, olağanüstü yeteneğinizi ya da başarılarınızı kanıtlamanızdır.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Nedir?

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi ABD vatandaşı olmayan bilim, sanat, eğitim, iş, spor, sinema veya televizyon alanlarının birinde olağanüstü yeteneğe sahip ve bunu kanıtlamış bireylerin Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk etapta 3 yıla kadar yaşamasına ve çalışmasına imkan sağlayan vize türüdür.

Amerika

Kendi içinde birkaç sınıfa ayrılır:


O-1A: Bilim, eğitim, iş veya spor alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip bireyler (sanat, sinema veya televizyon endüstrisi hariç) için olan vize türüdür.

O-1B: Sanat, sinema veya televizyon endüstrisinde olağanüstü başarısı olan bireyler için olan vize türüdür.

O-2: Belirli bir etkinlik veya performansa yardımcı olmak üzere bir O-1 sanatçısı veya sporcusuna eşlik edecek kişiler için olan vize türüdür.

O-3: O-1 ve O-2 vizesi sahiplerinin eşi veya çocukları için olan vize türüdür.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi için en önemli kriter yeteneğinizi kanıtlamanızdır. Yeteneğinizi kanıtlamanın en iyi yolu o alanda aldığınız uluslararası bir ödüldür. Örneğin bilim alanında Nobel, Pulitzer, spor alanında olimpiyat madalyası, sinema, sanat ve televizyon alanlarında da Grammy, Emmy, Golden Globe, Oscar vb. örnek olarak verilebilir.


USCIS (Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri)’nin belirlediği kriterlerden birkaç tanesini taşımanız yeteneğinizi kanıtlamanız için yeterlidir.

 

Ancak bunların hiç birine sahip olmamak sizi korkutmasın. USCIS'in belirlediği kriterlerden hangisi taşıyorsunuz? hangivize.com uzmanı ile değerlendirmek için hemen ücretsiz randevu oluşturun.


 

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Avantajları

Size fırsatlar ülkesi Amerika’nın kapılarını açan Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde üç yıla kadar yaşayabilir ve çalışabilirsiniz.

 • Aile üyelerinizi yanınızda Amerika Birleşik Devletleri'ne getirebilirsiniz.

 • Birleşik Devletler içinde ve dışında serbestçe seyahat edebilirsiniz.

 • O-1 vizesi sahiplerinin çift amaçlı olmalarına izin verilir, bu da O-1 vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduğunuz sırada Green Card başvurusunda bulunabileceğiniz anlamına gelir.

 • Her yıl verilebilecek O-1 vizesi sayısına ilişkin yıllık bir üst sınır bulunmamaktadır. Yani başvuranlar arasında herhangi bir rekabet yoktur.

Alanınızda olağanüstü yetenek veya başarıya sahip bir bireyseniz, O-1 Yetenek Vizesi Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamanız ve çalışmanız için harika bir yol olabilir.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesine Kimler Başvurabilir?

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesine sanat, sinema veya televizyon endüstrisinde olağanüstü başarı göstermiş olan kişiler veya bilim, eğitim, iş veya spor alanlarında olağanüstü yetenek göstermiş, alanının zirvesindeki küçük yüzdeden biri olan kişiler ve bunu aldıkları ödüller (Nobel, Grammy, Oscar vb.) ile kanıtlayabilenler veya bu yeteneklerini kanıtlayan, USCIS (Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri)’nin belirlediği maddelerden 3 tanesini taşıyanlar başvurabilir.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvuru Şartları

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvuru şartları vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Amerika O-1A, O-1B, O-2 vize türlerinde başvuru şartları şöyledir;


Amerika O-1A Vizesi Başvuru Şartları

Bilim, eğitim, iş veya spor alanlarında olağanüstü yeteneğe sahipseniz O-1A vizesine başvurabilmeniz için uluslararası alanda tanınır bir ödüle sahip (Nobel vb.) veya USCIS tarafından belirlenen aşağıda listelediğimiz maddelerden az 3 tanesine sahip olmanız gerekir:

 • Ulusal veya uluslararası düzeyde tanınan ödüller veya çalışma alanında mükemmellik ödülleri aldığınıza dair belgeler,

 • Kendi alanınızda ulusal veya uluslararası uzmanlar tarafından değerlendirilen, üyelerinin üstün başarı göstermiş kişiler olan derneklerde üyeliğinizin olması,

