top of page

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Başvuru Rehberi

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi zaman ve mekan kısıtlaması olmadan, uzaktan çalışma imkanına sahip herkese uygun olan, size Hırvatistan’da bir yıla kadar yaşama imkanı veren vizedir. Bir Dijital Nomad olan Jan de Jong'un önerisiyle yürürlüğe girmiştir.


🇭🇷 Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi için uygun olup olmadığınızı ve nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmek için başvuru rehberini okumaya devam edin. Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi başvuru sürecini tüm detayları anlattık.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Nedir?

Hırvatistan Nomad Vizesi, AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan freelancerlar veya Hırvatistan dışında bir şirkette uzaktan çalışanlara Hırvatistan’da bir yıla kadar yaşama imkanı veren vize türüdür.

Croatia

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi ile Hırvatistan’da kalmak, Hırvatistan vatandaşlığı veya daimi ikamet izni alma hakkı vermez. Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi bir oturma izni değil, geçici bir konaklamadır. Ancak ilk vizenizin bitiminden 6 ay sonra tekrar Hırvatistan Dijital Nomad Vizesine başvurarak tekrar bir yıla kadar vize alabilirsiniz.


Hırvatistan, doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve plajlarıyla ünlü bir ülkedir. Game Of Thrones dizisinin bazı sahnelerine ev sahipliği yapması sebebiyle de popülerliği oldukça artmıştır. Aynı zamanda dijital göçebelere sağladığı avantajlarla göçebeler için oldukça popüler bir ülke haline gelmiştir.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Avantajları

Hırvatistan’ın masmavi plajlar ve tarihi yapısının keyfini çıkarmak dışında Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Vize süreniz boyunca diğer Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz olarak seyahat edilebilirsiniz.

 • Bulunduğunuz süre boyunca Hırvatistan’a herhangi bir vergi ödemezsiniz.

 • Dijital Nomad’lar için oluşturulmuş ortak çalışma alanlarında ve komünitelerde sizin gibi nomadlar ile tanışma fırsatı elde edersiniz.

 • Online olarak Türkiye'den başvuru yapabilirsiniz.

 • Vizeniz bittikten 6 ay sonra tekrar başvurabilirsiniz.

Hırvatistan artık Schengen Bölgesi'nin bir parçası olduğundan, Estonya, İspanya, Portekiz veya Malta gibi diğer dijital göçebe vizelerinde olduğu gibi Schengen bölgesindeki diğer Avrupa ülkelerine ücretsiz seyahat erişimine sahip olacaksınız.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesine Kimler Başvurabilir?

Hırvatistan Dijital Göçebe Vizesi, Hırvatistan dışında kayıtlı bir şirkette uzaktan çalışanlar veya ülke dışında kayıtlı bir müşteriye hizmet sunan bir freelancer olarak çalışırken Hırvatistan’dan çalışmak isteyen tüm yabancılar başvurabilir.

 

Bilinmezlikleri ortadan kaldırıp, kanıtlanmış yüksek başarı oranıyla başvurunu yapmak için hangivize.com’un online hizmetinden faydalanabilirsin. ✔️


 

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesine Başvuru Şartları

 • AB vatandaşı olmamak.

 • Geçerli Pasaporta sahip olmak.

 • Düzenli Geliri olmak ve kanıtlayabilmek. Hırvatistan dışındaki işverenler veya müşteriler için çalışmalı ve aylık en az €2540 gelir elde etmelisiniz. Aylık geliriniz yoksa banka hesabınızda €30470 gösterebilirsiniz.

 • Yabancı bir şirkette çalışıyor olmak. Yabancı bir işverenle bir iş veya hizmet sözleşmesi göstermelisiniz.

 • Sağlık Sigortası yaptırmak. Seyahat veya özel sağlık sigortası olabilir ve Hırvatistan'da teminat sağlamalıdır. Sağlık sigortası, kaldığınız süre boyunca Hırvatistan'da geçerli olmalıdır.

 • Sabıka Geçmişi Kontrolü yaptırmak. Kendi ülkenizden veya Hırvatistan'a gelmeden önce bir yıldan fazla ikamet ettiğiniz son ülkeden onaylı bir geçmiş kontrolü.

 • Hırvatistan'da Geçici Adres sağlamak. Hırvatistan'daki adresinize ilişkin bir kira sözleşmesi veya rezervasyon teyidi. Bir oteli veya pansiyonu geçici bir adres olarak kullanabilir ve daha sonra yerel MUP'ta (polis karakolu) değiştirebilirsiniz.

Aile üyeleriniz de Hırvatistan için dijital nomad vizesi alabilir. Yukarıdaki gelirinizi kanıtlamanın yanı sıra, bir evlilik cüzdanı veya resmi nikahlı bir evlilik içinde olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Çocuklarınız varsa, doğum belgelerini eklemeniz gerekecektir.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Başvuru Süreci

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi başvurunuzu birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Gerekli belgeleri hazırlayın.

 2. Başvurunuzu online olarak veya Hırvatistan Konsolosluğu’ndan bizzat yapabilirsiniz.

 3. Vizenizin onaylandığı size bildirildikten sonra, eğer geçerli bir turist vizeniz yoksa Hırvatistan’a giriş vizesi veya biyometrik ikamet izni almak için elçilik veya konsoloslukla bir kez daha iletişime geçerek veya online olarak D-tipi vizeye başvurun.

