top of page

Almanya'da Şirket Kurma Rehberi

Güçlü ekonomisi, stratejik konumu ve elverişli iş ortamıyla bilinen Almanya, kendi şirketini kurmak isteyen girişimciler için cazip bir destinasyondur.


Ancak, yabancı bir ülkede iş kurma sürecini yönetmek zor olabilir. Siz de Almanya'da şirketleşen girişimler arasında yer almak istiyorsanız Almanya’da Şirket Kurma Rehberimizle işinizi Almanya'ya taşıyabilirsiniz.


Almanya’da Şirket Kurmak

Almanya’da şirket kurmak diğer Avrupa ülkelerinde şirket kurmaktan daha avantajlı olabilir. Yazımızın devamında Almanya’da şirket kurma avantajları kısmına detaylıca değindik.

Frankfurt

Almanya’da şirket kurmak için öncelikle ne tür bir şirket kuracağınıza karar vermelisiniz. Burada karşınıza iki seçenek çıkar: GmbH ve UG. Bunlardan sizin şartlarınıza uygun olanı seçmeli ve şirket kuruluş sürecinde buna göre ilerlemelisiniz.

 

🇩🇪 Şirketinizi Almanya’ya taşıma yolculuğunda her adımı isabetli atmak, tüm süreci önceden görmek ve karşılaştığınız sorunları çözen birine ne dersiniz?


🏆 Buna bir de gereksiz masraflardan kurtulup, rekor sürede elde edilen başarıları ekleyin. hangivize.com’un uzman danışmanları, her yıl sizin gibi işini Almanya’ya taşımak isteyen sayısız girişimciye destek oldu. Şimdi sıra sizde!


 

Almanya’da şirketinizi kurduktan sonra vergi numaranızı almalı ve şirketinizi yürütmeye başlamalısınız. Eğer isterseniz şirketinizi Almanya’dan yürütmek için oturma iznine başvurabilir, Almanya’da 3 yıla kadar geçici oturum izni (Gewerbe Vizesi) alabilirsiniz.


Almanya'da kurulabilecek farklı şirket türleri nelerdir?

Almanya'da kurulabilecek en yaygın şirket türleri şunlardır:


GmbH: GmbH bir limited şirkettir. Almanya'daki en popüler şirket türüdür.


UG: UG şirket türü, GmbH'ye benzer, ancak daha düşük bir asgari sermaye gereksinimine sahiptir. Sadece €1 gibi bir sermaye ile Almanya'da UG şirketi kurabilirsiniz.


KG: KG sınırlı bir ortaklıktır. Bir genel ortak ile bir veya daha fazla sınırlı ortak arasındaki bir ortaklıktır.


OHG: OHG genel bir ortaklıktır. Şirketin borçlarından müştereken ve müteselsilen sorumlu olan iki veya daha fazla ortak arasındaki bir ortaklıktır.


7 Adımda Almanya’da Şirket Nasıl Kurulur?

Almanya oldukça bürokratik bir ülkedir ve şirket kuruluş sürecinde Almanca bilmemek şirket kurma sürecini size zorlu ve karmaşık hale getirebilir. Almanya’da şirket kurma sürecini 7 basit adımda sizin için derledik.


1. Şirket Türünü Seçin 🏢

Almanya’da şirket kurmak için öncelikle ne iş yapacağınıza ve hangi türde şirket kuracağınıza karar vermeniz gerekir. Bu noktada iki seçeneğiniz vardır: GmbH veya UG şirketi kurabilirsiniz.


GmbH: GmbH, Almanca'da sınırlı sorumlu şirket anlamına gelen “Gesellschaft mit beschränkter Haftung”un kısaltmasıdır. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde popüler olan bir ticari işletme türüdür.


GmbH, sahiplerinden ayrı bir tüzel kişidir, bu da şirketin iflası durumunda sahiplerinin kişisel varlıklarının korunması anlamına gelir ve GmbH kurmanın en büyük avantajlarından biridir.


GmbH kurmak için en az €25.000 sermayeye sahip olmalısınız. İlk etapta bu miktarın yarısını, yani 12.500 Euro’yu banka hesabınızda göstermelisiniz.


UG: UG, Almanca’da girişimci limited şirket anlamına gelen “Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt)”un kısaltmasıdır. Almanya'da 2008 yılında uygulamaya konulan bir ticari işletme türüdür.


