top of page

Estonya Dijital Nomad Vizesi Rehberi

Estonya'nın Dijital Nomad (Göçebe) Vizesini başlatan ilk Avrupa ülkesi olduğunu biliyor muydunuz?


Ağustos 2020'de duyurulan Estonya Dijital Nomad Vizesi size Estonya'da bir yıla kadar yasal olarak ikamet etme ve uzaktan çalışma hakkı verir.


Estonya Dijital Nomad (Göçebe) Vizesi Nedir?

Estonya Dijital Nomad Vizesi, çalıştığı yerden bağımsız olarak bilgi teknolojilerini kullanarak çalışabilen ve yurtdışında kayıtlı bir işveren için, yurtdışında kayıtlı şirketi için veya ağırlıklı olarak yurtdışındaki müşteriler için serbest çalışan olarak çalışan kişiler içindir.


Estonya Dijital Nomad Vizesi ile Estonya'da kalmak, Estonya vatandaşlığı veya daimi ikamet izni alma hakkı vermez. Estonya Dijital Nomad Vizesi bir oturma izni değil, geçici bir konaklamadır.

Tallinn

Estonya Dijital Nomad Vizesinin Avantajları

Estonya her biri birer Unicorn olan Skype, Playtech, Wise ve Bolt gibi girişimlerle bir Startup güç merkezidir. Estonya Dijital Göçebe Vizesinin keyfini çıkaracağınız temel avantajları şunlardır:

 • Estonya dışındaki şirketlere uzaktan çalışmak için yasal hakkınız var

 • Schengen Bölgesi içindeki diğer ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

 • Bir yıla kadar Estonya'da çalışmak için yasal haklarınız olacak

 • Vizeyi en fazla 1 kere yenileyebilirsiniz

 • Gelişmiş dijital altyapıya ve yüksek hızlı internete erişiminiz olacak

 • Tıpkı sizin gibi binlerce başka dijital göçebeyle tanışacaksınız

Estonya Dijital Nomad Vizesi Başvuru Süreci

5 Adımda Estonya Dijital Nomad Vizesine başvurmak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Uygunluk gereksinimlerini gözden geçirdiğinizden emin olun.

 • Tüm gerekli belgeleri toplayın

 • Başvuru formunu çevrimiçi olarak doldurun, formu yazdırın ve imzalayın.

 • Başvurunuzu göndermek için Estonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan randevu alın.

 • Başvurunun incelenip onaylanmasını bekleyin.

Halihazırda yasal olarak Estonya'da bulunuyorsanız ve kalış sürenizi uzatmak istiyorsanız, bu vize için bir Polis ve Sınır Muhafız Kurulu ofisine başvurabilirsiniz.


Estonya Dijital Nomad Vizesine Kimler Başvurabilir?

Dijital Nomad Vizesi, yurtdışında kayıtlı bir işveren/şirket için veya ülke dışında kayıtlı bir müşteriye hizmet sunan bir freelancer olarak çalışırken Estonya'dan çalışmak isteyen tüm yabancılar tarafından kullanılabilir. Estonya hükümeti milliyetlere dayalı herhangi bir kısıtlama getirmemiştir, bu nedenle herkes başvurabilir!


Estonya Dijital Nomad Vizesi Gereklilikleri

Estonya Dijital Nomad Vizesine başvurmak için bazı gereklilikleri sağlamış olmalısınız.

 • En az 18 yaşında olmalısınız ve AB/AEA veya İsviçre vatandaşı olmamalısınız.

 • Lokasyon bağımsız ve freelancer çalışabilmelisiniz.

 • Estonya dışında kayıtlı bir şirketle aktif bir iş sözleşmesi yapan, yurtdışında kayıtlı kendi şirketiniz aracılığıyla iş yapan veya Estonya dışındaki müşteriler için serbest çalışan olarak çalışan olmalısınız.

 • Başvurudan önceki altı ay boyunca asgari eşiği karşılaması gereken gelirinizin kanıtını sağlamalısınız (Şu anda aylık gelir eşiği €4500'dur)

Bir turist vizesi ile zaten Estonya'daysanız, Estonya Dijital Nomad Vizesine başvurabilirsiniz, bu çok büyük bir artı sağlayacaktır.


Ek olarak, aile üyeleri sizinle aynı koşullar altında vize başvurusunda bulunarak sizinle birlikte Estonya'ya seyahat edebilirler.


