top of page

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi, ABD'de bir işverenin bir yöneticisini veya müdürünü Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ofislerinden birine transfer etmesini sağlar.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi aynı zamanda henüz bir ABD ofisi olmayan yabancı bir şirketin, bir yönetici veya müdürü ABD'ye göndermek amacıyla bir ofis kurmasına da olanak sağlar.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi ile yöneticiler 7 yıla kadar ABD’de yaşama ve çalışma hakkı elde ederler.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Nedir?

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi, L-1A ve L-1B olarak ikiye ayrılır. L-1A müdür ve yöneticiler için transfer sağlayan vizedir. L-1B ise şirkette çalışan uzmanlar için alınması gereken vize türüdür.

New York

L-1A vizesi ile müdür ve yöneticiler ABD’de 7 yıla kadar yaşayabilir ve çalışabilir. İlk etapta vize 3 yıllık olarak verilir ardından 7 yıla kadar uzatılabilir. L-1B vizesi alanında uzman olarak çalışan kişiler içindir ve ilk etapta 3 yıllık olarak verilir. Daha sonra 2 yıl daha uzatılabilir.


L-1 vizesi başvuruları, Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) tarafından incelenir ve onaylanır. Şirketin uluslararası faaliyetlerini ve yönetici veya uzmanın uygunluğunu gösteren belgeler sunulmalıdır. Ayrıca, L-1 vizesine başvuran kişinin belirli bir süre boyunca ABD’de çalışacak ve şirketin ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Avantajları

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi size Amerika’da yaşama ve çalışma kapılarını açarken bazı avantajlar da sağlar:

 • Amerika’da büyümek isteyen şirketlere kendi çalışanlarını transfer etme imkanı verir. Böylelikle ABD içinde çalışacak uzman aramakla uğraşmaz, işi bilen yöneticinizle işinizi büyütmeye devam edersiniz.

 • L-1A vizesi ile 7 yıla kadar, L-1B vizesi ile 5 yıla kadar ABD’de yaşayabilir ve çalışabilirsiniz.

 • L-1 vizesi sahipleri Green Card’a başvurabilir.

 • L-1 vizesi sahiplerinin eşleri ve 21 yaşın altındaki evli olmayan çocukları, L-1 vizesi sahibiyle birlikte ABD'de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak tanıyan L-2 vizesi almaya hak kazanırlar.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesine Kimler Başvurabilir?

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesine başvuru yapacak yönetici, müdürler ve uzmanlar L-1 vizesine başvurabilirler.


L-1 vizesine başvurmak için yöneticiler, müdürler ve uzmanların çalıştıkları alanda gerekli eğitimleri almış ve deneyimli olmaları gerekir. Ayrıca son 3 yıl içinde en az 1 yıl transfer olacakları şirketin ABD dışındaki ofisinde çalışmış olmaları gerekir. Yönetici veya müdür Türkiye’de hangi pozisyonda çalıştıysa ABD’deki şirkette de aynı pozisyonda çalışması gerekir.


Amerika L-1 vizesi süresi biten kişiler isterse ülkelerine dönebilir, isterse de Green Card’a başvurarak sürekli oturum iznine sahip olabilir. Bu sebeple Amerika’ya yerleşmek isteyen yönetici, müdür ve uzmanlar için L-1 vizesi oldukça uygun bir vizedir.

 

❗ÖNEMLİ: hangivize.com aday temelli değerlendirme yapacağından, gereklilikleri sağlayıp sağlamadığınızı daha kısa sürede ve detaylı olarak analiz edebilme şansına sahiptir.

 

Hemen yukarıdaki size özel, kapsamlı ve ücretsiz değerlendirme fırsatını değerlendirmeseniz bile okumaya devam edin.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Başvuru Şartları

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi başvurusu yapacak yönetici, müdür veya uzmanın çalışacağı şirketin ABD dışında en az bir ülkede bağlı bir şirketi olmalıdır. Onun dışında başvuracak yönetici, müdür veya uzmanın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

 • Başvurudan önceki son 3 yıl içinde en az 1 yıl olmak üzere aynı şirketin ABD dışındaki şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak çalışmış olmak

 • ABD’de çalışacağı ofiste de aynı pozisyonda çalışmak

 • Çalışacağı alanda yetkin olması, gerekli eğitimleri almış olması ve deneyim sahibi olması gerekir


ABD’de yeni şirket kurmak isteyen ve oraya bir yönetici atamak isteyen şirketler listelediğimiz şartları sağlamalılardır:

 • Açılacak yeni ABD şubesi için fiziksel bir ofis açılmış olmalı

 • Yönetici veya müdür olarak atanacak kişinin ABD dışındaki ofiste 3 yıl içinde kesintisiz 1 yıl aynı pozisyonda çalışmış olması gerekir


1 yıldan az süredir var olan şirketlere atanacak yönetici, müdür ve uzmanlara ilk etapta 1 yıllık L-1 vizesi verilir.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Başvuru Süreci


1- I-129 formunu doldurun

2- Başvuru ücretini ödeyin

3- Gerekli evrakları göndererek başvuruyu tamamlayın

4- Dilekçeniz onaylanırsa DS-160 formunu doldurun

5- L-1 vizesi başvuru ücretini ödeyin

6- Mülakat için Büyükelçilikten randevu alın

7- Evrakları Konsolosluğa teslim edin

8- Sonuçları bekleyin


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi başvuru süreci oldukça karmaşık bir süreçtir. Tüm belgelerinizin eksiksiz ve güncel olması çok önemlidir. Belgelerinizin eksik veya yanlış olması başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple süreçte bir uzmandan yardım almak isteyebilirsiniz.