UG şirket türü GmbH’ye benzer, ancak UG kurmak için yalnızca 1 Euro sermayeye ihtiyacınız vardır. Bu miktar sınırlı kaynaklarla yeni bir iş kuran girişimciler için Almanya’da şirket kurmayı daha erişilebilir hale getirir.


Almanya’da bir UG kurmanın avantajları:

 • Daha düşük asgari sermaye gereksinimi

 • Daha basit kayıt süreci

 • Bir GmbH ile aynı sınırlı sorumluluk koruması

Almanya'da bir iş kurmayı düşünüyorsanız ve çok fazla mali kaynağınız yoksa, UG sizin için iyi bir seçenek olabilir. Almanya’da bir iş kurmanın nispeten basit ve uygun fiyatlı bir yoludur.


2. Daha önce tescillenmemiş bir şirket ismi belirleyin 🤔

Şirketinize koymayı düşündüğünüz ismi Handelsregister’dan kontrol edin. Eğer daha önce kullanıldıysa, şirketiniz için başka bir isim belirleyin.


3. Şirketinizin amacını belirleyin 🎯

Almanya’da şirket kurarken Almanya yasaları sizden şirketinizin amacını belirtmenizi ister. Bu amacın spesifik olması gerekir. Handelsregister üzerinden, sizin şirketinize benzer şirketlerin nasıl amaçlar belirlediklerini görebilir ve kendi şirketinizin amacını belirlemek için fikir edinebilirsiniz.


4. Şirket kuruluşu için gerekli belgeleri hazırlayın 📃

Belgelerin titizlikle hazırlanması ve hatalara yer verilmemesi gereklidir.


5. Şirket kuruluşu için noter başvurunuzu yapın 🆗

Almanya'da bir UG veya GmbH kurmak isteyen herkesin notere gitmesi gerekir. Noter randevusu için en uygun zaman, genellikle şirket adınızın IHK tarafından kontrol edilip onaylanmasından sonraki zamandır.


6. Banka hesabı açın 🏦

Bir bankadan şirket hesabı açmalı ve kuracağınız şirket türüne göre gerekli miktarda sermayeyi bu banka hesabına yatırmalısınız.


7. Vergi numaranızı alın 🧾

İşletmenizi Finanzamt'a kaydettirdiğinizde 2 ila 6 hafta sonra posta yoluyla bir vergi numarası (Steuernummer) alırsınız. Vergi numaranızı da aldıktan sonra artık şirketinizi Almanya’da yürütmeye hazırsınız. Vergi numaranızı faturalarınıza eklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 

✍️ Yukarıdaki 7 adımı takip ederek Almanya’da şirket kurma işlemini kendiniz başlatıp, kendiniz bitirebilirsiniz. Fakat süreci karmaşık bulabilir ve adımları tamamlamakta yardıma ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. hangivize.com’un uzman danışmanları bu aşamada size yardım için bekliyor olacak.


Hemen bir online görüşme ayarlayın ve her yıl hangivize.com ile Almanya’ya taşınan yüzlerce işletmeden biri olun. 👇


 

Almanya’da Şirket Kurma Avantajları

Almanya’da şirket kurmak için Almanca bilmeniz gerekmez ve birçok yönden oldukça avantajlıdır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Herhangi bir şirkete ortak olmadan, kendi şirketinizi kurabilirsiniz

 • Almanya’da şirket kurmak için Almanca bilmeniz gerekmez

 • Almanya’da şirket kurarak 3 yıla kadar oturum izni alabilirsiniz.

 • Almanya’da 3 yıl kaldıktan sonra kalıcı oturum iznine başvurabilirsiniz.

GmbH Şirketi Kurmanın Avantajları

Sınırlı sorumluluk: Yukarıda belirtildiği gibi, GmbH şirketi sahipleri, şirketin borçlarından yalnızca hisselerinin tutarı kadar sorumludur. Bu, şirketin iflası durumunda kişisel varlıklarının korunduğu anlamına gelir.


Ayrı tüzel kişilik: Bir GmbH, sahiplerinden ayrı bir tüzel kişiliktir. Bu, şirketin mülk sahibi olabileceği, sözleşmeler yapabileceği ve kendi adına dava açabileceği veya dava edilebileceği anlamına gelir.


Basit yönetim yapısı: Bir GmbH tek bir hissedar veya bir yönetim kurulu tarafından yönetilebilir. Bu, onu nispeten basit ve yönetimi kolay bir ticari varlık haline getirir.