 • Alanınızda yaptığınız çalışmaların profesyonel veya büyük ticari yayınlarda veya medyada yayınlanmış olması (gazete, akademik dergi, kitap vb.),

 • Bir panelde veya bireysel olarak, alanınızda yapılan çalışmalara hakem olarak katılım göstermiş olmak;

 • İlgili alandaki bilimsel konferanslarda sunulmak üzere gönderilen özetlerin veya makalelerin gözden geçirilmesi

 • Bilimsel yayınlar için hakemlik

 • Doktora tez komiteleri üyeliği

 • Devlet araştırma fonu programları için hakemlik vb.

 • Bilimsel, akademik veya işinizle ilgili kendi alanınıza büyük ve önemli katkılar yapmış olmak;

 • Çalışmanız önemi hakkında yayınlanmış materyaller

 • Özgün çalışmanız hakkında referanslar, mektuplar ve yeminli ifadeler

 • Özgün çalışmanıza, alanında büyük önem taşıdığını gösterecek düzeyde atıf yapıldığına dair belgeler

 • Çalışmanızdan türetilen patentler veya lisanslar ya da çalışmanızın ticari kullanımına ilişkin kanıtlar.

 • Alanınızda hakemli dergilerde veya diğer önemli mecralarda bilimsel makalelerinin yayınlanmış olması;

 • Profesyonel olarak ilgili dergilerde yayınlara sahip olmak

 • Ulusal veya uluslararası tanınmış konferanslarda yayınlanmış konferans sunumlarına sahip olmak

 • Seçkin ve alanında üne sahip kurum ve kuruluşlarda kritik veya önemli bir pozisyonda çalışmış olmak,

 • Alanında önemli bir pozisyonda çalışarak yüksek maaş almak ya da verdiğiniz hizmetler karşılığında yüksek ücretler almış olmak veya alacağınıza dair sözleşmelere sahip olmak.

Amerika O-1B Vizesi Başvuru Şartları

Sanat alanında olağanüstü yeteneğe sahipseniz O-1B vizesine başvurabilmeniz için uluslararası alanda tanınır bir ödüle sahip veya USCIS tarafından belirlenen aşağıda listelediğimiz maddelerden az 3 tanesine sahip olmanız gerekir:

 • Eleştiriler, reklamlar, tanıtım bültenleri, yayınlar, sözleşmeler veya onaylar ile kanıtlandığı üzere seçkin bir üne sahip yapımlarda veya etkinliklerde başrol veya başrol oyuncusu olarak yer aldığınıza ve alacağınıza dair kanıt,

 • Başarılarınızın ulusal veya uluslararası düzeyde tanındığına dair kanıtlar; büyük gazetelerde, ticari dergilerde veya diğer yayınlarda sizin tarafınızdan veya sizin hakkınızda yayınlanan eleştirel incelemeler,

 • Gazetelerdeki makaleler, ticari dergiler, yayınlar veya referanslarla kanıtlanan seçkin bir üne sahip kurum ve kuruluşlar için liderlik, başrol veya kritik bir rolde performans gösterdiğinize ve göstereceğinize dair kanıt,

 • Ticari dergilerde, büyük gazetelerde veya diğer yayınlarda bildirilen unvan, derecelendirme, alandaki konum, gişe hasılatı, sinema filmleri veya televizyon reytingleri ve diğer mesleki başarılar gibi göstergelerle kanıtlandığı üzere, önemli ticari veya eleştirel beğeni toplayan bir başarı kaydına sahip olduğunuza dair kanıt.

 • Kuruluşlar, eleştirmenler, devlet kurumları veya faaliyet gösterdiğiniz alandaki diğer tanınmış uzmanlar tarafından başarılarınızın önemli ölçüde takdir edildiğine dair kanıt.

 • Sözleşmeler veya diğer güvenilir kanıtlarla kanıtlandığı üzere, alanınızdaki diğer kişilere kıyasla yüksek bir maaş aldığınıza veya yüksek bir maaş ya da diğer önemli bir ücret alacağınıza dair kanıt.

