Green Card ile Amerikan Rüyası (DV-2024)

Güncelleme tarihi: 8 Eyl


Photo by Luke Stackpoole on Unsplash

Green Card nedir?


Yeşil Kart, sahibinin ABD'de sınırsız bir süre kalmasına ve çalışmasına izin vermesi bakımından diğer vizelerden farklıdır; diğer vizeler gibi pasaporta yapıştırılmaz, bağımsız bir kimlik belgesi oluşturur. 21 yaşın altındaki bekar çocuklar, belirli koşullar altında evlat edinilen çocuklar ve üvey çocuklar ile eşler de asıl başvuru sahibi ile aynı anda Yeşil Kart alabilirler. Green Card alma şansınızı artırmak için her iki eş de DV Çekilişi'ne katılmalıdır!


Nasıl Green Card alabilirim?


Green Card almanın üç yolu vardır:


· ABD'deki bir işe göre · Aile birleşimi nedeniyle · DV Piyangosunu kazanarak


Green card başvurusu nasıl yapılır?


Green Card sahibi olmak için çekilişe (DV Lottery) katılmanız gerekiyor. DV programının katılım süresi her yıl ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Genellikle Ekim ayında başlar ve sadece birkaç hafta ile sınırlıdır.


Doğduğunuz ülke DV Çekilişi'ne katılmaya uygun olmalıdır. Vatandaşlığınız bu süreçte önemli değil. Türkiye’de doğan herkes rahatlıkla Green Card çekilişine başvuru yapabiliyor.


Pasaport (DV-2024 başvurularında pasaport şartının kaldırılması bekleniyor)


Haziran 2019'da ABD makamları, DV Çekilişi'ne katılım kurallarını genişletti. O zamandan beri, geçerli bir pasaporttan aşağıdaki ayrıntılar da katılmak için artık gereklidir:


· Pasaport numarası · Pasaport son kullanma tarihi · Sağlayan ülke


Ancak, bu veriler aile üyelerinden değil, yalnızca başvurandan istenmektedir.


Başvuru Sırasında Fotoğraf Kuralları


DV Çekilişi için fotoğraf gereksinimleri titizdir. Küçük sapmalar bile ABD yetkilileri tarafından derhal diskalifiye olmanıza neden olacaktır.


DV Çekilişi için gönderilen fotoğraf altı aydan daha eski olmamalıdır ve mevcut görünümünüzle eşleşmelidir. Bu nedenle, önceki DV Çekilişi yılına ait görüntüleri kullanmayın. ABD makamları fotoğrafa yakından bakıyor. Eski bir fotoğrafla kayıt olmanız diskalifiye olmanıza neden olacaktır.


Green Card Başvurusu ücretli midir?


Çeşitlilik Göçmen Vize Programına resmi internet sitesinden yapacağınız başvuru tamamen ücretsizdir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra size verilecek olan kodu mutlaka saklamanız gerekiyor.


DV Piyangosunu kazandıktan sonraki süreç


DV Çekilişinde seçildiyseniz, kendiniz ve aile üyeleriniz (Eşiniz ve/veya 21 yaşından küçük çocuklarınız) hakkında kapsamlı kişisel bilgiler vermeniz gereken DS-260 formunu kullanarak Yeşil Kart başvurusunda bulunmanız gerekir.


DV Çekilişini kazandıktan sonra, eğitim seviyeniz en az bir Amerikan lise diplomasına denk olmalı veya son 5 yıl içinde en az 2 yıl eğitim gerektiren bir meslekte en az 2 yıl çalışmış olmanız gerekir.


DV Piyango Kazananları Mülakatı


Mülakatın kendisi o kadar zor değildir ve kontuardaki bir konsolosluk memuru tarafından İngilizce veya başvurduğunuz ülkenin dilinde yapılacaktır. Bire bir mülakat genellikle beş dakikadan az sürer. Sunulan belgelerin konsolosluk memuru tarafından doğru ve başarılı bir şekilde incelenmesi daha önemlidir. Teorik olarak, randevu daha çok belgelerin doğrulanması ile ilgilidir.


Mülakattan Sonra


Green Card'ınızı etkinleştirmek için, Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk seyahatinizin sağlık raporunun düzenlenmesinden sonraki altı ay içinde gerçekleşmesi gerekir. Ancak, gerekli bir kalış süresi yoktur, bu nedenle Green Card'ınızı etkinleştirmek için temel olarak ABD'ye seyahat edebilir ve örneğin yalnızca bir hafta sonu kalabilirsiniz. ABD'ye aktivasyon gezinizden 3 ila 6 ay sonra Green Card'ınız formunuzda belirttiğiniz ABD adresine gönderilecektir.


DV-2024 Başvuruları ne zaman?


DV-2024 koduyla 2022 yılı Green Card çekilişinin başvuruları henüz başlamadı ancak 2022 başvuru dönemini kaçırmamak için düzenli olarak başvuru sitesini (https://dvprogram.state.gov/) takip etmelisiniz.