 

Her yıl yüzlerce başarılı sonuç alan hangivize.com sizin için süreci basitleştiriyor, bilinmezlikleri, gereksiz masraf ve evrak işlerini yolunuzdan kaldırıyor.


Dahası, uzman ipuçları sayesinde yüzlerce saat tasarruf etmenizi de sağlıyor. 💸


 

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Sizler için hazırladığımız hızlı evrak listesi sayesinde bu program için uygunluk şartlarını ve gerekliliklerini yerine getirip getirmediğinizi hızlıca kontrol edebilirsiniz.

 • Geçerli pasaport

 • Doldurulmuş l-129 formu

 • Özgeçmişiniz

 • Kendi alanınızda aldığınız diploma ve sertifikalarınız

 • Vergi beyannamelerinizin kopyası

 • Mevcut şirketinizden ABD ofisine transfer edildiğinizi belirten mektup

 • İşverenden yönetici veya idareci olduğunuzu veya uzmanlık bilgisine sahip olduğunuzu belirten bir mektup


L-1A için başvuruyorsanız ayrıca;

 • Şirket ana sözleşmesinin bir kopyası

 • Şirket tüzüğünün bir kopyası

 • Şirketin mali tablolarının bir kopyası

 • Şirketin organizasyon şemasının bir kopyasını sunmanız gerekir.


L-1B vizesi için başvuruyorsanız, aşağıdaki belgeleri de sağlamanız gerekecektir:

 • Uzmanlık bilginizin ayrıntılı bir açıklaması

 • Uzmanlık bilginizin şirketin faaliyetleri için gerekli olduğuna dair kanıtlar

Palo Alto

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Mülakatı

Başvurunuzu yaptıktan sonra ABD Büyükelçiliği’nde bir mülakata katılacaksınız. Mülakat başvurunuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Başvurduğunuz ABD Büyükelçiliğinden bir yetkili tarafından mülakata alınacaksınız. Yetkili, ABD'ye seyahat etme niyetinizi ölçmeye çalışacak ve transferinizin doğru olduğunu ve ABD'de çalışacağınızı kanıtlamanızı isteyecektir. Mülakatınız iyi geçerse, vizeniz işleme konacak ve vizeniz çıkacaktır.


L-1A Vize Mülakatında Ne Tür Sorular Olacak?

L-1A vizesi mülakat soruları, bu vizenin gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığınızı ve iş pozisyonunuzun yönetimsel ve yönetici pozisyonlarına girip girmediğini görmeye çalışmak etrafında dönecektir. Belgeleriniz incelenecek ve size bazı sorular sorulacaktır. Mülakatı başarıyla tamamladıktan sonra vizeniz için beklemeye başlayacaksınız.


L-1B Vize Mülakatında Ne Tür Sorular Olacak?

Mülakatı gerçekleştiren yetkili size L-1B vize mülakatında iş yeriniz, uzmanlık bilginiz ve bilginizin şirket için neden bu kadar önemli olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Herhangi bir eksik bilgiden kaçınmak için soruları mümkün olduğunca eksiksiz yanıtlamak en iyisidir. Mülakatı başarıyla tamamladıktan sonra vizeniz için beklemeye başlayacaksınız.


 

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi genellikle 3-4 ay içinde sonuçlanır. Ayrıca premium işlem seçeneği de mevcuttur. Ekstra ücret ödeyerek vizenizin 1-3 hafta içinde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesine Ailem İle Başvurabilir miyim?

Evet, eşiniz ve evli olmayan 21 yaşından küçük çocuklarınızı da beraberinizde ABD’ye götürebilirsiniz. L-1 vizesi süresince onlara da L-2 vizesi verilir. Eğer isterlerse çalışma izni için de gerekli formu doldurup başvuru yapabilirler.


Amerika L-1 Yönetici Transfer Vizesi Yenilenebilir mi?

Evet, yenilenebilir. L-1A vizesi ilk etapta 3 yıllık olarak verilir ardından 7 yıla kadar uzatılabilir. L-1B vizesi ise ilk etapta 3 yıllık olarak verilir. Daha sonra 2 yıl daha uzatılabilir.


Amerika L-1 Yönetici Vizesi ile Green Card’a başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. Amerika L-1 vizesi sahibiyseniz ve Amerika’da yaşamaya devam etmek istiyorsanız kalıcı oturum izni için Green Card’a başvurabilirsiniz.bottom of page