Vergi avantajları: Almanya'da bir GmbH kurmanın bir dizi vergi avantajı vardır. Örneğin, şirket diğer ticari kuruluş türlerine göre daha düşük bir kurumlar vergisi oranından yararlanabilir.

Bonn

UG Şirketi Kurmanın Avantajları

Daha düşük asgari sermaye gereksinimi: Yukarıda belirtildiği gibi, bir UG için asgari sermaye gereksinimi 1 Euro’dur ve bu, bir GmbH için 25.000 Euro olan asgari sermaye gereksiniminden çok daha düşüktür. Bu, sınırlı finansal kaynaklarla yeni bir iş kuran girişimciler için daha erişilebilir bir seçenek olabilir.


Daha basit kuruluş süreci: UG şirketi için kuruluş süreci, GmbH için kuruluş sürecinden daha basittir. Bunun nedeni, UG şirketi kurmak için karşılanması gereken daha az gereksinim olmasıdır.


GmbH ile aynı sınırlı sorumluluk koruması: UG şirketi sahipleri, şirketin borçlarından yalnızca hisselerinin miktarına kadar sorumludur. Bu, şirketin iflası durumunda kişisel varlıklarının korunduğu anlamına gelir. Bu durum GmbH şirketlerinde de aynıdır.


🤔 Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar veremiyor musunuz?


Merak etmeyin. Hemen planlayabileceğiniz ücretsiz online oturumla Almanya’da şirket kurmakla ilgili daha fazla bilgi alabilir, değerlendirmenizi yapabilir, hedeflerinizi erişilebilir kılabilirsiniz.


Almanya’da Şirket Kurma Maliyeti

Almanya’da şirket kurma maliyeti ortak sayısına bağlı olarak değişmektedir. Almanya’da GmbH veya UG şirketi kurma maliyetleri olarak şunları listeleyebiliriz:


Kuruluş Maliyetleri (€375- €384): Almanya’da bir GmbH şirketi kurarken eğer tek ortaklı ise €375 kuruluş bedeli ödersiniz. Eğer birden fazla kurucusu olan, ortaklı bir GmbH şirketi kuruyorsanız, kuruluş ücreti olarak €384 ödemeniz gerekir.


Hissedarlar Listesi Oluşturma Ücreti (€96): Eğer Almanya’da kuracağınız GmbH veya UG ortaklı bir şirket olacaksa hissedarlar listesi oluşturma ücreti ödemeniz gerekir. Bunun bedeli de 96 Euro’dur.


Ticaret Sicil Başvurusu (€163): Almanya’da bir GmbH veya UG kurarken ticaret sicil başvurusu sırasında yaklaşık olarak 163 Euro başvuru ücreti ödemeniz gerekir.


Almanya’da Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da şirket kuruluşu sürecini tamamlamak için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Varsa şirket ortakları ve kurucularının pasaport ve adres bilgileri

 • Şirketin faaliyet göstereceği adres

 • Şirketinizin adını ve amacını gösteren belge

 • Şirketinizin yöneticilerini ve yönetim şeklini anlatan belge

 • Şirket banka hesap dökümü


Almanya’da Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Almanya’da şirket kurmak için birkaç şart bulunmaktadır. Bu şartlar GmbH ve UG şirketleri için farklılık göstermektedir.


GmbH:

 • En az 12.500 Euro sermaye

 • Almanya’da bir ofis tutmak

 • Daha önce kullanılmamış bir şirket ismi ve amacı

UG:

 • 1 Euro sermaye

 • Almanya’da tutulmuş bir ofis

 • Daha önce kullanılmamış bir şirket ismi ve amacı


Almanya’da Vergilendirme

Almanya’da şirket kurduktan sonra her bilinçli birey gibi siz de vergilerinizi ödemelisiniz. Şirketinizi kurduktan sonra vergi ofisine kaydınızı yaptırdınız ve vergi numaranızı aldınız. Artık vergilerinizi ödemeye hazırsınız.


Almanya’da GmbH ve UG vergi oranları aşağıdaki gibidir:

 • Kurumlar vergisi (Körperschaftssteuer): %15 + %5,5 dayanışma ek ücreti (Solidaritätszuschlag)

 • Uzlaşma vergisi (Abgeltungssteuer) ve hissedarlara kar dağıtımı: %25 + %5,5 (Solidaritätszuschlag)

 • Girdi vergisi/KDV (Vor-/Umsatzsteuer): %19

Ayrıca UG şirketinin çalışanları varsa, bordro vergisi (Lohnsteuer), dayanışma ek ücreti (Solidaritätszuschlag) ve muhtemelen kilise vergisi ödemeniz gerekir.