Amerika O-2 Vizesi Başvuru Şartları

O-2 vizesi O-1 vizesi sahibinin sanatsal veya sportif performansı işin gerekli olan ve yalnızca bu iş için gelen kişiler içindir. Bu kişiler O-1 vizesi sahibinin işinin ayrılmaz bir parçası olmalı ve ABD’li işçilerin sahip olmadığı kritik becerilere ve deneyimlere sahip olmalıdır. O-2 Vizesi şartları şu şekildedir:

 • O-2 vizesi almak isteyen kişinin O-1 vizesi sahibiyle birlikte çalışmasını gerektiren kritik becerilerinin, deneyiminin olması ve bunu kanıtlaması, aynı zamanda O-1 sahibinin de O-2 için başvuracak kişiye kritik beceri ve temel destek hizmetlerini yerine getirebilme konusunda önemli deneyime sahip olduğuna dair kanıta sahip olması gerekir.

 • Belirli bir sinema filmi veya televizyon prodüksiyonu söz konusu olduğunda, önemli prodüksiyonun Amerika Birleşik Devletleri dışında gerçekleştiğine ve Amerika Birleşik Devletleri içinde gerçekleşeceğine ve O-2 için başvuran kişinin sürekli katılımının prodüksiyonun başarılı bir şekilde tamamlanması için gerekli olduğuna dair kanıt.

 

Dikkat: O-2 vizesinden yararlanan kişiler yalnızca bu iş için ABD’ye gelirler ve herhangi başka bir işte çalışamazlar.

 

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvuru Süreci

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi başvuru adımları şöyledir;

 • Sponsorunuzun sizin adınıza I-129 formunu doldurmasını sağlayın,

 • Form ücreti olan 460 doları ödeyin,

 • Tüm gerekli belgeler ve l-129 formu ile beraber USCIS’e başvurunuzu sponsorunuzun gerçekleştirmesini sağlayın,

 • Biyometrik doğrulama ve mülakat için Konsolosluğa gidin.

Manhattan

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Başvurusu için gereken belgeler:

 • Geçerli pasaport,

 • Olağanüstü yeteneğinizi kanıtlayan belgeler,

 • İşvereniniz ile aranızdaki yazılı sözleşmelerin kopyaları veya yazılı bir sözleşme yoksa, istihdam edileceğiniz sözlü anlaşmanın şartlarının bir özeti,

 • Etkinliklerin veya faaliyetlerin niteliğine ilişkin bir açıklama, etkinliklerin veya faaliyetlerin başlangıç ve bitiş tarihleri ve etkinliklere veya faaliyetlere ilişkin seyahat planının bir kopyası,

 • Daha önce beraber çalıştığınız yetkin kişilerden alınmış, olağanüstü yeteneklerinizi onaylayan imzalı tavsiye mektubu.

 

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi başvurunuzu yaparken tüm süreç boyunca bilinmezlikleri yolunuzdan kaldırmak için hangivize.com uzmanlığından faydalanabilirsiniz.


Her yıl yüzlerce başarılı sonuç alan hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor.


Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor. 💸


 

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi sonuçları 3-4 ay içinde sonuçlanmaktadır.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesine Ailem ile Başvurabilir miyim?

O-1 veya O-2 vizesi ile eşinizi ve 21 yaşın altındaki evli olmayan çocuklarınız ile başvurabilir ve onları da beraberinizde ABD’ye götürebilirsiniz. Onlar için O-3 vizesine başvurmalısınız. Bu vize onlara çalışma izni vermez. Yalnızca oturma izni verir.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi için Sponsor Bulmam Gerekiyor mu?

Evet, Amerika O-1 vizesi başvurusu için ABD’de bir sponsorunuz olmalı. Başvuru formunuzu da sizin adınıza sponsorunuz doldurmalı.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi Yenilenebilir mi?

Evet, Amerika O-1 vizenizi 3 yılın sonunda yenilemek için başvurabilirsiniz. Vizenizi 1 yıllık olmak üzere aynı işte çalışmaya devam ettiğiniz sürece sınırsız olarak yenileyebilirsiniz.


Amerika O-1 Olağanüstü Yetenek Vizesi ile Green Card’a Başvurabilir miyim?

Evet. O-1 vizesi çift amaçlı vize olarak sınıflandırılmaktadır, yani vize sahipleri ABD'de göçmen olmayan bir vize ile bulundukları sırada Green Card başvurusunda bulunabilirler.bottom of page