Estonya Dijital Nomad Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Estonya Dijital Göçebe Vizesine başvurmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:

 • Dönüş tarihinden üç ay sonraya kadar geçerli pasaport

 • Çalışmanızın ve profesyonel eğitiminizin yazılı bir açıklaması

 • 2 adet 35×45 mm fotoğraf

 • Geçerli bir iş sözleşmesi. Estonya dışında kayıtlı bir işverenden bir sözleşme sunmalısınız.

 • Bir tavsiye mektubu. İşvereninizden uzaktan çalışmanıza izin verdiklerini belirten bir mektup almalısınız.

 • Estonya'da kaldığınız süre boyunca €30.000 teminatlı geçerli bir sağlık sigortası.

 • Kira sözleşmesi veya rezervasyonu kanıtı. Estonya'da kaldığınız süre boyunca yaşayacak bir yeriniz olduğunu kanıtlamalısınız.

 • Başvurudan önceki altı ay içinde gelirinizi kanıtlayan belgeler. Şu anda €4500 olan minimum eşiği karşılamanız gerekir.

 • İşlem ücreti ödemesi

Son olarak, konsolosluk yetkilisi kimliğinizi doğrulamak için biyometrik veriler (dijital fotoğraf ve parmak izleri) sağlamanızı isteyebilir. Ancak, son beş yıl içinde Schengen bölgesi içindeki bir ülkeye seyahat ettiyseniz, bu genellikle gerekli olmayacaktır.


 

Uzun evrak işleri ve yasal karmaşayla uğraşmadan da oturma ve çalışma iznini alabilirsin. Her yıl 1.300'den fazla başarılı danışmanlık veren hangivize.com uzmanlığıyla gereksiz masrafları ortadan kaldırıp, vize onayına giden süreci kısaltabilirsin.


 

Estonya Dijital Nomad Vizesine Nasıl Başvurulur?

Estonya Dijital Nomad Vizesi için başvuru süreci oldukça basittir. Sadece belirli belgelere ihtiyacınız var ve ülkeye seyahat etmenize gerek kalmadan kolayca vize alabilmeniz gerekiyor.


Estonya Dijital Nomad Vizesi Ne Zaman Açıklanır?

Başvurunuzu Estonya Büyükelçiliğine gönderdikten sonra, inceleme süreci 15-30 gün kadar sürer. Daha sonra bir yanıt alacaksınız ve vizenizi Estonya Büyükelçiliğinden alabileceksiniz.


Estonya Dijital Nomad Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Estonya Dijital Nomad Vizesi için başvurabileceğiniz 2 tip vize vardır. Uzun süreli vize (D-Visa) ücreti €100'dur. Kısa süreli (3 ay) vize (C-Visa) ücreti €80'dur. D-Visa'ya başvurmanızı öneririz. Bu ödemelerin iade edilmeyeceğini göz önünde bulundurun.


Estonya Dijital Nomad Vizesi İçin Nereye Başvurabilirim?

Estonya Dijital Göçebe Vizeniz için başvurabileceğiniz 2 yol vardır:


1. Estonya Elçiliğine veya Konsolosluğuna.

2. Estonya içinde bir Polis veya Sınır Muhafız Ofisine.


Estonya içinde başvurmayı planlıyorsanız, Dijital Nomad Vizesi için ilk adım, vize başvurunuzu ilk giriş vizenizin süresinin dolmasından en az 30 gün önce başlatmanızı sağlamak olacaktır.


Estonya Dijital Nomad Vizesi ile Aileni Getirebilir misin?

Estonya Dijital Nomad Vizesi aldıysanız, bağımlı aile üyeleriniz kaldığınız süre boyunca size katılabilir. Bağımlı aile üyeleri eşiniz, bakmakla yükümlü olduğunuz ebeveynleriniz veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız olabilir.


Tallinn Old Town

Estonya Dijital Nomad Vizesi Daimi İkamet veya Vatandaşlık Sağlayabilir mi?

Estonya Dijital Nomad Vizesi, geçerlilik süresi sona erdikten sonra kalıcı oturma iznine hak kazanmanız ve başvurmanız için tek başına yeterli olmayacaktır. Estonya yasaları, daimi ikametgah sahibi olmak istiyorsanız, şunları yapmanız gerektiğini belirtir:

 • Estonya'da beş yıl kalıcı olarak ikamet etmiş olmak

 • Geçerli bir geçici oturma iznine sahip olmak

 • İkamet ettiğiniz yerin nüfus kütüğüne kaydedilmiş olmak

 • Kendinizi geçindirmek için yasal ve kalıcı bir gelire sahip olmak

 • Yasal sağlık sigortasına sahip olmak

 • Estonya dilini bilmek (en az B1 seviyesi)

İlk koşul, diğer tüm gereklilikleri karşılasanız bile, Estonya'da başka türde bir geçici vize almanız gerekeceği anlamına gelir. Ancak Dijital Göçebe Vizesi, ülkeye girmek ve daha uzun vadeli seçenekleri keşfetmek için ilk adım olabilir.