 4. Vizenizi aldıktan sonra Hırvatistan’a gidin.

 5. Hırvatistan’a vardıktan sonra 3 gün içinde adresinizi polise kaydettirin.

 6. Oturum izninizi (biyometrik kart) polis merkezinden teslim alın.

Dubrovnik

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Eğer fiziksel olarak başvuracaksanız başvuru formu doldurmanız ve diğer belgeler ile beraber Hırvatistan Konsolosluğuna iletmeniz gerekir. Online olarak başvuracaksanız aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeniz yeterlidir.

 • Geçerli pasaportunuzun bir kopyası

 • Kalacağınız süre boyunca Hırvatistan’da geçerli bir sağlık sigortası

 • İşvereniniz ile aranızda olan sözleşme veya freelancer olarak çalıştığınızı gösterir belgeler

 • Ayda en az 2.540 Euro kazandığınızı gösterir banka hesap dökümü veya banka hesabınızda size bir yıl yetecek kadar (en az 30.470 Euro) olduğunu gösterir hesap dökümü

 • Adli sicil belgesi

 • Konaklama kanıtı (Kira sözleşmesi veya otel/airbnb rezervasyonu)

 

Her yıl yüzlerce başarılı sonuç alan hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor. Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor. 💸


 

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Aldıktan Sonra Neler Yapmalıyım?

Başvurunuz onaylandıktan sonra, geçici Hırvatistan adresinizi 30 gün içinde kaydetmeniz gerekecektir. Ülkeye hemen giriş yaparsanız 3 gün içerisinde adresi kayıt ettirmelisiniz.


Bir vesikalık fotoğraf (30x35mm) ve parmak izinizi ve imzanızı alacakları karakola idari ücretler için ödeme makbuzu sağlamanız gerekecektir. Ardından polis, yeni ikamet kartınızı almak için beklerken kullanmanız için size beyaz bir geçici ikamet kartı verecektir. Hazır olduğunuzda ikamet kartınızı karakoldan alıp beyaz kartı iade ederken pasaportunuzu da getirebilirsiniz.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesinin Başvuru Maliyeti Nedir?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi maliyeti diğer birçok vizeye göre oldukça uygundur. İlk aşamada Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi başvurusu için €55 başvuru ücreti ödersiniz. Vizeniz onaylandıktan sonra başvuracağınız D-tipi vize için €93 ödersiniz. Biyometrik kartınızı almak için de €42 ödersiniz.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi konsolosluğun yoğunluğuna göre veya online başvuru sırasında belgelerinizin eksiksiz olmasına göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle vizeniz 1-2 ay içinde sonuçlanır.


Eğer eksik belge gönderdiyseniz veya başvurunuzu inceleyen memur belgelerinizi yeterli görmediyse sizden ek belge talep edebilir. Bu da sürecin uzamasına sebep olabilir. Bu sebeple başvuru sürecinde danışmanlık almak başvuru sürecinizin kısalmasına yardımcı olacaktır.


Hırvatistan’da Dijital Nomadlar için Vergiler Ne Kadar?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi ile Hırvatistan’a giden göçebelerden Hırvatistan Hükümeti vergi almaz. Freelancer iseniz verginizi vatandaşı olduğunuz ülkeye ödersiniz.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Kalıcı Oturum veya Vatandaşlık Sağlayabilir mi?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi, geçerlilik süresi sona erdikten sonra kalıcı oturma iznine hak kazanmanız ve başvurmanız için tek başına yeterli olmayacaktır. Ancak vizeniz sona erdikten 6 ay sonra tekrar Hırvatistan Dijital Nomad Vizesine başvurarak bir yıla kadar vize alabilirsiniz.


 

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi en fazla 1 yıla kadar verilir ve yenilenemez. Ancak vizenizin bitiminden 6 ay sonra tekrar Hırvatistan Dijital Nomad Vizesine başvurabilirsiniz.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Çalışma İzni Sağlar mı?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi size ülke içinde sigortalı olarak çalışma imkanı sağlamaz. Yalnızca Hırvatistan dışındaki müşterilere ve işverenler ile çalışabilirsiniz.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi ile Ailenizi Getirebilir misiniz?

Evet, Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi ile ailenizi de beraberinizde getirebilirsiniz. Aileniz ile beraber gelecekseniz her bir aile ferdi için ek olarak %10 daha fazla miktarda aylık gelire veya bankada varlığa sahip olmalısınız.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi ile Hırvatistan'da Kalıcı Oturma İzni Alabilir miyim?

Dijital Nomad Vizesinin, genellikle beş yıllık sürekli ikamet gerektiren daimi ikamete geçiş kapısı sunması pek olası değildir. İzin maksimum 12 ay için verilir ve yenilenemez. Farklı türde bir oturma iznine başvurmadan önce Hırvatistan'dan en az altı ay ayrılmanız gerekir. Bu gereklilik, bu geçici ikamet izninden daimi ikamet iznine geçişi oldukça zorlaştırmaktadır.


Dijital Nomad Vizesi ile Hırvatistan'da Kayıtlı Bir Şirkette Çalışabilir miyim?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi gereklilikleri, üçüncü taraf bir ülkede bir şirket için çalışmanız veya yine üçüncü taraf bir ülkede kayıtlı kendi işinize sahip olmanız gerektiğini özellikle belirtir. Bu, bir Hırvat şirketinde istihdam edilemeyeceğiniz anlamına gelir.


Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi Uzatılabilir mi?

Hırvatistan Dijital Nomad Vizesi bir yıla kadar verilir ve uzatılamaz. Yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir başka tür Hırvat ikametgahı için başvurmadan önce Hırvatistan'dan en az altı ay ayrılmanız gerekir.

bottom of page