Startuplar için hangi şirket türü doğru? UG vs GmbH

Her iki şirket türü de hem kurucular hem de hissedarlar için avantaj ve dezavantajlar sunduğundan, bu sorunun doğrudan bir yanıtı yoktur.


Esasen, bir Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH) oluşturmak, en azından asgari sermaye artırabilen ve uluslararası düzeyde güvenilir bir kurumsal yapı olarak faaliyet gösterme meşruiyetine ihtiyaç duyan herkes için idealdir. Bir GmbH'nin ana avantajı, hissedarlarına sunduğu sınırlı sorumluluk ve korumadır. Ek olarak, bir GmbH'nin sahip olduğu vergi avantajları önemli olabilir.


Olumsuz tarafı, yüksek kuruluş maliyetleri ve vergi muhasebesi/danışmanlık ücretleri ve kurucuların atlaması gereken birçok bürokratik çember gibi aşılması gereken birçok engel var. Bu nedenlerden dolayı, düşük sermayeli ve çok az girişimcilik deneyimi olan kuruculara bir GmbH kurmamaları tavsiye edilir.


Alternatif bir Unternehmergesellschaft'tır (UG) - bir GmbH ile ilişkili yüksek başlangıç maliyetleri olmaksızın sınırlı sorumluluk da sunan özel bir girişimci şirket. Form olarak bir GmbH'ye benzer şekilde, minimum hisse gereksinimi 25.000 €'dan 1 €'ya düşer ve gerekli sermayenin bulunması durumunda daha sonra bir GmbH'ye dönüşme fırsatı her zaman vardır.


Almanya’da Şirket Kurarak Oturum İzni Alınabilir mi?

Evet, Almanya’da şirket kurarak oturum izni alabilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonra, Almanya’nın serbest meslek sahibi girişimciler için sunduğu Gewerbe (Self-Empoloyement) Vizesine başvurabilirsiniz.


Gewerbe Vizesi, Almanya'da bir iş kurmanıza veya işletmenize izin veren bir vize türüdür. Almanya'da yaşamak ve çalışmak isteyen serbest meslek sahiplerine verilen bir oturma iznidir. Bu vize ile Almanya’da üç yıla kadar geçici oturma izni alabilirsiniz. 3 yılın sonunda ise kalıcı oturum iznine başvurabilirsiniz.


Merak etmeyin, hangivize.com ekibiyle Almanya Gewerbe Vizesi almanız da çok kolay. Hemen ücretsiz bir online görüşme planlayarak ihtiyacınızı analiz edip, size en uygun opsiyonu sunmamızı sağlayabilirsiniz.


 

Almanya'da Şirket Kurmak Sıkça Sorulan Sorular


Almanya’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

Almanya’da şirket kurma süreci belgeleri hazırlama hızınıza, noter randevusu tarihine göre değişiklik göstermekle beraber, genelde 2-6 hafta arasında sürer.


Almanya’ya Gitmeden Şirket Kurulabilir mi?

Evet, Almanya’ya gitmeden şirket kuruluşunu gerçekleştirebilirsiniz.


​​Şirket Adı Seçmenin Kuralları Nelerdir?

Şirketinizin resmi bir şirket adına sahip olması gerekir. Adınızdan, sektörden, kurumsal amacınızdan (veya iş kolunuzdan) esinlenerek bir isim seçebilir veya bir şeyler uydurabilirsiniz. Dikkate alınması gereken husus, birçok kurucunun yalnızca benzersiz olmayan - ve böylece telif hakkı sorunlarından kaçınan - aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok dilde telaffuz edilebilen hayali terimler kullanmasıdır. En önemlisi, şirket adınızın yalnızca olumlu çağrışımlar içerdiğinden emin olun. Nihai bir karar vermeden önce daima gelecekteki müşterilerinizi göz önünde bulundurun.


UG ile Normal Bir GmbH Arasındaki Fark Nedir?

UG ve GmbH arasındaki temel fark, gerekli sermayedir. Bir GmbH'nin kurucuları, şirketlerini kurmak için €25.000'ya ihtiyaç duyarken, UG hissedarlarının bir limited şirket kurmak için her birinin yalnızca €1 sağlaması gerekir.

bottom of page