Estonya Dijital Nomad Vizesi ile e-Residency Arasındaki Fark Nedir?

Estonya'da bir online şirket kurmak ve onu Estonya dışından yönetmek istiyorsanız e-Residency kartı tam size göre. Dijital Göçebe (Nomad) Vizesi ise, Estonya dışında bulunan bir şirkette bir yıl süreyle uzaktan çalışmanıza izin verir.


E-residency, Estonya'nın güvenilir, şeffaf e-yönetim hizmetlerine ve iş ortamına erişim sağlayan, devlet tarafından verilen güvenli bir dijital kimliktir. e-Residency sahipleri, dijital kimlik kartlarıyla kendilerini online olarak güvenli bir şekilde doğrulayabilir, bir Estonya şirketi kurabilir, belgeleri ve sözleşmeleri AB standartlarına uygun olarak dijital olarak imzalayabilir ve şifreleyebilir ve çok çeşitli e-hizmetlere uzaktan erişebilir.


Dijital Nomad Vizesi, e-Residency kartına bağlı değildir ve e-Residency sahibi olmak, Dijital Nomad Vizesine başvurmak için bir ön koşul değildir ve başvuru sürecini kolaylaştırmaz.


Dijital Nomad Vizesi sahiplerine Estonya'da geçici olarak kalma hakkı sağlarken, e-Residency kartı herhangi bir seyahat hakkı sağlamamaktadır.


Sizin için en iyi seçenek, Estonya'da ne kadar kalmak istediğinize ve kendi işinizi kurup işletmediğinize veya başka şirketlerde çalışan veya serbest çalışan olup olmadığına bağlı olacaktır.


Estonya'daki Dijital Göçebeler için Vergiler Ne Kadar?

Estonya Dijital Nomad Vizesi ile, vize süreniz olan 12 ay içinde ilk 183 gün için Estonya vergileri ödemeniz gerekmez.


Yani ülkeye, yaşayışına, kanunlarına, insanlarına, zihniyetine alışmak için altı ay geçirebilirsiniz. Estonya, tüm bu avantajları ilk altı ay boyunca tamamen vergiden muaf olarak sağlar. Ardından, ikinci altıncı ay içerisinde diğer Estonya vatandaşları gibi düzenli vergi ödemeye başlayacaksınız.

 

Vize başvurunu yaparken hangivize.com yanında! ✒️ 📑

Estonya Dijital Nomad Vizesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için hazırladık. Dijital Nomad Vizesi almak zor görünebilir, ancak süreç hangivize.com uzmanlığı ile oldukça basittir. Bizi arayın ve sürecinizi başlatalım.


Senin yerine vize işlemlerini yapalım, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla Estonya Dijital Nomad Vizesi almanı sağlayalım.Estonya'daki dijital nomad maceranızın tadını çıkarın!

 

Estonya Dijital Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Estonya Dijital Nomad Vizesi Uzatılabilir mi?

Ne yazık ki, Estonya Dijital Nomad Vizesi uzatılamaz. Ülkede sadece bir yıl kalabilirsiniz. Eğer vizenizi uzatmak istiyorsanız, henüz Estonya'dayken yepyeni bir dijital nomad vizesi için yeniden başvurabilirsiniz.


Estonya Dijital Nomad Vizem ile Bakmakla Yükümlü Olduğum Kişileri Getirebilir miyim?

Evet, Estonya Dijital Göçebe Vizeniz sırasında bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri yanınızda getirebilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler, eşinizi, 18 yaşından küçük çocuğunuzu veya tıbbi olarak size bağımlı olan 18 yaşından büyük çocuğunuzu içerir.


Dijital Nomad Vizesi ile Eston Bir Şirkette Çalışabilir miyim?

Hayır, Dijital Göçebe Vizesi ile Estonya'da kayıtlı bir şirkette çalışamazsınız. Bu özel vize türü, yalnızca yurtdışında kayıtlı bir şirketin çalışanları veya yurtdışındaki müşteriler için bir serbest çalışan içindir.


Türk Vatandaşları Estonya Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir mi?

Evet, Türk Vatandaşı olarak Estonya Dijital Nomad Vizesine başvurabilirsiniz. Genel olarak, Estonya Dijital Nomad Vizesinin ülke bazlı herhangi bir kısıtlaması yoktur.bottom of page